Skip to main content
search
Relacje

“Same pieśni nie wystarczą” – Bal Niepodległości w Korzkwi

By 12 listopada 2014No Comments

Ostatnia aktualizacja 12 listopada 2014 przez admin

korzkiew1

 

10 listopada na korzkiewskim wzgórzu już po raz czwarty odbył się Bal Niepodległości, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Korzkiew. W tym roku główny nacisk położono na wspólne wykonanie pieśni patriotycznych, dlatego też na przybyłych czekały przygotowane śpiewniki.

Wieczornicę patriotyczną rozpoczął działający od 2009 roku przy parafii Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Korzkwi chór, któremu akompaniował Michał Kwiatkowski, jego założyciel i dyrygent. Piętnastu członków w strojach wieczorowych z charakterystyczną pomarańczową różą na piersi zaśpiewało najbardziej znane pieśni niepodległościowe.
Następnie w imieniu Stowarzyszenia głos zabrał Andrzej Domagała: – Cieszę się, że przybyło tyle osób. W przyszłym roku trzeba będzie pomyśleć o większej sali.
Wśród przybyłych spotkać można było m.in. wójta gminy Zielonki Bogusława Króla, radnego powiatu krakowskiego Wojciecha Bosaka, radnych gminy Zielonki, m.in. Annę Sieńko, Adama Dulińskiego i Mirosława Golanko oraz sołtysów: Januszowic Martę Sadzik i Korzkwi Janusza Macałę-Wrześniowskiego. Andrzej Domagała podziękował także wójtowi gminy Zielonki Bogusławowi Królowi oraz staroście powiatu krakowskiego Józefowi Krzyworzece za patronat nad uroczystością. – Nie zapominajmy też o życzliwości pana Jerzego Dominirskiego, dzięki któremu możemy się tutaj spotkać – dodał. Miejsce na zamku sprzyja świętowanej okoliczności, gdyż zabytkowe mury stwarzają wyjątkowy nastrój.
Na scenie zaprezentowało się również młode pokolenie. Najpierw trzy gimnazjalistki z Zespołu Szkół w Korzkwi zaśpiewały kilka pieśni patriotycznych, następnie obejrzeliśmy krótki program artystyczny w wykonaniu członków Brygady Strzeleckiej Junior. – To przyszłość naszego narodu – podkreślił konferansjer. Młodzi artyści nagrodzeni zostali słodkościami, książkami oraz grami.
Tradycją balu jest polonez, w którym prym wiedzie ks. proboszcz Zbigniew Płachta. Ten staropolski taniec rozpoczyna zabawę na parkiecie. W chwilach przerw od tańca nie ustawano w śpiewie – akompaniowały do niego Bogusława Knapik-Gruza (keyboard) i Grażyna Knapik-Dąbrowska (skrzypce). Nie zabrakło pieśni “Pierwsza Brygada”, która przybliża wydarzenia sprzed 100 lat, gdy 6 sierpnia 1914 roku pod wodzą Józefa Piłsudskiego oddziały I Kampanii Kadrowej przemierzały tereny naszej gminy, nieopodal miejsca dzisiejszego radosnego świętowania.
Staramy się zmniejszyć program artystyczny do minimum. Chcemy więcej czasu poświęcić na wspólne śpiewy, zabawy i rozmowy – podkreślił Andrzej Domagała. Goście mogli też ucztować przy obficie zastawionym stole. Dodatkową atrakcją była loteria, można było wygrać m.in. dwa tablety. – Jest tablet! – cieszyła się pani Marta Sadzik.
O 18 bałam się, że goście nie dopiszą, na szczęście się myliłam, ze względu, iż był to dzień pracujący goście przybyli z małym opóżnieniem – podsumowała tegoroczny Bal Niepodległościowy przedstawicielka Stowarzyszenia Gabriela Kotulska.
Miejmy nadzieję, że za rok korzkiewskie mury będą gościć jeszcze więcej mieszkańców naszej gminy wspólnie i radośnie świętujących niepodległość.
Patrycja Sioła

korzkiew2

korzkiew3

korzkiew4

Close Menu
 
23 lipca 2024
Skip to content