Skip to main content
search
Relacje

Śladami Wiktorii Baran

By 23 kwietnia 2015No Comments
Print Friendly, PDF & Email

Ostatnia aktualizacja 23 kwietnia 2015 przez admin

IMG 0613W słoneczny poniedziałek, 20 kwietnia, bibliotekę w Zielonkach odwiedziła grupa dzieci ze Szkoły Podstawowej w Marawczynie. Po zwiedzeniu zabytków Królewskiego Miasta Krakowa postanowili odwiedzić miejsce urodzenia i dzieciństwa patronki ich szkoły – Wiktorii Baranówny.

Podczas spaceru zwiedzili gmach tutejszej szkoły, gospodarstwo rodzinne Baranówny, kapliczkę z 1916 r. znajdującą się przy wjeździe na posesję, a także parafialny cmentarz na którym zostali pochowani rodzice i rodzeństwo Wiktorii Baran oraz krewni ks. Karabuły- proboszcza z Nowego Targu.
Następnie nadszedł czas na zwiedzanie Izby Regionalnej, po której oprowadzili gości Mariusz Zieliński i Władysław Orzechowski. W czasie kameralnego poczęstunku z wójtem Bogusławem Królem, dzieci zadawały mnóstwo pytań, zwłaszcza dotyczących starych domów, oraz przedmiotów z Izby Regionalnej pochodzących z czasów ich patronki.
Na pożegnanie zapowiedzieli, że nie jest to ich ostatnia wizyta w Zielonkach, a pani dyrektor Danuta Strzęb wystosowała zaproszenie na grudniowe uroczystości „święta szkoły” upamiętniające egzekucję Wiktorii Baranówny i Florentyny Plewy z 23 grudnia 1943 r.
Sołtys Władysław Orzechowski podziękował za ich obecność na ścieżkach pamięci Wiktorii Baran, a także podkreślił, że zaproszenie przyjmuje z wielką radością.
Wójt Bogusław Król w czasie rozmowy z dziećmi zaakcentował, że w dobie kryzysu wartości i autorytetów jest mile zaskoczony, że tak młodzi ludzie są wpatrzeni w postać wiejskiej nauczycielki urodzonej przed ponad stu laty.
– Dzisiejszy świat potrzebuje takich świadectw prostych i odważnych, jakie złożyła swoim życiem 33-letnia Baranówna z Zielonek w czasie egzaminu dojrzałości jaki złożyła podczas II wojny światowej – dodał Bogusław Król.
SB-CH

IMG 0601

 

IMG 0627

IMG 0632

IMG 0655

IMG 0662

 

Close Menu
 
29 lutego 2024
Skip to content