Skip to main content
search
Aktualności

Spotkanie z Janiną Ochojską w Woli Zachariaszowskiej

By 8 marca 2019No Comments

Ostatnia aktualizacja 8 marca 2019 przez admin

PAH1Szkolny Klub Wolontariatu w Szkole Podstawowej w Woli Zachariaszowskiej zorganizował spotkanie dotyczące pomocy humanitarnej na świecie. Honorowym gościem była Janina Ochojska, założycielka i prezes Polskiej Akcji Humanitarnej. W wydarzeniu uczestniczyła również przedstawicielka Hospicjum Świętego Łazarza Katarzyna Wrońska – przeprowadziła ona dla uczniów prelekcję dotycząca opieki nad nieuleczalnie chorymi osobami.

Wolontariusze  Szkolnego Klubu Wolontariatu w Woli Zachariaszowskiej wiele zapału i serca wkładają w swoją pracę. Zawsze znajdują czas na pomoc innym, od lat biorą udział w akcjach charytatywnych, propagują także wartościowe postawy wśród uczniów naszej szkoły. Dlatego wielką nagrodą za zaangażowanie była dla młodzieży wizyta najbardziej znanej polskiej działaczki – Janiny Ochojskiej, nagrodzonej za swoją działalność m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Orderem Ecce Homo, Orderem Uśmiechu i wieloma, wieloma  nagrodami i wyróżnieniami. Szkolni wolontariusze zaprosili również swoich kolegów ze szkół w Zielonkach i Owczarach, pragnąc, by idee pomocy humanitarnej dotarły do jak najszerszego grona młodych ludzi.
Janina Ochojska opowiadała dzieciom i młodzieży o początkach swojej pracy i pasji, o tym, że pomoc potrzebującym jest dla niej sensem życia. Mówiła dokładnie o początkach istnienia Polskiej Akcji Humanitarnej, o jej dotychczasowych dokonaniach i przedsięwzięciach, w które zaangażowana jest obecnie. Od swego powstania w 1992 roku organizacja ta udzieliła pomocy w 44 krajach, szczególnie uwzględniając potrzeby osób i społeczności znajdujących się w najcięższym położeniu: żyjących w rejonach wojen i kataklizmów, w obozach dla uchodźców, na terenach gdzie brakuje wody i śmierć głodowa jest realnym zagrożeniem. Obecnie Polska Akcja Humanitarna prowadzi misje w Sudanie Południowym, Somalii, Syrii, Iraku i na wschodniej Ukrainie. Organizacja odniosła wiele sukcesów – w rejonach objętych opieką realnie poprawiła się jakość życia ludzi, uratowano wiele istnień. Ciągle jednak potrzeby są ogromne, stąd ważne jest rozpowszechnianie idei pomocy humanitarnej szczególne wśród młodych ludzi. Janina Ochojska podkreślała ogrom potrzeb – Mieszkańcy Sudanu Południowego nie myślą o tym, co będzie się działo w przyszłości, nie planują, tak jak robimy to my – mówiła. – Mieszkańcy tych rejonów nie wiedzą, czy przeżyją z dnia na dzień.
Działaczka przypominała, że w pomoc humanitarną możemy zaangażować się wszyscy, że nie powinniśmy być obojętni na tragiczny los mieszkańców krajów dotkniętych nieszczęściem. Zapytana przez dzieci o swoje największe marzenie mówiła – Chciałabym pomagać jeszcze w innych krajach i jeszcze więcej Polaków zaangażować w pomoc, by nikt nie umierał z głodu i z powodu braku dostępu do wody.
Marta  Głuszek

PAH2

PAH3

PAH4

PAH5

Close Menu
 
18 czerwca 2024
Skip to content