Skip to main content
search
Aktualności

Seniorzy z gminy Zielonki gościli seniorów

By 25 kwietnia 2017No Comments

Ostatnia aktualizacja 25 kwietnia 2017 przez admin

DSC03529mosW Centrum Integracji Społecznej w Zielonkach zakończono trzydniową wizytę studialną Małopolskiej Sieci Rad Seniorów “Działamy wspólnie” organizowaną przez Fundację Miejsc i Ludzi Aktywnych MiLA. Uczestnicy poznali działalność zieloneckiej Gminnej Rady Seniorów i Klubu 60+, a pożegnali się słuchając piosenek w wykonaniu zespołu Bel Canto. Świetną wiadomością było, że tego lata w Zielonkach zainauguruje działalność Zielonecki Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Projekt Małopolskiej Sieci Rad Seniorów “Działamy wspólnie” został zainaugurowany w grudniu 2016 roku we współpracy z istniejącymi radami seniorów i środowiskami, które dopiero pracują nad ukonstytuowaniem się rad, chcieliśmy stworzyć powiązanie między radami – wyjaśnia Barbara Kazior, prezes Fundacji MiLA. – Rada ma być przede wszystkim partnerem do dialogu z władzą. Przy czym oczywiście w sieci interesujemy się aktywnością na innych poziomach taką jak Uniwersytety Trzeciego Wieku, kluby seniora, Koła Gospodyń Wiejskich itd. Chodzi o to, żeby się nie przestać rozwijać w każdym wieku – dodaje.
W sieci są już miejscowości, gdzie działają już gminne rady seniorów jak: Miechów, Kęty i Zielonki, ale i środowiska seniorów z Klucz, Izdebnika, Kozłowa, Wieliczki, Igołomi-Wawrzeńczyc i Zabierzowa. Uczestnicy wizyty studialnej odwiedzili prócz Zielonek też Suchą Beskidzką, Zabierzów, gdzie np. obejrzeli występ kabaretu. Poznawali różne doświadczenia i projekty, m.in. w Wieliczce – Uniwersytet Trzeciego Wieku, w Czasławiu zwiedzili spółdzielnię socjalną „Kuźnia smaku”. Na koniec przyjechali do Zielonek, gdzie poznali aktywizację środowiska osób starszych, o której opowiedziała koordynator Magdalena Lech, prezes stowarzyszenia Zachariasz.
W gminie Zielonki jako pierwsze powstało Koło Seniora w Węgrzcach w marcu 2007 roku, a 6 lat temu Klub 50+ w Zielonkach. Od 2015 roku w gminie Zielonki działa Centrum Aktywnego Seniora, w jego ramach zostały powołane Gminna Rada Seniorów, Klub 60+ oraz Wolontariat 60+. Obecnie Rada jest w trakcie pilotażu opracowanej ankiety dla seniorów. Zofia Kupiec-Czaplak, przewodnicząca Gminnej Rady Seniorów w Zielonkach, opowiedziała o bezpłatnych dyżurach prawnych, które jako prawnik realizuje raz w miesiącu. Jej zastępca Stefan Łysek zaprosił na spotkania brydżowe odbywające się dwa razy w tygodniu. Organizowana jest też gimnastyka na różne sposoby, trening pamięci, warsztaty korzystania z tabletu, z edukacji finansowej, spotkania o tematyce podróżniczej. Seniorzy reprezentują gminę na zewnątrz, 13 czerwca wzorem lat ubiegłych jadą na Powiatowe Dni Seniora do Więckowic, byli też na Forum Seniora w Krakowie. Plany są szerokie: jesienią po raz pierwszy w gminie zostanie zorganizowany Gminny Dzień Seniora, w planach jest także klub dla seniorów z zamiłowaniem literackim, chętnych nawet do wydania broszurki.
Na zakończenie spotkania zielonecki zespół Bel Canto działający przy Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach zaśpiewał kilka piosenek przy akompaniamencie Wojciecha Karwata. Uczestnicy śpiewali i tańczyli wraz z nimi.

Magdalena Lech miała też wspaniałą wiadomość dla zieloneckich seniorów. Stowarzyszenie Zachariasz pozyskało dotację z budżetu Województwa Małopolskiego na Zielonecki Uniwersytet Trzeciego Wieku w ramach konkursu na realizację w 2017 roku zadań z obszaru pomocy społecznej, w zakresie wspierania funkcjonowania społecznego oraz przeciwdziałania wykluczeniu osób starszych. Inicjatywę powstania zieloneckiego uniwersytetu wesprze 20 tys. zł, a uruchomiona zostanie w czerwcu.

IO

Więcej zdjęć: tutaj

DSC03450
DSC03476
DSC03482
Close Menu
 
17 lipca 2024
Skip to content