Skip to main content
search
Aktualności

Spotkanie informacyjne projektu FLOPRES – „okrągły stół” dla potoków Garliczka i Bibiczanka

By 12 czerwca 2024No Comments

Ostatnia aktualizacja 12 czerwca 2024 przez KB

5 czerwca 2024 r. w Krakowie odbyło spotkanie informacyjne projektu „FLOPRES: System przewidywania i zapobiegania powodziom błyskawicznym”, poświęcone problemowi powodzi błyskawicznych na potokach: Garliczka i Bibiczanka. Spotkanie zgromadziło w szczególności przedstawicieli mieszkańców, władz gminy Zielonki i miasta Krakowa, instytucji zarządzających gospodarką wodną.

Zaprezentowany pilotażowy system FLOPRES oparty o innowacyjne czujniki zbierające dane hydro- i  meteorologiczne służące prognozowaniu wystąpienia niebezpiecznego zjawiska powodziowego, spotkał się z dużym zainteresowaniem uczestników wydarzenia. Wdrożenie tego rozwiązania pozwoli na bardziej wiarygodne i odpowiednio wczesne ostrzeganie mieszkańców zagrożonych terenów.

To właśnie obszar gminy Zielonki oraz północnej części Krakowa, z uwagi na niespokojny charakter potoków: Garliczka i Bibiczanka, został jako drugi po zlewni potoku Roztoczanka w gminie Gródek nad Dunajcem, objęty pilotażem w celu przetestowania nowego systemu wczesnego ostrzegania. Pilotaż ma na celu sprawdzenie efektywności nowego rozwiązania, które – jeśli okaże się  skuteczne, zostanie wdrożone w nowych lokalizacjach w Małopolsce i innych regionach UE.

Projekt jest realizowany w partnerstwie z instytucjami z Polski i Słowacji w ramach unijnego programu LIFE, finansowanego ze środków Komisji Europejskiej. Więcej o projekcie https://www.marr.pl/flopres/

 

 

Close Menu
 
17 lipca 2024
Skip to content