Skip to main content
search
Relacje

I miejsce w Rankingu Samorządów dla gminy Zielonki

By 14 listopada 2014No Comments

Ostatnia aktualizacja 14 listopada 2014 przez admin

Gmina Zielonki została uznana za najlepszą spośród gmin wiejskich w najbardziej prestiżowym Rankingu Samorządów Rzeczpospolitej, w którym oceniane są wszystkie samorządy w Polsce! Niezależna kapituła ekspertów, w której skład weszli m.in. prof. Jerzy Buzek i wiceminister finansów Hanna Majszczyk, wyłania i nagradza te samorządy, które najlepiej dbają o rozwój i podniesienie jakości życia swoich mieszkańców z zachowaniem odpowiedzialności i bezpieczeństwa finansów, czyli są najlepiej zarządzane. Wyróżnienie to tym większe dla gminy Zielonki, że nagrodzono nas I miejscem drugi rok z rzędu!


Gmina Zielonki od lat pozostaje w ścisłej czołówce najlepszych gmin w Polsce, zajmując w Rankingu Samorządów wysokie miejsca. Na miejscu I jest już trzeci raz – pierwszy raz w 2007 roku, drugi – w 2015, trzeci w 2016 r.
Uroczyste ogłoszenie wyników odbyło się 18 lipca 2016 r. w Warszawie, w redakcji dziennika „Rzeczpospolita”. Statuetkę dla najlepszego samorządu z rąk przewodniczącego kapituły rankingu prof. J. Buzka i wiceminister finansów minister H. Majszczyk odebrał wójt gminy Bogusław Król.
 „Rzeczpospolita nagrodziła najlepszych polskich samorządowców, czyli tych, którzy dbają o efektywny rozwój swoich gmin i miast, a także starają się podnosić jakość życia mieszkańców, przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa finansowego samorządów” – czytamy we wprowadzeniu do wyników rankingu. „Najlepsze szkoły, dobre drogi, nowoczesne obiekty sportowe” – tak podsumowuje naszą gminę Rzeczpospolita.
Mamy więcej powodów do dumy – gmina znalazła się też na miejscu dziewiątym pod względem innowacyjności pośród wszystkich 1559 gmin wiejskich w Polsce.
Serdecznie dziękuję za wyróżnienie w tym rankingu, dziękuję redakcji „Rzeczpospolitej” i zespołowi za to, że prowadzi, kontynuuje ten ranking, kapitule, przede wszystkim swoim mieszkańcom, radnym tej i poprzednich kadencji, wszystkim stowarzyszeniom i organizacjom, które pracują na rzecz marki, której na imię Zielonki, podkrakowska gmina – powiedział wójt Bogusław Król po odebraniu nagrody.
Gratuluję i życzę, żebyście utrzymali się w pierwszej dziesiątce, bo miejsca w pierwszej dziesiątce to są super miejsca, właściwie wszystkie, a jak ktoś jest pierwszy to naprawdę przebił wszystko, co można by mówić, a jak jest pierwszy drugi raz z rzędu to świadczy, że gmina jest rzeczywiście warta tego, żeby w niej mieszkać i możemy wszyscy zazdrościć mieszkańcom – podsumował przewodniczący kapituły prof. Jerzy Buzek.
Kryteria Rankingu Samorządów:
Samorządy oceniano w podziale na trzy kategorie: gminy miejskie, miejsko-wiejskie i wiejskie. Ocena dotyczyła lat 2012-2015 a brano pod uwagę: dynamikę wzrostu wydatków majątkowych w przeliczeniu na mieszkańca, wartość zdobytych środków unijnych na mieszkańca, nadwyżkę operacyjną w stosunku do dochodów, dynamikę wzrostu dochodów własnych, relację nakładów inwestycyjnych do przyrostu zadłużenia, dynamikę wzrostu wydatków ogółem na mieszkańca w wybranych działach oraz indywidualny wskaźnik zadłużenia za 2014 r. W drugim etapie oceniano, też za lata 2012-2015, m.in: udział wydatków na realizację kontraktów z organizacjami samorządowymi, liczbę złożonych wniosków o dofinansowanie organizacji pozarządowych, liczbę podmiotów gospodarczych w przeliczeniu na 1 tys. mieszkańców, jak również wyniki testu szóstoklasistów oraz gimnazjalistów w roku szkolnym 2015/2015, liczbę miejsc w przedszkolach w stosunku do liczby dzieci w wieku przedszkolnym, ocenę wiarygodności kredytowej gminy, współpracę z jednostkami pomocniczymi, inicjatywy w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, wspieranie przedsiębiorczości oraz czy do 30 maja 2016 r. gmina uruchomiła wypłaty z programu Rodzina 500+.
W skład kapituły Rankingu Samorządów w tym roku weszli: prof. Jerzy Buzek – przewodniczący kapituły, były premier RP, poseł Parlamentu Europejskiego i jego przewodniczący w latach 2009-2012; Anna Cieślak-Wróblewska – dziennikarka działu ekonomicznego Rzeczpospolitej, specjalizująca się w tematyce samorządowej; Adam Kowalewski – członek rady fundatorów Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej; Hanna Majszczyk – wiceminister finansów odpowiedzialna m.in. za budżet państwa i jednostek samorządu terytorialnego; Andrzej Porawski – dyrektor Biura Związku Miast Polskich; Michał Ptaszyński – wicedyrektor departamentu Regionalnych Programów Operacyjnych w Ministerstwie Rozwoju; Jerzy Stępień – prawnik, przewodniczył Komisji Samorządu Terytorialnego Senatu, były prezes Trybunału Konstytucyjnego oraz Paweł Tomczak – dyrektor Biura Związku Gmin Wiejskich RP.
Miejsca Gminy Zielonki w Rankingu Samorządów Rzeczpospolitej w ostatnich latach:
I miejsce w 2015 r.
III miejsce w 2014 r. w Rankingu na Samorząd X-lecia Rzeczpospolitej
V miejsce w 2013 r.
VIII miejsce w 2012 r.
IX miejsce w 2010 r.
II miejsce w 2009 r.
VI miejsce w 2008 r.
I miejsce w 2007 r.
MKF, IO

Close Menu
 
16 czerwca 2024
Skip to content