Skip to main content
search
Aktualności

ŚDS z podopiecznymi – razem w pandemii

By 22 stycznia 2021No Comments

Ostatnia aktualizacja 22 stycznia 2021 przez admin

84W czasie epidemii koronawirusa prowadzony przez gminę Zielonki Środowiskowy Dom Samopomocy w Woli Zachariaszowskiej, dzienny ośrodek wsparcia dla osób dorosłych z problemami psychicznymi istniejący od 1999 r., działa w reżimie sanitarnym. Aktualnie możliwe jest prowadzenie zajęć w grupach pięcioosobowych czyli 4 uczestników i terapeuta. Uczestnicy zmieniają się w grupach i dzięki temu każdy ma możliwość choć raz w tygodniu spotkać się na zajęciach w środowiskowym domu trwających do 6 godzin. Mimo obostrzeń zespół ŚDS stara się, by minimum kilku podopiecznych dziennie nadal czuło się w Woli jak w domu.

Na zajęcia stałe ośrodka zapisanych jest 29 osób. Z wszystkimi osobami terapeuci pozostają w kontakcie on-line i telefonicznym, a także odwiedzając podopiecznych w domach i dowożąc zadania, ćwiczenia. – Byle tylko nie stracić kontaktu. Gdy sprzyja pogoda jedna grupa może być na zajęciach, druga wychodzi wtedy na spacer. – relacjonuje kierownik ŚDS Robert Kowalski. Cały czas trwa również dyżur administracyjny.

Na miejscu odbywają się zajęcia plastyczne, komputerowe, gospodarstwa domowego. Na przykład w pracowni stolarskiej powstał dom dla jeży, objętych w Polsce ochroną. Najtrudniej utrzymać dystans. O takich ośrodkach wsparcia zapomniano w programie szczepień, podopieczni i terapeuci nie są grupą uprzywilejowaną.

Bywało, że środowiskowy dom musiał być w pandemii zamknięty, decyzją wojewody, ale i wtedy wrzała w nim praca. Od początku pandemii pracownicy ŚDS zaangażowali się  w szycie maseczek i kombinezonów ochronnych: dla ośrodka zdrowia w Batowicach, szpitala Babińskiego w Krakowie, Szpitala Rydygiera w Krakowie, Szpitala w Prokocimiu, Szpitala w Miechowie czy Urzędu Gminy w Zielonkach. W listopadzie też powstawały kolejne partie maseczek przekazywane podopiecznym.
Jesienią udało się uczestniczyć w XVII integracyjnej imprezie sportowo-artystycznej dla osób niepełnosprawnych Zachariaszada, w zmienionej z powodu epidemii formule. Stowarzyszenie Zachariasz we współpracy z CKPiR zapewniło warsztaty, w których wzięło udział kilkanaście ośrodków, każdy u siebie. W Woli Zachariaszowskiej na życzenie podopiecznych przybrały one formę zajęć motoryzacyjnych. Na wstępie uczestnicy wysłuchali instruktażu na temat prawidłowych zasad prowadzenia pojazdu oraz bezpieczeństwa na drodze. Pod okiem instruktora jazdy kilkunastu uczestników miało możliwość ćwiczyć manewry w centrum miejscowości. Poznawali też zasady ruchu drogowego. Współpraca ośrodków wsparcia trwa w czasie pandemii. Przejawem jej był XIII Małopolski Konkurs Fotograficzny Środowiskowych Domów Samopomocy w Kętach. Zakończył się sukcesem dla ŚDS w Woli Zachariaszowskiej – ośrodek zajął drugie miejsce, a w indywidualnej konkurencji jeden z uczestników zajął najwyższą lokatę. Konkursy odbywają się też w samym ŚDS, jak np. konkurs wiedzy ogólnej i muzycznej „Mądra sowa”. Zdalne zadania są sumiennie wykonywane, a niedawno przed świętami Bożego Narodzenia spod choinki do rąk uczestników trafiły paczki.
W razie potrzeby ŚDS ma możliwość korzystać z budynku FAL w Zielonkach dzięki GOPS. Uczestniczy z utęsknieniem czekają na powrót zajęć w takiej formie jak przed pandemią.
IO

72
208
210
1111
1113
1114
1115

Zdjęcia przedstawiają zajęcia realizowane w Środowiskowym Domu Samopomocy w Woli Zachariaszowskiej

Close Menu
 
22 czerwca 2024
Skip to content