Skip to main content
search
Aktualności

Rozśpiewana gmina Zielonki

By 20 listopada 2017No Comments

Ostatnia aktualizacja 20 listopada 2017 przez admin

chor1Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach już po raz drugi zorganizowało spotkanie prezentujące talenty muzyczne w naszej gminie. W tegorocznym Przeglądzie Chórów wystąpiło siedem zespołów działających na terenie gminy Zielonki.

O tym, że impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem świadczyła pełna sala przygotowana w Centrum Integracji Społecznej w Zielonkach. Wśród zaproszonych gości znaleźli się Marzena Gadzik-Wójcik, wiceprzewodnicząca Rady Gminy Zielonki; radni – Anna Sieńko i Władysław Orzechowski, sołtys Zielonek, Wojciech Karwat – radny powiatu krakowskiego; sołtys Bibic Tadeusz Łysek i ks. Jan Przybocki proboszcz bibickiej parafii.
Nie bez powodu przegląd chórów organizowany jest pod koniec listopada. 22 listopada Kościół Rzymskokatolicki obchodzi wspomnienie św. Cecylii, która jest patronką chórzystów, lutników, muzyków, organistów, zespołów wokalno-muzycznych. Z tej okazji, Katarzyna Żak, prowadząca imprezę, złożyła wszystkim muzykom życzenia – Życzymy wszystkiego dobrego, wielu koncertów, wielu wrażeń i żeby muzyka dostarczała wam tego co najlepsze.
Jako pierwsi na scenie zaprezentowali się chórzyści z Niepublicznej Szkoły Muzycznej I st. im. Krzysztofa Komedy w Bibicach. Pod dyrekcją Agnieszki Treli-Jochymek zaśpiewali: „Frut salat”, „Krakowiak” i „Hallelujah”. Był to ich sceniczny debiut nagrodzony oklaskami przez publiczność.
Po raz pierwszy na przeglądzie pojawiła się Grupa Śpiewacza “Bel Canto”, którego kierownikiem i instruktorem jest Wojciech Karwat. Repertuar nawiązywał do 100-lecia Objawień Fatimskich, dwie kolejne pieśni były patriotyczne, a na zakończenie panie zaśpiewały na wesoło “Balladę o dziadku”.
W dużym, prawie 40-osobowym składzie, pojawiła się na scenie grupa młodsza i średnia Fermaty. Pod dyrekcją Anny Roj zaprezentowano utwory: “Ani słowa”, “Jak w siódmym niebie” “Si amba”. Zespół w tym roku obchodził 10-lecie istnienia zespołu. Chóru będzie można posłuchać podczas koncertu kolęd i pastorałek, który odbędzie się 28 grudnia w hali sportowej w Zielonkach.
Schola Cantorum “Vox” to chór męski prowadzony przez Piotra Szczerbę, który jest organistą w kościele w Zielonkach oraz Władysława Kućmierczyka. Panowie zaśpiewali m.in. “Maryjo Polski ziem królowo”, „Samotny leśny kwiat” oraz „Cichy i spokojny”.
Na scenie swoje umiejętności zaprezentował Chór Mezzoforte ze Szkoły Podstawowej w Zielonkach. Chór istnieje od 2001 roku i uczestniczy w wielu konkursach, przeglądach i festiwalach zdobywając liczne na nagrody. Uczniowie pod batutą Ewy Adamczyk zaśpiewali: “Czerwone maki”, “Tyle słońca”, “Zapłakany świat” oraz “Shape of you”.
Chór Psallite Deo powstał w lutym 2013 r. przy parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Bibicach. Zespół łączy ludzi z pasją, którzy modlą śpiewając. Zaprezentowali m.in. utwory “Jesteśmy piękni”, “Mała dziewczynka z AK”, Marsz Mokotowa i Biały Krzyż.
Przegląd zakończył występ Młodzieżowego Chóru Fermata pod dyrekcją Anny Roj, który zaśpiewał: „Matko szczęśliwych powrotów”, „ Niechaj Cię, Panie”, „Cała ziemio wołaj na cześć Pana”. Ostatnie osiągnięcia, którymi może pochwalić się zespół to I miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Chórów Młodzieżowych „Skora-Song” w Chojnowie, Złoty Dyplom w IV Rzeszowskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek. Byli z koncertami w Pradze, a już 8 grudnia będzie można oglądać ich w Kinie Kijów podczas Multimedialnego oratorium świątecznego “Do Betlejem”.
Na zakończenie Marek Płachta, dyrektor CKPiR, wręczył dyplomy za uczestnictwo w przeglądzie oraz zaprosił wszystkich na najbliższe imprezy organizowane w gminie Zielonki. Najbliższe wydarzenie to konferencja „Wyspiański wraca do Węgrzc” 1 grudnia, a później 10 grudnia gmina Zielonki będzie prezentować się na krakowskim Rynku. Zapraszamy.
KB
Więcej zdjęć z przeglądu: TUTAJ.

chór2

chor3

chor4chor6

chor7

chor5

 

Close Menu
 
25 lipca 2024
Skip to content