Skip to main content
search
Aktualności

Rozmawiają o współpracy i realizacji ciekawych projektów

By 30 marca 2021No Comments

Ostatnia aktualizacja 30 marca 2021 przez admin

1

26 marca w siedzibie gminnej zieloneckiej książnicy odbyło się spotkanie przedstawicieli Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – którą reprezentowali dziekan Wydziału Rzeźby prof. dr hab. Jan Tutaj oraz Prodziekan dr Dobiesław Gała – z dyrektorem Biblioteki Publicznej w Zielonkach Mariuszem Zielińskim. Spotkanie miało na celu nawiązanie trwałej współpracy między krakowską uczelnią artystyczną a biblioteką.


Dziekan Wydziału Rzeźby prof. dr hab. Jan Tutaj to znany i ceniony rzeźbiarz, medalier, rysownik i projektant usytuowanego na Plantach pomnika Jana Matejki (przy ul. Basztowej), zaś funkcję prodziekana tego Wydziału piastuje dr Dobiesław Gała – artysta-rzeźbiarz, laureat Grand Prix X Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego Lubaczów 2020. Obaj panowie goszczący w podkrakowskich Zielonkach byli mile zaskoczeni bogactwem folkloru i dziedzictwem kulturowym Krakowiaków zachodnich, grupy etnograficznej zamieszkującej te ziemie od pokoleń. Pan prof. Jan Tutaj stwierdził: „Tyle się mówi o ludowości naszych górali czy Podhalan, zaś o Krakowiakach i ich ludowości wiemy niewiele lub prawie nic. A przecież mieszkamy i pracujemy w Krakowie… Wydawać by się mogło, że folklor krakowski przeminął, że zastąpiła go cepelia wytwarzana na użytek turystów odwiedzających nasze historyczne miasto… Nic bardziej mylnego – po prostu trzeba trafić do Zielonek, żeby się przekonać, iż jest zupełnie inaczej. Szkoda, że tak mało osób o tym wie”.
Pan dziekan podzielił również się swoim wspomnieniem: „Pod koniec lat 90. jeden z moich przyjaciół ze środowiska rzeźbiarskiego opowiadał, że glina w Zielonkach ma wspaniałe walory do wyrobu ceramiki i rzeźbienia. A w tym czasie miejscowa cegielnia już nie działała od jakiś dwóch lat”.
Przybyli goście zwiedzili Izbę Regionalną, po której oprowadził ich dyrektor biblioteki Mariusz Zieliński, pełniący także funkcję kustosza Izby. Przedstawił bogatą kolekcję strojów krakowskich, a następnie opowiedział o zwyczajach, obrzędach i historii gminy Zielonki. Goście z ASP byli zauroczeni ornamentyką malowanych skrzyń krakowskich, zgromadzoną kolekcją oleodruków czy pięknymi bibułowymi „pająkami”. Osobno zaprezentowano wyjątkową twórczość pochodzącej z Zielonek artystki ludowej Katarzyny Gawłowej, reprezentującej nurt malarstwa naiwnego. Mariusz Zieliński podkreślił, że postać zieloneckiej malarki-prymitywistki została odkryta dla szerszego odbiory w 1973 r. – gdy Gawłowa miała już 77 lat – między innymi przez związanego z ASP śp. prof. Mieczysława Górowskiego. Na marginesie warto dodać, że w tym roku świętujemy 125. rocznicę urodzin Katarzyny Gawłowej, zaś w przyszłym – 40. rocznicę jej śmierci. Twórczość zieloneckiego „Nikifora w spódnicy” może stać się zatem w najbliższych latach owocną inspiracją do realizacji kreatywnych projektów przez studentów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Po zakończeniu zwiedzania ekspozycji obie strony przystąpiły do wypracowywania ramowych zasad planowanej współpracy pomiędzy krakowską uczelnią a zielonecką biblioteką. Współpraca ta zaowocuje wkrótce podpisaniem formalnego porozumienia, które przyczyni się do promocji i wsparcia młodych twórców studiujących na Wydziale Rzeźby ASP.
Na koniec wizyty krakowscy goście mieli jeszcze okazję zobaczyć teren, na którym w niedalekiej przyszłości, staraniem władz samorządowych gminy Zielonki, ma stanąć nowy budynek przeznaczony na potrzeby działalności biblioteki i funkcjonującej przy niej Izby Regionalnej.
AFK, red. NJ

attachment1.2

attachment1.7

Close Menu
 
6 października 2024
Skip to content