Skip to main content
search
Aktualności

Shire w Dziekanowicach

By 17 czerwca 2015No Comments

Ostatnia aktualizacja 17 czerwca 2015 przez admin

DSCN7860

Studenci Uniwersytetu Ekonomicznego na kierunku Gospodarka Przestrzenna 16 czerwca podzielili się pomysłami na zagospodarowanie terenu w gminie Zielonki. Z kilku zaproponowanych tematów na poletko teoretycznych rozważań wybrali teren w Dziekanowicach, którym obecnie zarządza firma POLAN, ale ich pomysły dałoby się wykorzystać nie tylko tam. Młodzi adepci planowania starali się uatrakcyjnić teren pod względem turystycznym, ale też zadbali o edukację młodzieży, ekologię, w tym ekologiczne rolnictwo, czy też o promocję winiarstwa. Studenci wraz ze swoim opiekunem naukowym dr Patrycją Brańką z katedry Gospodarki Regionalnej spotkali się w Centrum Integracji Społecznej w Zielonkach z wójtem gminy Bogusławem Królem, skarbnik gminy Agatą Adamczuk oraz Wiesławem Borkiem z Referatu Budownictwa i Urbanistyki.

Pierwsza grupa studentów zaczęła mocnym akcentem proponując zaprojektowanie w Dziekanowicach wioski Hobbitów nawiązującej do świata stworzonego przez J.R.R. Tolkiena łącznie z karczmą Grenn Dragon oraz markową imprezą – jarmarkiem z okazji 111. urodzin Bilbo Bagginsa. Był to równocześnie najkosztowniejszy pomysł, choć szacowanie kosztów nie znalazło się wśród zadań młodych planistów. Pomysły innych grup studentów to gospodarstwo edukacyjno-ekologiczne z trzema ścieżkami: od ziarnka do chleba; jajka i mleka. Uczestnicy warsztatów dowiedzieliby się, jak ważne jest światło w drobiarstwie, jak zbadać czy jajko jest świeże, zapewniono by też pokaz dojenia krów czy młócenia cepami. Zaproponowano również ekosklep, podpierając pomysł francuskim gospodarstwem z Saint-Vallier. Zielona kraina – ośrodek rekreacyjno–edukacyjny zapewniłby miejsca noclegowe na zielone szkoły i wycieczki wraz z wykorzystaniem gminnych szlaków rowerowych i zapewnienie wypożyczalni rowerów, podobnym pomysłem było edukacyjne gospodarstwo agroturystyczne Koziołek. Mógłby tu też powstać drugie w kraju Muzeum PGR-u lub ogród rolniczy z zapleczem badawczym z uwagi na dobre gleby. Jedna z grup zaproponowała winnicę, a ostatnia z grup przedstawiła pomysł na zasilane energią ze źródeł odnawialnych (fotowoltaika i kolektory słoneczne) gospodarstwo ekologiczne z agroturystyką informując także, gdzie można ubiegać się o granty na takie inwestycje.
Wybrałbym mariaż różnych pomysłów, każdy z nich ma swoją wartość. Jestem zdumiony różnorodnością – skomentował starania studentów wójt Bogusław Król pomagając pani doktor w ocenianiu studentów. Sam nagrodził studentów jednakowo – monografią historyczną gminy Zielonki. Podkreślił też, jak ważne jest, by uniwersytety otwierały się na zajęcia praktyczne, zachęcał też młodych, by pisali prace magisterskie o gminie Zielonki.
Chciałyśmy zaproponować coś innego, coś nowego, gdy jest taka konkurencja w postaci Krakowa, a jednocześnie bazowałyśmy na tym co się da wykorzystać – mówi Anna Kurowska z I roku studiów magisterskich, która wraz Agnieszką Kucab i Anną Kubit zaproponowały wioskę Hobbitów.
W ramach przedmiotu: Strategia rozwoju obszarów wiejskich na zajęciach projektowych w Dziekanowicach wymagane było od studentów, żeby zbadali uwarunkowania, mieli we własnym zakresie zrobić ankiety – relacjonuje pani doktor Brańka.
Studenci rozmawiali również z mieszkańcami dowiadując się od nich, jakich pomysłów nie brać pod uwagę, gdyż są one już realizowane całkiem nieopodal, jak na przykład stadnina koni, czy też z jakimi uciążliwościami się borykają.
Współpraca Uniwersytetu Ekonomicznego z gminą Zielonki datuje się od zeszłego roku, kiedy to w czerwcu gminę odwiedzili studenci realizujący ten sam przedmiot, by wysłuchać wykładu wójta gminy Bogusława Króla na temat planowania przestrzennego i dyskutować o planowaniu w gminie.
IO

 

DSCN7857
DSCN7862
DSCN7868
DSCN7875
DSCN7880
DSCN7883
DSCN7885
DSCN7890
DSCN7894
DSCN7853
Close Menu
 
20 kwietnia 2024
Skip to content