Skip to main content
search
Relacje

“Same pieśni nie wystarczą” – Bal Niepodległości w Korzkwi

By 12 listopada 2014No Comments
Print Friendly, PDF & Email

Ostatnia aktualizacja 12 listopada 2014 przez admin

korzkiew1

 

10 listopada na korzkiewskim wzgórzu już po raz czwarty odbył się Bal Niepodległości, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Korzkiew. W tym roku główny nacisk położono na wspólne wykonanie pieśni patriotycznych, dlatego też na przybyłych czekały przygotowane śpiewniki.

Wieczornicę patriotyczną rozpoczął działający od 2009 roku przy parafii Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Korzkwi chór, któremu akompaniował Michał Kwiatkowski, jego założyciel i dyrygent. Piętnastu członków w strojach wieczorowych z charakterystyczną pomarańczową różą na piersi zaśpiewało najbardziej znane pieśni niepodległościowe.
Następnie w imieniu Stowarzyszenia głos zabrał Andrzej Domagała: – Cieszę się, że przybyło tyle osób. W przyszłym roku trzeba będzie pomyśleć o większej sali.
Wśród przybyłych spotkać można było m.in. wójta gminy Zielonki Bogusława Króla, radnego powiatu krakowskiego Wojciecha Bosaka, radnych gminy Zielonki, m.in. Annę Sieńko, Adama Dulińskiego i Mirosława Golanko oraz sołtysów: Januszowic Martę Sadzik i Korzkwi Janusza Macałę-Wrześniowskiego. Andrzej Domagała podziękował także wójtowi gminy Zielonki Bogusławowi Królowi oraz staroście powiatu krakowskiego Józefowi Krzyworzece za patronat nad uroczystością. – Nie zapominajmy też o życzliwości pana Jerzego Dominirskiego, dzięki któremu możemy się tutaj spotkać – dodał. Miejsce na zamku sprzyja świętowanej okoliczności, gdyż zabytkowe mury stwarzają wyjątkowy nastrój.
Na scenie zaprezentowało się również młode pokolenie. Najpierw trzy gimnazjalistki z Zespołu Szkół w Korzkwi zaśpiewały kilka pieśni patriotycznych, następnie obejrzeliśmy krótki program artystyczny w wykonaniu członków Brygady Strzeleckiej Junior. – To przyszłość naszego narodu – podkreślił konferansjer. Młodzi artyści nagrodzeni zostali słodkościami, książkami oraz grami.
Tradycją balu jest polonez, w którym prym wiedzie ks. proboszcz Zbigniew Płachta. Ten staropolski taniec rozpoczyna zabawę na parkiecie. W chwilach przerw od tańca nie ustawano w śpiewie – akompaniowały do niego Bogusława Knapik-Gruza (keyboard) i Grażyna Knapik-Dąbrowska (skrzypce). Nie zabrakło pieśni “Pierwsza Brygada”, która przybliża wydarzenia sprzed 100 lat, gdy 6 sierpnia 1914 roku pod wodzą Józefa Piłsudskiego oddziały I Kampanii Kadrowej przemierzały tereny naszej gminy, nieopodal miejsca dzisiejszego radosnego świętowania.
Staramy się zmniejszyć program artystyczny do minimum. Chcemy więcej czasu poświęcić na wspólne śpiewy, zabawy i rozmowy – podkreślił Andrzej Domagała. Goście mogli też ucztować przy obficie zastawionym stole. Dodatkową atrakcją była loteria, można było wygrać m.in. dwa tablety. – Jest tablet! – cieszyła się pani Marta Sadzik.
O 18 bałam się, że goście nie dopiszą, na szczęście się myliłam, ze względu, iż był to dzień pracujący goście przybyli z małym opóżnieniem – podsumowała tegoroczny Bal Niepodległościowy przedstawicielka Stowarzyszenia Gabriela Kotulska.
Miejmy nadzieję, że za rok korzkiewskie mury będą gościć jeszcze więcej mieszkańców naszej gminy wspólnie i radośnie świętujących niepodległość.
Patrycja Sioła

korzkiew2

korzkiew3

korzkiew4

Close Menu
 
29 lutego 2024
Skip to content