Skip to main content
search
Aktualności

Segreguj olej! Selektywna zbiórka oleju jadalnego w PSZOK-u w Węgrzcach

By 6 września 2022No Comments

Ostatnia aktualizacja 6 września 2022 przez KB

Od września 2022 roku  na terenie naszej gminy zbieramy selektywnie też olej jadalny. W ramach pilotażu, w punkcie PSZOK został przygotowany specjalny pojemnik, do którego można oddać zużyty w gospodarstwie domowym olej jadalny. Zużyty olej należy zgromadzić w słoiku lub plastikowej butelce, szczelnie zamknąć i dostarczyć na PSZOK w Węgrzcach.

Jaki olej segregować?

Oleje jadalne i tłuszcze, które wykorzystujemy w domu, mogą być poddane recyklingowi. Są to zarówno oleje: słonecznikowy, rzepakowy, sojowy, palmowy (powstające np. podczas smażenia we frytkownicach czy na patelni), jak i masło, margaryna, czy oliwa z oliwek.

Co zrobić ze zużytym olejem?

Zużytego oleju nie należy wlewać do kanalizacji, ponieważ po obniżeniu temperatury tłuszcz ulega tężeniu, a to stanowi realne zagrożenie zapchania rur. Usuwanie usterek spowodowanych olejem jest nie tylko czasochłonne, ale również i kosztowne. W przewodach kanalizacyjnych gromadzą się góry tłuszczowe tworzące kolejne warstwy, które mogą zablokować sieć. Dlatego prosimy, aby gromadzić zużyty olej w słoiku lub plastikowej butelce, szczelnie zamknąć, odwieźć na PSZOK w Węgrzcach i wylać z opakowania bezpośrednio do beczki na zużyty olej. Ważne by tłuszcze i oleje nie mogą być zanieczyszczone wodą i innymi detergentami. Zebrany w ten sposób olej zostanie ponownie przetworzony.

Co powstanie z przetworzonego oleju jadalnego?

Zużyty olej przywieziony do punktu PSZOK w Węgrzcach nadaje się do ponownego wykorzystania jako surowiec, zwłaszcza w przemyśle rafineryjnym i petrochemicznym. Pozwalając na recykling zużytego oleju chronisz przed zanieczyszczeniami glebę, wodę, powietrze i inne zasoby naturalne.

Gdzie można oddać zużyty olej?

Zużyty olej można przywieść do punktu PSZOK w Węgrzcach ul. B5 (przy boisku sportowym). Punkt działa w każdą sobotę w godz. 10:00 – 18:00, od marca do listopada.

 

Close Menu
 
25 lipca 2024
Skip to content