Ostatnia aktualizacja 15 stycznia 2015 przez admin
14 stycznia gościem honorowym Zespołu Szkół w Zielonkach była Anna Maria Wesołowska, sędzia Wydziału Karnego, m.in. prekursorka programu przyjaznego pokoju przesłuchań dla dzieci – świadków i ofiar przestępstw oraz inicjatorka edukacji prawnej młodzieży. Uczniom i dorosłym znana przede wszystkim z popularnego programu TVN.
Podczas spotkań z dziećmi, z młodzieżą, z nauczycielami oraz rodzicami poruszane były sprawy związane z przestępczością nieletnich i odpowiedzialnością prawną za czyny karalne.
Sędzia zwróciła uwagę na zjawisko wszechobecnej przemocy. Mówiła nie tylko o rozbojach i bójkach, ale o coraz częściej spotykanym zjawisku cyberprzemocy. Uczniowie dowiedzieli się, czym jest stalking (nękanie) i grooming (uwodzenie dzieci przez Internet) oraz jakie grożą za to kary. Sędzia Anna Maria Wesołowska na spotkaniu opowiedziała o swojej wieloletniej praktyce zawodowej i przytoczyła kilka przypadków popełnionych przez nieletnich przestępstw i wykroczeń, z którymi miała do czynienia i które drastycznie zmieniły życie młodych ludzi.
Kolejnym poruszanym zagadnieniem była zbyt wczesna inicjacja seksualna, która według prawa jest – o czym mało kto wie – przestępstwem. Następnie Anna Maria Wesołowska przestrzegała uczniów przed zawieraniem znajomości przez Internet oraz umieszczaniem swoich danych w sieci.
Sędzia podkreśliła, że w dzisiejszych czasach, kiedy dostęp do Internetu jest powszechny, należy odpowiednio edukować dzieci i młodzież, jak bezpiecznie wykorzystywać jego zasoby i nawiązywać nowe znajomości. Zwracała uwagę również na rolę i znaczenie placówek oświatowych w procesie ochrony najmłodszych uczestników komunikacji internetowej.
Zachęcała młodzież, by dzieliła się swoimi problemami – z rodzicami, nauczycielami, przyjaciółmi – a także nie ulegała zmowie milczenia, kiedy jest świadkiem lub ofiarą przestępstwa. Gość przypomniał również naszym podopiecznym, że oprócz wielu praw mają również obowiązki, o czym niejednokrotnie zdają się zapominać…
Anna Maria Wesołowska zwróciła także uwagę, że to od osób dorosłych: rodziców, sąsiadów, nauczycieli i całego społeczeństwa zależy, czy młodych na ławie oskarżonych będzie przybywać, czy ubywać. Apelowała do wszystkich, aby reagowali na wszelkie zachowania ryzykowne wśród dzieci i młodzieży oraz podkreślała znaczenie edukacji w zakresie prawa i bezpieczeństwa prowadzonej już od wieku przedszkolnego.
Spotkania z uczniami zakończyły się wspólnymi zdjęciami z Anną Marią Wesołowską i podziękowaniem za wiedzę przekazaną w ciekawy i przystępny dla słuchaczy sposób.
Oprac.
Grzegorz Kowalik, Agata Wodka
Więcej zdjęć: TU.