Ostatnia aktualizacja 24 czerwca 2024 przez TN
Wola Zachariaszowska to małe sołectwo liczące prawie 800 mieszkańców. Wszyscy z ogromnym sercem. To tu prężnie działa sołtys Artur Kwiecień i rada sołecka, Koło Gospodyń Wiejskich „Wolanie”, Ochotnicza Straż Pożarna, Orkiestra Dęta OSP „Wola”, parafia, Szkoła Podstawowa i Środowiskowy Dom Samopomocy. To dzięki ich pracy i zaangażowaniu, wyjątkowo, bo aż przez trzy dni świętowano obchody 750-lecia lokacji tej miejscowości.
„W imię Pańskie. Amen. My Gerard, dziekan, oraz cała kapituła katedry krakowskiej, chcemy uczynić wiadomym wszystkim, tak współczesnym, jak i przyszłym, że pochwalamy i zatwierdzamy umowę, którą zawarł Więcesław, prepozyt wiślicki i nasz współkanonik, z Zachariaszem w sprawie naszej wsi Gardlicy, którą tenże prepozyt dzierży z naszego nadania pod stałą roczną opłatą; a na mocy udzielonej przez nas zgody i upoważnienia, niechaj zostanie odmienione oraz dopełnione to, na co przystali tenże prepozyt, w imieniu naszym, oraz ów Zachariasz, w imieniu swoim i swoich następców” – tak rozpoczyna się treść aktu lokacji wsi z 2 lutego 1274 roku. O historii Woli Zachariaszowskiej możemy przeczytać z publikacji wydanej z tej okazji, która powstała przy współpracy z Biblioteką Publiczną w Zielonkach. Znajdziemy w niej informacje na temat sołectwa oraz archiwalne zdjęcia. Można je było także oglądać podczas plenerowych wydarzeń na placu im. L. Kwiecień w Woli Zachariaszowskiej.
Trzydniowe uroczystości rozpoczęły się w piątek od wspólnego oglądania meczu, w którym kibicowano polskiej reprezentacji. Sobotni piknik uświetniły występy zaprzyjaźnionych sołectw – Garliczki i Garlicy Duchownej. Mnóstwo atrakcji przygotowano także dla dzieci. Były dmuchańce, bańki mydlane, tatuaże, kolorowe warkoczyki, malowanie twarzy, zabawy z chustą animacyjną, przejazdy quadem i pokazy tresury psów policyjnych. Na stoisku Środowiskowego Domu Samopomocy można było stworzyć pracę plastyczną i udekorować pyszne babeczki.
Ważnym punktem obchodów była niedzielna msza święta oraz uroczyste poświecenie tablicy i jubileuszowego dębu. W wydarzeniu wzięli udział m.in. wójt gminy Zielonki Mirosław Golanko, radni powiatu krakowskiego Jarosław Raźny i Mariusz Zieliński, radni gminy Zielonki, sołtysi i mieszkańcy. Na scenie zaprezentowali się artyści z zespołu Fermata oraz chór dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Woli Zachariaszowskiej wraz z chórem „Bez Batuty”. Nie zabrakło także występu Orkiestry Dętej OSP „Wola” z Woli Zachariaszowskiej.
– 750 lat to okazja do wspomnień, do upamiętnienia i pokazania historii, ale też do integracji. Chciałbym serdecznie podziękować działającymi w Woli Zachariaszowskiej organizacjom za to, że od wielu lat starają się, by przyszłość tej miejscowości skupiona była wokół ludzi. Ludzi którzy chcą ją zmieniać, którzy bezinteresownie wykonują tę pracę, poświęcając swój prywatny czas – mówił wójt gminy Zielonki Mirosław Golanko.
KB