Skip to main content
search
Aktualności

Rozbudowa telekomunikacyjnej linii światłowodowej na terenie Gminy Zielonki

By 10 sierpnia 2017No Comments

Ostatnia aktualizacja 10 sierpnia 2017 przez admin

gigainternet logoJak informowaliśmy w lipcu 2016 r,,  lokalny operator telekomunikacyjny – Firma GIGA, mająca swoją siedzibę w Skale przy Placu Konstytucji 3 Maja 6, rozpoczęła na terenie Gminy Zielonki realizację inwestycji polegającej na budowie telekomunikacyjnej, napowietrznej linii światłowodowej w oparciu o istniejące słupy energetyczne niskiego napięcia. Od tego czasu zostały wybudowane i uruchomione sieci w Woli Zachariaszowskiej, Garliczce, Brzozówce, Owczarach, Grębynicach, Garlicy Duchownej oraz Garlicy Murowanej. Mieszkańcy tych miejscowości mogą już korzystać ze wszystkich dostępnych usług.  Taką możliwość będą mieli również mieszkańcy części Zielonek, gdzie uruchomienie usług nastąpi w najbliższym czasie.

W kolejnym, opracowywanym aktualnie etapie, planowana rozbudowa sieci obejmie Bibice, Węgrzce, Boleń, Bosutów, Pękowice.
Przypomnijmy, że głównym założeniem inwestycji i przyjętych rozwiązań jest doprowadzenie kabla światłowodowego bezpośrednio do gospodarstw domowych i budynków użyteczności publicznej, a co za tym idzie podniesienie jakości świadczonych usług telekomunikacyjnych. Światłowód jest podwieszany głównie na istniejących słupach elektroenergetycznych niskiego napięcia, a przyłącza do poszczególnych budynków realizowane są podobnie jak przyłącza energii elektrycznej.
Tego typu rozwiązanie, określane jako Fiber To The Home – FTTH (Światłowód do domu) jest odpowiedzią na gwałtowny rozwój usług teleinformatycznych. W chwili obecnej światłowód to najnowocześniejsze technologicznie medium służące do przesyłu danych. Dostęp do Internetu za jego pośrednictwem, swoimi parametrami zdecydowanie przewyższa połączenia radiowe mobilne (LTE) i stacjonarne, satelitarne oraz kablowe, w których materiałem przewodzącym jest miedź.
Sieci budowane są w nowatorskiej technologii GPON (Gigabit Passive Optical Network – Gigabitowa, Pasywna Sieć Optyczna), która między innymi charakteryzuje się tym, że zasilania elektrycznego wymagają jedynie jednostka centralna oraz urządzenia końcowe, instalowane bezpośrednio u klientów. Pozostałe elementy sieci takie jak np.: rozdzielacze optyczne służące do podziału mocy sygnału nie potrzebują energii elektrycznej. Ma to zasadniczy wpływ na ograniczenie przerw w dostępie do Internetu, które mogłyby być spowodowane lokalnymi wyłączeniami prądu.
W związku z prowadzoną inwestycją przedstawiciele Firmy GIGA odwiedzają mieszkańców miejscowości objętych jej zasięgiem, przedstawiając szczegóły i odpowiadając na wszelkie pytania.

Oto kilka zalet łącza światłowodowego:

• szybki dostęp do Internetu o prędkości 100 i więcej Mb/s bez limitu danych,
• telewizja wysokiej rozdzielczości (HD TV),
• nowoczesna i tania telefonia stacjonarna,
• stuprocentowa odporność kabla światłowodowego na wyładowania atmosferyczne , a co za tym idzie zdecydowanie większe bezpieczeństwo i niezawodność.

 

Close Menu
 
14 lipca 2024
Skip to content