Skip to main content
search
Aktualności

Stanisław Wyspiański – życie, dramat, Węgrzce

By 16 maja 2022No Comments

Ostatnia aktualizacja 17 maja 2022 przez IO

12 maja w Węgrzcach w budynku wielofunkcyjnym miało miejsce kolejne wydarzenie kulturalne mające na celu upamiętnienie związków z podkrakowską miejscowością młodopolskiego malarza, dramaturga i poety Stanisława Wyspiańskiego. Współorganizatorami eventu były węgrzecka filia Biblioteki Publicznej w Zielonkach i inicjatywa społeczna „Projekt Wyspiański w Gminie Zielonki”.
Spotkanie rozpoczęli dyrektor zieloneckiej książnicy Mariusz Zieliński oraz inicjator „Projektu Wyspiański w Gminie Zielonki” Tomasz Kostecki. Nawiązali do węgrzeckiego okresu życia Stanisława Wyspiańskiego i niesłabnącej chęci miejscowej społeczności do kultywowania pamięci o pobycie artysty w Węgrzcach.
Następnie przyszedł czas na artystyczną ucztę zaplanowaną przez gospodarzy wieczoru. Jako pierwsza wystąpiła grupa przedszkolna „Motylków” z przedszkola Kubisiowy Ogród, która zachwyciła zebraną publiczność utworem „Do kołyski – Żyj z całych sił” grupy Dżem. Podczas występu mali wykonawcy samodzielnie tłumaczyli na język migowy tekst piosenki. Nagrodzone gromkimi brawami dzieci udały się potem do biblioteki na zaplanowane wcześniej warsztaty plastyczne, inspirowane twórczością Wyspiańskiego.
Główny punkt programu stanowił wykład dr hab. prof. UP Marka Pieniążka, poety, teatrologa i polonisty, pracownika naukowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, związanego z Katedrą Dydaktyki Literatury i Języka Polskiego, Pracownią Edukacji Regionalnej oraz Pracownią Dramatu i Teatru tejże krakowskiej uczelni. Wystąpienie zatytułowane „Stanisław Wyspiański – życie, dramat, Węgrzce” zostało podzielone na trzy części. Zgromadzeni słuchali prelekcji z zainteresowaniem.
Przerwy pomiędzy kolejnymi częściami wykładu dały możliwość do ponownego zanurzenia się w dźwiękach muzyki, podczas krótkich recitali przygotowanych przez uczniów Niepublicznej Szkoły Muzycznej I st. im. Krzysztofa Komedy w Bibicach. Goście mogli usłyszeć zarówno utwory klasyczne czy muzykę filmową, jak też skoczne melodie folkowe wykonane na skrzypcach, fortepianie oraz harfie.
Po drugiej części wykładu na salę powróciły także przedszkolaki, które tym razem zatańczyły do utworu „Beneath Your Beautiful” autorstwa brytyjskiego muzyka tworzącego pod pseudonimem Labrinth. Trzeba przyznać, że przygotowany przez dzieci układ był naprawdę bogaty i zaskakujący.
Na spotkanie przybyli: sołtys Węgrzc i radna gminy Magdalena Listoś, radni gminy Renata Kosno, Krzysztof Krzyworzeka i Aneta Szablowska. Placówki edukacyjne reprezentowały prezes Joanna Kubik i dyrektor Aneta Krzyworzeka z Niepublicznego Przedszkola „Kubisiowy Ogród” w Węgrzcach oraz wicedyrektor Ksenia Orłowska z Niepublicznej Szkoły Muzycznej I st. im. Krzysztofa Komedy w Bibicach.
Spotkanie zakończył kameralny poczęstunek, przy którym mieszkańcy nie tylko Węgrzc, ale całej gminy Zielonki mieli okazję do wymiany wrażeń oraz wpisania się na pamiątkę do bibliotecznej kroniki.
Livia Jamrozik, Natalia Janisz

Close Menu
 
14 kwietnia 2024
Skip to content