Skip to main content
search
Aktualności

Stroje różą malowane „od Zielonek”

By 12 sierpnia 2014No Comments

Ostatnia aktualizacja 12 sierpnia 2014 przez admin

P1090046mos

 

6 sierpnia Biblioteka Publiczna w Zielonkach gościła pracowników Muzeum Etnograficznego w Krakowie: Grażynę Mosio – starszy kustosz pracująca na co dzień w dziale sztuki oraz Elżbietę Pobiegły i Ewę Rossal z działu strojów i tkanin. Celem wizyty był przede wszystkim przegląd strojów krakowskich – kobiecych i męskich – ofiarowanych bibliotece na potrzeby utworzenia Izby Regionalnej.

W trakcie oglądania eksponatów, panie stwierdziły z zaskoczeniem, że w Izbie Regionalnej w Zielonkach znajdują się naprawdę ciekawe egzemplarze z końca XIX wieku, uszyte i wykonane przed 1914 r. oraz z 20-lecia międzywojennego. Wprawne oko fachowców pozwoliło na ich datowanie na podstawie użytych tkanin, sukna fabrycznego, podszewek drelichowych z tzw. płótna materacowego i sukna fabrycznego barwionego w różne wzory, desenie oraz kratki, tasiemek pasmanteryjnych, cekinów, guziczków z masy perłowej, chwastów z drucików metalowych (bajorek) lub frędzli z farbowanego jedwabiu. O dacie powstania mówią także techniki szycia ręcznego i maszynowego oraz przede wszystkim haftu ręcznego, pomimo licznych przeróbek i reparacji krawieckich dokonywanych na przełomie lat.
Możemy się pochwalić, że po 1919 r., wykształcił się model stroju krakowskiego kobiecego, wyróżniający się bogactwem haftowanych wzorów z motywem róży, wypełniających całą wolną od pasmanterii powierzchnię. Hafty są obficie otoczone lamówkami w kolorze złotym lub srebrnym oraz dużą ilością przyszytych koralików i cekinów, co wpłynęło na powstanie etnograficznej nazwy stroju krakowskiego ,,od Zielonek”. Posiadane w zbiorach elementy strojów krakowskich męskich zachwyciły oryginalnością w formie i zdobnością, a są to kaftany z końca XIX w. i te wykonane przed 1914 r.
W niecodziennym spotkaniu wzięła udział również Dorota Król, sołtys Garlicy Murowanej, która wykona na potrzeby ekspozycyjne Izby Regionalnej rekonstrukcje kobiecych strojów krakowskich wzorując się na wykrojach Seweryna Udzieli, wydrukowanych w 1930 r. w Krakowie. Na koniec panie zapowiedziały, że nie jest to ich ostatnia wizyta etnograficzna w Zielonkach.
Zbiory etnograficzne z Zielonek będzie można oglądać pod koniec września w Izbie Regionalnej w holu Biblioteki w Zielonkach. Zapraszamy
Mariusz Zieliński

P1090028
P1090033
P1090035
P1090040
P1090043
P1090049

 

 

 

Close Menu
 
14 grudnia 2024
The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.
Skip to content