Skip to main content
search
Relacje

Serce bibickiej wsi

By 2 grudnia 2015No Comments

Ostatnia aktualizacja 2 grudnia 2015 przez admin

DSCN960435. urodziny obchodziło 28 listopada Koło Gospodyń Wiejskich w Bibicach. Spotkanie przyjaciół Koła miało miejsce w zieloneckim Centrum Integracji Społecznej. Obecnie w KGW działa 35 pań – tyle ile mają lat. Przez wszystkie te wiosny kierowała Kołem Anna Zabiegaj, stąd był to też jej osobisty jubileusz.

Podczas jubileuszu pani Anna ogłosiła, że rezygnuje z funkcji, ale nie z działalności i zapowiedziała, że członkinie Koła na najbliższym zebraniu wybiorą nową przewodniczącą. Dla swoich koleżanek w prezencie pani Ania miała jeszcze nie zapisaną kronikę. Pracy Koła na rzecz integracji sąsiedzkiej pogratulowało siedem zaproszonych KGW z gminy, a w imieniu samorządu przewodniczący Rady Gminy Zielonki Ryszard Krawczyk. – Serdecznie gratuluję tych 35 lat, a pani przewodniczącej szczególnie chciałbym podziękować za te lata współpracy, m.in. za organizowanie sesji opłatkowych – mówił. Wraz z gratulacjami powędrowały do Pań dyplomy, prezenty i naręcza kwiatów, panie odpowiedziały smakołykami, w tym okolicznościowym tortem.
Spotkanie było okazją do powrotu wspomnieniami do początków Koła, kiedy to spotkania odbywały się w budynku gospodarczym, który trzeba było dogrzewać, a na coroczne spotkanie promocyjne zwane „Śledzikiem u wójta”, jeszcze w Korzkwi, gospodynie z Bibic przygotowywały idące w setki ilości śledzików po japońsku. Anna Zabiegaj, przewodnicząca Koła, opowiedziała, jakie inicjatywy podejmowały panie w ciągu tych 35 lat, o dożynkowych wieńcach, integracyjnych wyjazdach, inicjatywach dla kościoła i sąsiadów z Bibic. O aktywności Pań świadczy dziś imponująca kolekcja dyplomów.
Odznaki za zasługi gospodyniom z Bibic wręczył prezes Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Krakowie Andrzej Harężlak. Były wicewojewoda małopolski przypomniał, że w przyszłym roku minie 150 lat odkąd powstało pierwsze koło gospodyń na ziemiach polskich, w zaborze pruskim – to na barkach polskich kobiet leżało krzewienie i troska o polskość pod zaborami. – Polska kobieta, polska matka tę polskość wszczepiała młodemu pokoleniu – powiedział.
Odznakę za zasługi dla kółek rolniczych otrzymały: Anna Łachowska, Aleksandra Książek, Halina Sierant, Zofia Łysek, Zofia Wąs, Irena Chromy i Grażyna Święszek. Pani Annie Zabiegaj, przewodniczącej od 35 lat, podziękowano dyplomem za działalność na rzecz środowiska wiejskiego, krzewienia idei kółek rolniczych i kół gospodyń wiejskich oraz tradycji kultury ludowej. Na spotkaniu wspierał panie także prezes kółka rolniczego w Bibicach Zbigniew Banaś, zarząd bibickiej OSP z radnym Antonim Banasiem, nowo wybrany sołtys Bibic Tadeusz Łysek, radny i sołtys Grębynic Adam Duliński, dyrektor CKPiR Marek Płachta, przedstawiciele organizacji społecznych z Bibic, w tym Koła Integracji Bibic z jego prezes Lidią Marią Jedlińską.
Magdalena Krawczyk, była sołtys Bibic podziękowała za cztery lat współpracy podczas jej sołtysowania, ksiądz Jan Przybocki, proboszcz bibickiej parafii, w imieniu księży poprzedników – za ufundowanie jednego witraża do kościoła i projektów pozostałych, dbałość o otoczenie kościoła, polecił też modlitwie członkinie Koła, które już odeszły. Gdy kościół był budowany kilka gospodyń opiekowało się dziećmi, a inne nosiły materiały i gotowały dla budowniczych – opowiadał.
„Sto lat” zagrał na akordeonie sołtys Garlicy Duchownej Artur Nogieć.
IO

 

Więcej zdjęć: tutaj

 

DSCN9526
DSCN9536
DSCN9543
DSCN9550
DSCN9568
DSCN9573
DSCN9579
Close Menu
 
7 listopada 2024
The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.
Skip to content