Skip to main content
search
Aktualności

Śpiewający goście z Francji w gminie Zielonki

By 13 grudnia 2017No Comments

Ostatnia aktualizacja 13 grudnia 2017 przez admin

DSC06992Od 8 do 11 grudnia gościł w gminie Zielonki chór Chant’Hersin i delegacja oficjalna partnerskiego dla gminy Zielonki francuskiego miasta Hersin-Coupigny z departamentu Nord-pas-de-Calais. W skład delegacji wchodzili przedstawiciele samorządu Hersin-Coupigny oraz działającego tam Komitetu Współpracy Hersin-Coupigny-Zielonki. Była to rocznicowa wizyta – od podpisania porozumienia między samorządami minęło właśnie 5 lat. Francuscy goście odwiedzili gminę Zielonki i Kraków. Oznaką partnerstwa obu gmin, podpisanego ponad 5 lat temu, jest odsłonięta 9 grudnia tablica w Centrum Integracji Społecznej w Zielonkach. 10 grudnia podczas Dnia Gminy Zielonki na Rynku Głównym w Krakowie chór Chant’Hersin wystąpił na scenie Targów Bożonarodzeniowych. Zapraszamy również do obejrzenia reportażu: tutaj.

Współpracę gminy Zielonki i francuskiego miasteczka Hersin-Coupigny zainicjował Ellie Gervois, Francuz zasłużony dla polskich imigrantów we Francji z czasów opozycji antykomunistycznej okresu PRL. W 2010 roku przedstawiciel francuskiej gminy Hersin-Coupigny Jerome Antochewicz w gminie Zielonki przedłożył list intencyjny od mera Jean-Marie Caramiaux. Pierwsza wizyta samorządowców z Francji na czele z merem miała miejsce w 2011 roku, potwierdzenie partnerstwa nastąpiło 10.03.12 w Hersin-Coupigny w obecności ambasadora RP przy Unii Europejskiej Jerzego Drożdża i konsula generalnego RP w Lille Bogdana Bednarczyk–Słońskiego. Podpisali je wójt gminy Bogusław Król oraz mer Jean-Marie Caramiaux.
Hersin-Coupigny zamieszkuje wiele osób o polskich korzeniach, potomków polskich emigrantów w tym niegdyś górniczym regionie. Stąd ich wielkie zamiłowanie do Polski i stąd mer Jean-Marie Caramiaux obiecał mieszkańcom nawiązanie współpracy z gminą z Polski w swoim programie wyborczym. Francuski komitet współpracy działa bardzo aktywnie, np. prowadzi od sześciu lat kursy języka polskiego. Rokrocznie organizuje dużą imprezę promocyjno-wystawienniczą zwaną Salon de Pologne, ostatnia odbyła się w tym roku.
Współpraca pomiędzy Hersin-Coupigny a Zielonkami ma głównie charakter kulturalny, jej przejawem są wymiany pomiędzy grupami artystycznymi. I tak w 2012 roku Parafialno-Gminna Orkiestra Dęta z Zielonek zagrała na Jarmarku Europejskim w Hersin-Coupigny, a w 2013 francuska orkiestra Harmonie du Commerce wystąpiła na Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych w Zielonkach. W 2016 roku chór Fermata koncertował we Francji.
Od 8 do 11 grudnia 2017 roku w naszej gminie znów gościła delegacja z Hersin-Coupigny. Miał jej przewodniczyć mer Jean-Marie Caramiaux. Jednak 5 grudnia zmarł jeden z jego zastępców – Amédée Leclercq, orędownik naszego partnerstwa. Pan mer wraz z wicemerami Jeanem-Pierrem Beve i Patrickiem Skrzypczakiem zostali na uroczystości pogrzebowej. Przyjaciele z Francji przybyli w składzie 38-osobowym, w tym przedstawiciele władz gminy, Komitetu Współpracy Hersin-Coupigny – Zielonki oraz chór Chant’Hersin. Pana mera reprezentowała Monique Lecompte, zastępca mera ds. informacji i komunikacji. Komitetowi współpracy szefuje Annie Iwinski, która też przyjechała do naszej gminy. Pobyt zorganizował Dział Promocji, Informacji i Współpracy CKPiR. Tłumaczenia podjęła się niezawodna Małgorzata Sularczyk-Zielińska, mieszkanka naszej gminy.
Goście zaraz po przylocie w piątek 8 grudnia odwiedzili przedszkole, szkołę i halę w Zielonkach, gdzie przywitał ich wójt Bogusław Król. Zostali serdecznie przyjęci przez dyrektor Kingę Dziedzic i przedszkolną społeczność, a grupy Biedroneczek i Pszczółek zaprezentowały się dla nich w tańcu, goście nie pozostali dłużni – wykonali dla dzieci piosenkę francuską. Z przedszkola udali się do szkoły, gdzie dyrektor Bożena Nowak wraz z wójtem odpowiadali na pytania dotyczące oświaty. W hali sportowej, siedzibie Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach przywitał ich dyrektor Marek Płachta, który o działalności CKPiR nie musiał opowiadać, bowiem zespoły centrum są już naszym francuskim przyjaciołom znane, reprezentowały bowiem gminę w Hersin-Coupigny – Parafialno-Gminna Orkiestra Dęta z Zielonek i chór Fermata.
Wieczorem w Kijów Centrum goście słuchali oratorium „Do Betlejem” w wykonaniu zespołu Fermata z CKPiR i Filharmonii Futura.
9 grudnia odwiedzili zamek i kościół w Korzkwi, gdzie spotkali się z księdzem proboszczem Pawłem Łukaszką. Przed planowanym na niedzielę występem na Rynku Głównym w Krakowie chórzyści z Chant’Hersin odbyli wspólną próbę z chórem Fermata w Centrum Integracji Społecznej. Po południu zwiedzili okolice krakowskiego Rynku Głównego, od Barbakanu przeszli przez Kościół Mariacki, Rynek Główny, Collegium Maius aż do Wawelu. Kulminacyjnym punktem pobytu była uroczysta kolacja z udziałem samorządowców i przedstawicieli instytucji z gminy Zielonki 9 grudnia w Centrum Integracji Społecznej. Dwie zastępczynie mera – Monique Lecompte i Martine Sauvage oraz wójt gminy Zielonki i przewodniczący Rady Gminy Zielonki Ryszard Krawczyk odsłonili tablicę pamiątkową poświęconą współpracy, by uhonorować przypadającą w tym roku 5. rocznicę potwierdzenia partnerstwa w Hersin-Coupigny, które miało miejsce 10.03.2012 roku. Minutą ciszy uczczono pamięć przyjaciela naszej gminy, wicemera Hersin-Coupigny, Amédée Leclercq’a.
Chór Chant’Hersin działa jako stowarzyszenie od 20 lat, tak więc gratulowano dwóch rocznic – 5. rocznicy partnerstwa między gminami i 20 lat istnienia chóru, którym dyryguje Pierre Delengaigne, a prezesem jest Laurent Vandepute. Chór już w roku 2016 wystąpił wraz z chórem Fermata z CKPiR w Zielonkach podczas jego koncertowania we Francji. Zachwyceni poziomem Fermaty chórzyści nadal dziękowali za możliwość wspólnych występów.
Gości oczarował występ zespołu tanecznego FolkoweLove i Jurajskiej Kapeli Folklorystycznej Gminy Zielonki działających przy CKPiR. Nastąpiła wymiana upominków miedzy przedstawicielami obu samorządów i zespołów. Obie strony miały okazję do nawiązania bliższych kontaktów.
W niedzielę przyjaciele z Francji towarzyszyli zespołom z gminy Zielonki podczas prezentacji na scenie Targów Bożonarodzeniowych na Rynku Głównym w Krakowie w ramach Dnia Gminy Zielonki. Wystąpili z Fermatą w repertuarze kolędniczym.
Od dnia podpisania partnerstwa następuje wymiana grup artystycznych między obiema gminami, miejmy nadzieję, że będzie kontynuowana i wkrótce poszerzy się o współpracę międzyszkolną.
IO

Więcej zdjęć: tutaj

DSC00392
DSC00424
DSC00581
DSC06879
DSC06908
DSC06916
DSC07041
DSC07066
DSC07152
DSC07166
DSC00766
Close Menu
 
22 lipca 2024
Skip to content