Skip to main content
search
Relacje

Spotkali się jak co roku, by jesień dla seniorów była pogodna

By 29 października 2015No Comments

Ostatnia aktualizacja 29 października 2015 przez admin

mosimage123 pogodna24 października najstarsi Trojanowiczanie  po raz piąty spotkali się na corocznej imprezie integracyjnej “Pogodna Jesień dla Seniora” zorganizowanej przez sołtys Bożenę Mędrek, Radę Sołecką Sołectwa Trojanowice oraz Koło Regionalne Tradycja. W budynku wiejskim w Trojanowicach w sobotnie popołudnie bawiło się ponad 50 osób. 
Sołtys Bożena Mędrek powitała przybyłych – Witam serdecznie naszych szanownych seniorów. Bardzo mi miło, że po raz kolejny przyjęliście Państwo nasze zaproszenie i że już piąty raz możemy wspólnie wziąć udział w spotkaniu pod hasłem „Pogodna jesień dla seniora”. Pani sołtys wspomniała, że na całym świecie ponad 600 mln osób przekroczyło 60. rok życia  Borykają się oni na co dzień z rozmaitymi problemami, najbardziej doskwierają im: wykluczenie społeczne ze względu na wiek, brak odpowiedniej opieki medycznej oraz utrudniony dostęp do życia kulturalnego i społecznego. – Aby wyjść choć o krok naprzeciw tym problemom, wspólnie z radą sołecką oraz Kołem Regionalnym „Tradycja” co roku organizujemy takie spotkanie dla Państwa, żebyście mogli choć przez jeden wieczór nie myśleć o kłopotach dnia codziennego – mówiła Bożena Mędrek.
Magdalena Lech z Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji  przedstawiła ofertę dla osób starszych, jaka dostępna jest od czerwca br. w gminie Zielonki. Centrum Aktywnego Seniora  mieszczące się przy ul. Krakowskie Przedmieście 112 w Zielonkach to projekt, który powstał z inicjatywy oraz dzięki środkom finansowym stowarzyszenia Zachariasz. Jest to propozycja dedykowana osobom powyżej 60. roku życia i obejmuje trzy obszary działalności, w których seniorzy mogą  się realizować: Klub 60+ czyli zajęcia warsztatowe, muzyczne oraz taneczne; wolontariat 60+, który jest inicjatywą skupiającą osoby chętne do pomocy innym, dzięki zgłoszeniom powstanie baza danych zarówno osób potrzebujących na terenie gminy, jak i świadczących pomoc; wreszcie Gminna Rada Seniorów, która ma reprezentować interesy środowiska osób starszych wobec władz gminy. 
Powróćmy jednak do sobotniej integracji. „Zdrowia, pomyślności i marzeń spełnienia” życzyła gościom „Pogodnej jesieni” młodzież z Trojanowic, która pod kierunkiem Bożeny Szarek przygotowała  program artystyczny, m.in. skecz kabaretowy pt „Urodziny babci”. Scenka wręczania prezentu oraz składania życzeń solenizantce, przez nie do końca bezinteresownych wnuczków, raz po raz wywoływała salwy śmiechu oraz gromki aplauz publiczności. Sobotnie popołudnie uświetnił również znakomity występ Koła Regionalnego „Tradycja”. Zespół z ogromnym wdziękiem wykonał utwory z repertuaru ludowego oraz piosenkę dedykowaną seniorom. Następnie organizatorzy przygotowali dla gości quiz z nagrodami. 21 pytań z wiedzy ogólnej połączono z loterią fantową. Każdy, kto jako pierwszy udzielił poprawnej odpowiedzi, mógł wylosować sobie nagrodę. W ten sposób do zwycięzców powędrowały zaskakujące, zabawne, ale i przydatne przedmioty m.in: poszewka na poduszkę, nożyczki, czerwone korale, obrazek z papieżem Franciszkiem, etui na klucze.
Seniorów podczas integracji odwiedził wójt Bogusław Król. Dziękując za zaproszenie życzył starszym dobrej zabawy, dobrej opieki od najbliższych i aby mieli dużo pieniędzy dla… wnuków. Wraz z całą salą odśpiewał również  gromkie „sto lat” na cześć seniorów. Jako, że wspólny śpiew łączy ludzi, nie mogło go zabraknąć i tamtego wieczoru. Jolanta Sowicka, Barbara Wójcik oraz przygrywający na akordeonie Władysław Pietrzyk rozśpiewali całą salę. Zabrzmiały „Szła dzieweczka do laseczka” oraz „Mazury”. Na koniec wieczoru odbyła się zabawa taneczna. Oprawę muzyczną zapewnił Wiesław Siwak. A co o imprezie mówili sami uczestnicy? – Co roku tu przychodzę i jestem bardzo zadowolona.  Na co dzień jeden do drugiego nie chodzi, a kiedy jest taka okazja jak dzisiaj, możemy się spotkać, porozmawiać, pośpiewać, pobawić się. Jak to mówią: do setki jeszcze daleko, trzeba cieszyć się życiem i tym co jest – mówiła Janina Luzar, mieszkanka Trojanowic. 
KŁK
Więcej zdjęć: tutaj
 
DSC00459
DSC00475
DSC00503
DSC00518
DSC00539
DSC00620
DSC00624
pogodna
pogodna2
 
Close Menu
 
25 maja 2024
Skip to content