Ostatnia aktualizacja 28 lipca 2022 przez KB
W poniedziałek 18 lipca oraz w środę 20 lipca w dwóch publicznych placówkach bibliotecznych działających na terenie gminy Zielonki, Filii Bibliotecznej w Przybysławicach i Kulturotece Bibice, miały miejsce specjalne międzypokoleniowe eko-spotkania, których celem było stworzenie służących lokalnej wspólnocie dostępnych dla wszystkich drewnianych ogrodów wertykalnych na świeżym powietrzu. Warsztaty pod hasłem „Zbuduj z nami zieloną przestrzeń” zostały zorganizowane w ramach projektu edukacyjno-ekologicznego pod nazwą „Ogrody aż do nieba, tego nam dzisiaj trzeba!”.
Zajęcia stanowiące kompilację warsztatów ogrodniczych, stolarskich i upcyklingowych poprowadziła eko-instruktorka Beata Godynia Kapałka z krakowskiej warsztatowni „Fabryka Ekodzieła”.
Oba spotkania rozpoczęły się krótkim wykładem z zakresu ekologii na temat permakulturowego ogrodnictwa i ziołolecznictwa. Uczestnicy mogli dowiedzieć się w jaki sposób zaprojektować przydomowy ogród, który opiera się na naturalnych procesach zapewniających obfite i zdrowe plony oraz posłuchać o właściwościach zdrowotnych czy zastosowaniu w gastronomii wybranych gatunków ziół bądź roślin leczniczych.
W takcie najważniejszej części zajęć, dzięki wspólnemu wysiłkowi dzieci i młodzieży, z pomocą osób dorosłych, powstały piękne kwietniki z drewnianych palet. Wszyscy z zapałem szlifowali deski, przybijali gwoździe, wkręcali śrubki, wreszcie malowali i ozdabiali gotowe konstrukcje. Kolejny etap stanowiło obsadzenie ogrodów zdrowymi użytkowymi roślinami – pachnącymi ziołami, pysznymi warzywami czy owocami oraz kwiatami ozdobnymi.
Każde dziecko przygotowało też własny mini-ogródek w doniczce, który po zakończeniu zajęć mogło zabierać ze sobą do domu. Do rąk uczestników trafiły m.in. sadzonki nasturcji, mięty i bazylii.
Nasze kwietniki mają służyć mieszkańcom Przybysławic i Bibic, a zostaną ustawione na placu zabaw przy przybysławickim sołeckim budynku wielofunkcyjnym (ul. Krakowska 39) oraz na placu przykościelnym, obok bibickiej plebani (Rynek 3).
Projekt „Ogrody aż do nieba, tego nam dzisiaj trzeba!” został dofinansowany ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce we współpracy z Ośrodkiem „Działaj Lokalnie” Stowarzyszenie Korona Północnego Krakowa i Fundacją im. Marszałka Marka Nawary.
Katarzyna Gazda
Natalia Janisz