Skip to main content
search
Relacje

Samorządowy Lider Edukacji 2014

By 31 października 2014No Comments

Ostatnia aktualizacja 31 października 2014 przez admin

logo samorzadowy lider edukacji2014

Uroczysta gala finałowa Ogólnopolskiego Konkursu i Programu Certyfikacji Gmin i Powiatów Rzeczypospolitej Polskiej “Samorządowy Lider Edukacji” została zorganizowana w tym roku w Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego 30 października. To już IV edycja programu, którego misją jest wskazanie i promowanie jednostek samorządu terytorialnego podejmujących wartościowe inicjatywy w dziedzinie rozwoju edukacji i systemu oświaty, posiadających szczególne osiągnięcia w obszarze lokalnej polityki edukacyjnej. Tegoroczna edycja miała charakter szczególny, po raz pierwszy przyznano bowiem statuetki nadzwyczajne – srebrne certyfikaty “Samorządowy Lider Edukacji”. Otrzymały je gminy i powiaty nagradzane certyfikatem nieprzerwanie od 4 lat, zatem i gmina Zielonki. Nie dość na tym, gmina po raz kolejny otrzymała najwyższą możliwą ilość punktów w rankingu nagradzaną statuetkę Primus. Ponadto po raz pierwszy zarząd Fundacji postanowił nagrodzić 4 samorządy specjalnym wyróżnieniem za największy progres w dziedzinie projektowania i wdrażania nowatorskich rozwiązań w edukacji w stosunku do poprzedniego postępowania certyfikacyjnego. Laury dla gminy odebrał wójt Bogusław Król.

Gościem honorowym uroczystości był prof. Jan Miodek, dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, który przedstawił wykład – gawędę pt. „We Wrocławiu na Śląsku”. Pan profesor uznał, że wiele nazw miejscowych, które padły podczas rozdania nagród nadają się na osobna gawędę. W spotkaniu w roli partnera Fundacji i patrona gali wziął udział prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Galę prowadził jeden z recenzentów Fundacji prof. Michał Kaczmarczyk (Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu). Nagrody wręczali prezes Fundacji Grażyna Kaczmarczyk oraz prof. dr hab. Dariusz Rott, przewodniczący komisji ekspertów oceniających w programie.    
Program “Samorządowy Lider Edukacji” jest inicjatywą środowisk naukowych, a w komisji konkursowej oceniającej samorządy zasiadają reprezentanci wybranych uczelni wyższych z całej Polski. Od 2011 roku organizują go wspólnie Fundacja Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego oraz Agencja PRC, która zapewnia laureatom działania marketingowe i public relations. – Certyfikatem “Samorządowy Lider Edukacji” wyróżniamy gminy i powiaty, które przywiązują dużą wagę do jakości kształcenia, inwestowanie w edukację traktują jako fundamentalną wartość, a wspieranie środowisk i inicjatyw oświatowych uznają za jeden z priorytetów polityki lokalnej – mówią organizatorzy.
Tytuły “Samorządowego Lidera Edukacji” przyznaje komisja ekspertów pod przewodnictwem prof. dr. hab. Dariusza Rotta, wykładowcy Uniwersytetu Śląskiego, w latach 2005-2013 członka prezydium Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W komisji zasiadają również m.in. prof. Piotr Wilczek (Uniwersytet Warszawski), prof. Halina Rusek (Uniwersytet Śląski), prof. Krzysztof Czekaj (Wyższa Szkoła Pedagogiczna Towarzystwa Wiedzy Powszechnej), prof. Maciej Mitręga (Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach), prof. Zbigniew Widera (Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach).
Proces certyfikacji jest kilkuetapowy. Samorządy wypełniają specjalną ankietę samooceny, w której prezentują swoją działalność w sferze lokalnej polityki edukacyjnej. Eksperci Programu analizują i recenzują przygotowane ankiety, a następnie uzupełniają oraz weryfikują przedstawione w nich informacje. Recenzenci mogą również zapoznawać się z działaniami jednostek w trakcie wizyt studyjnych. Samorządy uczestniczące w programie ocenia niezależnie od siebie 2 ekspertów. Każdy z nich przyznaje analizowanej gminie lub powiatowi od 0 do 50 punktów rankingowych. Certyfikat “Samorządowy Lider Edukacji” otrzymują samorządy, które w procedurze oceny uzyskały od ekspertów co najmniej 60 punktów na 100 możliwych. W 2014 roku certyfikaty otrzymało 56 jednostek samorządu terytorialnego w pięciu kategoriach: gmina do 20.000 mieszkańców (tutaj znalazła się gmina Zielonki), gmina o liczbie mieszkańców od 20.001 do 50.000, gmina o liczbie od 50.001 do 100.000, gmina o liczbie mieszkańców powyżej 100.000 oraz powiat (ziemski). 17 samorządów po raz czwarty certyfikowanych otrzymało srebrny znak jakości, za trwałość i stabilność funkcjonującej w gminie polityki edukacyjnej. Dodatkowo Fundacja wyróżnia gminy i powiaty, które w danej edycji Programu uzyskały najwyższą liczbę punktów rankingowych (100), przyznając im wyróżnienia specjalne – statuetki “Primus”, w tym roku na statuetkę zasłużyło z gminą Zielonki 19 samorządów.
Z przekazanej gminie Zielonki oceny wynika m. in., że stosowany w niej model oświatowy cechuje się elastycznością, inteligencją, innowacyjnością i kooperatywnością; zarządzanie oświatą wykazuje najwyższą sprawność; cele edukacyjne gmina realizuje w sposób przemyślany, spójny, holistyczny i zharmonizowany, uznając rozwój oświaty za swój priorytet. Atutem gminy jest szeroka i zróżnicowana oferta dydaktyczna, w tym oferta zajęć pozalekcyjnych i oferta kulturalna, która zdaniem recenzentów została wzbogacona w stosunku do roku poprzedniego. Recenzentom spodobały się klasy muzyczno-artystyczne w Woli Zachariaszowskiej i inne inicjatywy szkół z terenu gminy; jak również oferta Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji czy Biblioteki Publicznej, w tym „Ferie z książką”. Za silną stronę uznano stan bazy oświatowej, sukcesywnie i na bieżąco modernizowany.
IO (na podstawie materiałów udostępnionych przez Fundację)

Więcej zdjęć: tutaj

 

DSCN4421
DSCN4403
DSCN4451
DSCN4485
certyfikatzwykly
certyfikatsrebrny
primus
wyróżnienie
Close Menu
 
24 kwietnia 2024
Skip to content