Skip to main content
search
Aktualności

Stanisław Wyspiański wrócił do Węgrzc

By 4 grudnia 2017No Comments

Ostatnia aktualizacja 4 grudnia 2017 przez admin

konferencja1Ponad sto osób uczestniczyło w konferencji zorganizowanej przez Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach „Wyspiański wraca do Węgrzc” – poświęconej młodopolskiemu artyście, który ostatnie lata życia spędził w podkrakowskich Węgrzcach. Zaproszeni goście mogli wysłuchać wykładu dr. hab. Łukasza Gawła o dziedzictwie Wyspiańskiego; usłyszeć szczegóły dotyczące węgrzeckiego okresu życia artysty, o których opowiadała Monika Śliwińska, autorka książki „Wyspiański. Dopóki starczy życia”; a także poznać osobiście Dorotę Wyspiańską-Zapędowską, wnuczkę Stanisława Wyspiańskiego, córkę syna artysty – Stanisława, znanego z obrazu “Śpiący Staś”.


Imprezę prowadziła Agnieszka Mandat, znana aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa, profesor krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego. W 2017 r., w ramach obchodów Roku Stanisława Wyspiańskiego w gminie Zielonki, zorganizowano wiele przedsięwzięć, o których zebranym opowiedziała Iwona Opałka z Działu Promocji, Informacji i Współpracy CKPiR (broszura). Przy akompaniamencie Jurajskiej Kapeli Folklorystycznej krakowiaka zatańczył zespół FolkoweLove. Natalia Kaja Chmielewska oraz Robert Ciszewski, studenci Akademii Sztuk Teatralnych zaprezentowali fragmenty „Wesela”, przygotowane pod opieką Agnieszki Mandat.
Ten Wyspiański, który wraca do Węgrzc, tak naprawdę dla każdej osoby stąd jest nie do wyparcia. I to również jest cecha dziedzictwa. Dziedzictwo jest elementem ostatecznego sprawdzenia naszej wolności. Jeżeli ktoś nam próbuje odebrać nasze dziedzictwo to znaczy, że coś jest bardzo niedobrego i w historii kończyło się to złymi rzeczami – mówił podczas swojego wykładu dr hab. Łukasz Gaweł, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie.
Ciekawe jest to, że Wyspiański był człowiekiem skrytym i stronił od ludzi, a właśnie tu, w Węgrzcach, wyczekiwał tych odwiedzin i witał gości z o wiele większą radością niż to wynikało z jego krakowskiego życia – opowiadała Monika Śliwińska, autorka książki „Wyspiański. Dopóki starczy życia”.
Jak mogę nie być zakochana w dziadku, skoro to był taki człowiek z charakterem – niepokorny i genialny – mówiła Dorota Wyspiańska-Zapędowska.
Goście z zainteresowaniem oglądali wystawę reprintów pasteli artysty ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie. Można było także zdobyć autografy wnuczki Wyspiańskiego oraz autorki biografii, Moniki Śliwińskiej. Na stoisku promocyjnym CKPiR przygotowało m.in. broszury z podsumowaniem Roku Stanisława Wyspiańskiego, ulotki o nowym szlaku  turystycznym wytyczonym po terenie gminy i poświęconym artyście, zakładki z muralem przedstawiającym S. Wyspiańskiego autorstwa Mikołaja Rejsa oraz butony z podobizną Wyspiańskiego.
Wójt gminy Zielonki Bogusław Król wraz z przewodniczącym Rady Gminy Ryszardem Krawczykiem wręczyli pamiątkowe dyplomy osobom i organizacjom zaangażowanym w działania podjęte dla upamiętnienia młodopolskiego artysty. Program konferencji zwieńczył pokaz filmu „Gmina Zielonki – czerpać z ludowości” TVP Kraków, poprzedzony słowem wstępnym autorki filmu Inki Boguckiej.
Na zakończenie organizatorzy przygotowali dla gości niespodziankę – pamiątkową koszulkę ze wspomnianym muralem, który widnieje na elewacji Szkoły Podstawowej w Bibicach; otrzymali ją wszyscy obecni.
KB

Więcej zdjęć: tutaj.

konferencja2a

konferencja3

konferencja4

konferencja5

konferencja6

Close Menu
 
24 kwietnia 2024
Skip to content