Ostatnia aktualizacja 16 listopada 2022 przez IO
8 listopada grupa 44 seniorów z gminy Zielonki uczestniczyła w zorganizowanej przez Centrum, Kultury, Promocji i Rekreacji wycieczce do Krakowa – szlakiem wielkiej, narodowej, historii i sztuki. Program objął zwiedzanie m.in. Krypty Zasłużonych na Skałce, kościołów Ojców Bernardynów i pw. św. Piotra i Pawła oraz Zamku Królewskiego na Wawelu.
Wyprawę, w listopadowej zadumie, ale i przepięknym słońcu – rozpoczęto od Skałki. Rys legendy o św. Stanisławie oraz o wyeksponowanych reliktach ołtarza ze śladami męczeńskiej krwi św. Stanisława nakreślił Sebastian Szczepaniak, który przewodniczył pierwszej części wycieczki. Grupa odwiedziła również Kryptę Zasłużonych, gdzie znajdują się groby: Stanisława Wyspiańskiego, Henryka Siemiradzkiego, Jacka Malczewskiego, Karola Szymanowskiego, Jana Długosza, Adama Asnyka i Czesława Miłosza. Następnie uczestnicy zobaczyli kościół Ojców Bernardynów – jeden z najpiękniejszych świątyń barokowych w Krakowie o wystroju kulisowo – kurtynowym, gdzie został pochowany św. Szymon z Lipnicy. Ciekawostką są trzy wielkoformatowe obrazy bernardyna, Franciszka Lekszyckiego, które swym warsztatowym rzemiosłem wtórują najlepszemu malarstwu barokowych mistrzów, w tym samemu Rubensowi, na którym zresztą ten malarz – samouk się wzorował, sądząc po jego “Ostatniej Wieczerzy” z ołtarza głównego. Ostatnim punktem na tej drodze był kościół św. Piotra i Pawła, gdzie zwiedziliśmy dalszą część panteonu narodowego – z jego najnowszymi pochówkami, spoczęli tam Adam Zagajewski i Krzysztof Penderecki.
Po pysznej kawie i ciastku na wawelskim wzgórzu dwie sympatyczne panie przewodniczki porwały zwiedzających we wnętrza królewskiej rezydencji. W prywatnych apartamentach królewskich podziwiali perełki europejskiego malarstwa renesansowego – słynny obraz Dosso Dossiego “Jowisz malujący motyle” oraz płótno Petera Bruegla “Karczma pod Świętym Michałem”. Warto nadmienić, iż w reprezentacyjnych komnatach królewskich eksponowana jest również twórczość Botticellego. Kolejnym artystycznym rarytasem była “Martwa natura” Willema Claesza Hedy, słynnego reprezentanta malarstwa holenderskiego. Na sam koniec zostawiono zbrojownię i odnowiony Skarbiec Koronny, a drzwi Wawelu zamknęły się za wycieczką z Zielonek równo o piątej po południu.
Sebastian Szczepaniak
Więcej zdjęć: galeria na FB
Opisujemy: zdjęcia przedstawiają uczestników wycieczki podczas zwiedzania