Skip to main content
search
Aktualności

Skocznie, barwnie i wesoło świętowaliśmy Dzień Dziecka

By 2 sierpnia 2013No Comments

Ostatnia aktualizacja 2 sierpnia 2013 przez admin

W niedzielę, 2 czerwca, w Parku Wiejskim w Zielonkach po raz czwarty odbył się Festiwal Zespołów Ludowych. Barwne stroje, skoczna muzyka i tańce królowały na scenie. Nie zabrakło kujawiaków, krakowiaków i tańców wielkopolskich. Cały park wypełnił się dziećmi, dla których przygotowano mnóstwo atrakcji.

 

 

Pierwszy na scenie pojawił się Zespół Pieśni i Tańca „Pawie Pióra”. Grupa przyjechała  z Michałowic, ale wśród nich jest  kilkoro dzieci z Woli Zachariaszowskiej. Podczas występu zaprezentowali tańce śląskie do muzyki zespołu Krakus z AGH.
Po nich wystąpiła Grupa Młodzieżowa AGH „Krakus”. Jest to najstarszy, studencki zespół młodzieżowy. Liczy 60 osób w wieku od 4-17 lat, a na scenie zaprezentowały się dwie grupy dziecięca i młodzieżowa, których opiekunem jest Katarzyna Piwowar. Zespół Czubrowiacy z gminy Jerzmanowice – Przeginia, zaprezentował żartobliwy skecz o sołtysie wywołując uśmiechy na twarzach publiczności. Po raz pierwszy na zieloneckiej scenie wystąpił Zespół Kartuli z Krakowa prezentując taniec gruziński. Założycielka zespołu Irine Shiukashvili, od niedawna mieszkanka naszej gminy, zachwalała – Cieszę się, że są takie imprezy i miło widzieć radość na twarzach dzieci. Trzeba je uczyć tego, że są różne kultury. Nie zabrakło występu Koła Regionalnego „Tradycja”. Aleksandra Derdaś i Michał Napart, w pięknych łowickich strojach, oczarowali tańcem do piosenki „Czerwone jabłuszko”, przy akompaniamencie akordeonu. Skoczny i żywy krakowiak zatańczony przez Karolinę Warszawską i Kamila Popka porwał publiczność do tańca. Na zakończenie wystąpił Zespół Regionalny „Jurkowianie” przybliżając tradycje z Podhala. Po występach zespołów ludowych na scenie pojawiły się czarno-białe kotki czyli dzieci z mini warsztatów teatralnych prowadzonych przez Annę Herezy. Po nich swój występ zaprezentowały zielone Eko-przedszkolaki z Zielonek. Roztańczone „Liderki” z grupy cheerleaders zachęciły do tańca wszystkich przybyłych gości, a dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz akcji ratowniczej w wykonaniu strażaków z OSP Zielonki. W parku na najmłodszych czekało wiele atrakcji związanych z obchodzonym Dniem Dziecka. Między innymi dmuchany zamek, zjeżdżalnia, karuzela i kule wodne. Twarze chętnych dzieci zamieniały się w tygryski, motylki, a nawet w Hello Kitty podczas malowania twarzy. – Nie było zaskakujących życzeń co do wzoru – mówiła Oliwia Mielnik, właścicielka Magenta Group – ale nowością było to, że chłopcy chcieli buzie z brokatem. W tym samym namiocie dzieci mogły zobaczyć jak się tworzy balonowego zwierzaka i dostać jednego z nich. Były pieski, żyrafy i myszki, a na specjalne życzenie powstała owca i żaba. Dużym zainteresowaniem cieszyły się gry i zabawy w języku angielskim. Wolontariusze ze Stanów Zjednoczonych, Indii, Chin, Japonii i Gruzji wspólnie rozmawiali i poznawali się nawzajem komunikując się tylko w języku angielskim. Dzięki temu szybko uczyły się nowych słów podczas zabawy. Jak podkreśla Magdalena Malota z Shamrock Zielonki – Jest to najlepszy sposób, żeby pokazać dzieciom po co się uczyć. Nie dla ocen, nie dla pracy, tylko po to aby płynnie komunikować się z rówieśnikiem np. na facebooku czy też podczas wycieczki zagranicznej.
11-letnie Wiktoria Saska i Karolina Gil, były bardzo zadowolone z przejażdżki na koniach. Jak wspomina Karolina – Trochę się bałam, ale konie są super.
Podczas imprezy pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej rozdawali najmłodszym słodycze, a także ulotki i wizytówki informujące o przeciwdziałaniu przemocy.
Ekoland z Węgrzc przygotowało dla dzieci kącik plastyczny, gdzie można było stworzyć Eko-biżuterię według własnego pomysłu oraz ozdobić serduszka z masy solnej. Zainteresowane były przede wszystkim dziewczynki, ale znalazło się także kilku chętnych chłopców, w tym mały, zdolny Nikodem. Nie zabrakło konkurencji sportowych organizowanych przez harcerzy oraz zabaw z klaunem. Wszystkim dzieciom – małym i dużym życzymy uśmiechu każdego dnia! 

Stowarzyszenie Wspierania Rodziny i Społeczności Wiejskiej „Zachariasz” otrzymało dofinansowanie na zakup strojów regionalnych dla Koła Regionalnego „Tradycja” w Trojanowicach z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju”. Z dotacji udało się zakupić 16 nowych kompletów strojów regionalnych, w których Koło „Tradycja” zaprezentowało się po raz pierwszy właśnie na IV Festiwalu Zespołów Ludowych w Zielonkach.

 

Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z Festiwalu i Dnia dziecka. 

KB

europieiski fundusz leader prow

 

 

                                        festiwal1
                                         festiwal2
                                         festiwal3
Close Menu
 
23 lipca 2024
Skip to content