Skip to main content
search
Aktualności

Skutki ulewnych deszczy

By 5 czerwca 2024No Comments

Ostatnia aktualizacja 5 czerwca 2024 przez KB

5 czerwca  w związku z intensywnymi opadami deszczu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie hydrologiczne 3 stopnia. Gwałtowne deszcze, które przeszły nad terenem całej Małopolski skutkowały nagłym wzrostem poziomu wody na rzece Prądnik (Białucha) oraz na potoku Garliczka. W kilku miejscach wzbierająca woda wystąpiła z koryta rzeki i spowodowała lokalne podtopienia.

Szczególnie zagrożone były miejsca w Zielonkach: ul. Józefa i Agaty Gwizdałów, Księdza Adama Zięby, Doktora Feliksa Grochowalskiego, Bankowa, Spacerowa, Krakowskie Przedmieście i Rzyczyska oraz Na Kąty w Pękowicach i Trojanowicach. Od samego rana w gminie działał sztab kryzysowy. Do zagrożonych miejsc zostali skierowani zostali strażacy z jednostek OSP. Łącznie w akcji brało udział 60 strażaków z 9 jednostek. Na bieżąco udrażniali oni przepusty drogowe, układali rękawy przeciwpowodziowe i worki z piaskiem. W miejscach zalanych pomagali odpompowywać wodę z posesji.

Jak podkreśla wójt gminy Zielonki Mirosław Golanko najważniejszą kwestią jest doprowadzenie do rozpoczęcia inwestycji związanej z budową zbiorników przeciwpowodziowych. Priorytetem jest także bieżące utrzymanie drożności rzeki Prądnik.

– Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w tą kryzysową sytuację, strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych z naszej gminy oraz mieszkańcom za obecność, wyrozumiałość  i współdziałanie z wszystkimi instytucjami – podkreślał wójt gminy Zielonki Mirosław Golanko.

 

Close Menu
 
18 czerwca 2024
Skip to content