Ostatnia aktualizacja 12 sierpnia 2014 przez admin
6 sierpnia Biblioteka Publiczna w Zielonkach gościła pracowników Muzeum Etnograficznego w Krakowie: Grażynę Mosio – starszy kustosz pracująca na co dzień w dziale sztuki oraz Elżbietę Pobiegły i Ewę Rossal z działu strojów i tkanin. Celem wizyty był przede wszystkim przegląd strojów krakowskich – kobiecych i męskich – ofiarowanych bibliotece na potrzeby utworzenia Izby Regionalnej.
W trakcie oglądania eksponatów, panie stwierdziły z zaskoczeniem, że w Izbie Regionalnej w Zielonkach znajdują się naprawdę ciekawe egzemplarze z końca XIX wieku, uszyte i wykonane przed 1914 r. oraz z 20-lecia międzywojennego. Wprawne oko fachowców pozwoliło na ich datowanie na podstawie użytych tkanin, sukna fabrycznego, podszewek drelichowych z tzw. płótna materacowego i sukna fabrycznego barwionego w różne wzory, desenie oraz kratki, tasiemek pasmanteryjnych, cekinów, guziczków z masy perłowej, chwastów z drucików metalowych (bajorek) lub frędzli z farbowanego jedwabiu. O dacie powstania mówią także techniki szycia ręcznego i maszynowego oraz przede wszystkim haftu ręcznego, pomimo licznych przeróbek i reparacji krawieckich dokonywanych na przełomie lat.
Możemy się pochwalić, że po 1919 r., wykształcił się model stroju krakowskiego kobiecego, wyróżniający się bogactwem haftowanych wzorów z motywem róży, wypełniających całą wolną od pasmanterii powierzchnię. Hafty są obficie otoczone lamówkami w kolorze złotym lub srebrnym oraz dużą ilością przyszytych koralików i cekinów, co wpłynęło na powstanie etnograficznej nazwy stroju krakowskiego ,,od Zielonek”. Posiadane w zbiorach elementy strojów krakowskich męskich zachwyciły oryginalnością w formie i zdobnością, a są to kaftany z końca XIX w. i te wykonane przed 1914 r.
W niecodziennym spotkaniu wzięła udział również Dorota Król, sołtys Garlicy Murowanej, która wykona na potrzeby ekspozycyjne Izby Regionalnej rekonstrukcje kobiecych strojów krakowskich wzorując się na wykrojach Seweryna Udzieli, wydrukowanych w 1930 r. w Krakowie. Na koniec panie zapowiedziały, że nie jest to ich ostatnia wizyta etnograficzna w Zielonkach.
Zbiory etnograficzne z Zielonek będzie można oglądać pod koniec września w Izbie Regionalnej w holu Biblioteki w Zielonkach. Zapraszamy
Mariusz Zieliński