Skip to main content
search
Aktualności

Słownik gadki krakowskiej – spotkanie ze Zbigniewem Grzybem

By 17 października 2023No Comments

Ostatnia aktualizacja 17 października 2023 przez TN

W gminie Zielonki trwa „Tydzień Kultury Ludowej”. Jego zwieńczeniem będą II obchody Święta Stroju Krakowskiego. Przy tej okazji w szkołach naszej gminy organizowane są liczne wydarzenia i inicjatywy mające na celu promowanie kultury ludowej, która wciąż żyje na tym terenie.

Szkoła Podstawowa w Bibicach, w ramach obchodów, zorganizowała spotkanie ze Zbigniewem Grzybem – propagatorem kultury ludowej, inicjatorem Festiwalu “Krakowska Godka”, odznaczonego Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudę.

Tuż po 9.00, udekorowana licznymi elementami ludowymi, sala teatralna w szkole wypełniła się uczniami z klas IV i VII. Przybyłych powitała wicedyrektor Eliza Emerla, a chwilę później zaproszony gość rozpoczął swoje wystąpienie tradycyjną krakowską gwarą.

Pierwsza część spotkania przebiegała w atmosferze zabawy, polegającej na tłumaczeniu przez młodzież znaczenia poszczególnych słów dialektu krakowskiego. Dzieci bardzo dobrze radziły sobie z tym zadaniem. Bajok, nakastlik czy chabinka — te i wiele innych krakowskich słów nie było dla nich obcych. Szczególnie na tym tle wyróżniała się Maja Wietecha z Węgrzc, uczennica IV Klasy. – Tak naprawdę nie wiem, skąd je wszystkie znam – mówiła Maja. – W domu bardzo często tak się mówi. Choćby Nakastlik, mama zwykle używa tego słowa. Nie mówi ona taką czystą gadką krakowską, lecz raczej używa pojedynczych słów. Moja babcia robi to częściej, choć też są to raczej pojedyncze słowa. – dodawała.

W drugiej części spotkania prelegent pokazywał uczniom scenki z gwarą, które były odgrywane przy najróżniejszych okazjach. Część z nich zawierała jedynie elementy gwary. Jak zażartował prelegent, mieszkańcy innych zakątków kraju, prawdopodobnie nie zrozumieliby ani słowa, gdyby wszystkie słowa były krakowskie.

– Nie dajcie sobie wmówić, że gwara krakowska to zniekształcenie języka polskiego – kontynuował. – To pełna forma dialektu, „godki krakoskiej” i stanowi wartość samą w sobie, którą musimy pielęgnować i przekazywać kolejnym pokoleniom – podsumował.

W roku szkolnym 2023/2024 Tydzień Kultury Ludowej rozpoczął się już w piątek 13 października od uroczystości ślubowania klas pierwszych. Najmłodsi uczniowie podczas uroczystości wystąpili w tradycyjnych strojach.

MS

Poniżej publikujemy zdjęcia z prelekcji Zbigniewa Grzyba:

Close Menu
 
25 maja 2024
Skip to content