Skip to main content
search
Aktualności

Stypendia sportowe gminy Zielonki na rok 2016 i nagrody sportowe za osiągnięcia w roku 2015

By 22 marca 2016No Comments

Ostatnia aktualizacja 22 marca 2016 przez admin

DSCN9529Po raz czwarty gmina Zielonki przyznała stypendia sportowe dla zawodników z gminy osiągających wysokie wyniki we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym. W tym roku stypendystami zostali: Hubert Meers, Monika Nowak, Aleksandra Biskup, Sonia Biskup, Kacper Gabor. Dominikowi Kwincie i Hubertowi Meers przyznano Nagrody Sportowe gminy Zielonki. Stypendium wynosi 200 zł miesięcznie przez 12 miesięcy, a nagrody kolejno 2400 zł i 1100 zł. Młodym sportowcom na spotkaniu 18 marca gratulowali wójt gminy Zielonki Bogusław Król i przewodniczący Rady Gminy Ryszard Krawczyk.

Od lat nasza gmina promuje szachy jako dyscyplinę, którą warto krzewić wśród najmłodszych. Tym razem gmina wsparła stypendium i nagrodą młodego szachistę. Hubert Meers z Zielonek (lat 8) jest w czołówce europejskich szachistów w swojej kategorii. Do jego osiągnięć w samym 2015 roku, a w szachy gra prawie 4 lata, należą: 7. miejsce na Mistrzostwach Europy Juniorów w Chorwacji; 1. miejsce w Mistrzostwach Polski do lat 8 w szachach błyskawicznych; 2. miejsce w Mistrzostwach Polski do lat 8 w szachach szybkich; 3. miejsce w Mistrzostwach Polski do lat 8 w szachach klasycznych oraz 38. miejsce na Mistrzostwach Świata w Grecji. Stypendystę i laureata nagrody w szachy grać nauczył tata. Ze wszystkich osiągnięć najmilej wspomina Mistrzostwa Polski w szachach błyskawicznych w katowickim Spodku, gdzie udało mu się  wygrać wszystkie partie. Za wysokie lokaty zdobywa takie nagrody jak udział w akademii szachowej, gdzie doskonali swoje umiejętności. Jest bodaj jedyny o tak wysokiej kategorii szachowej w Polsce zdobytej w tak młodym wieku (II+ – najwyższa klasa okręgowa). – Wygrał też konkurs Alfik Matematyczny – dodaje mama na temat wpływu szachów na wyniki w szkole syna.
Monika Nowak – 20-letnia lekkoatletka, kolejny rok stypendystka naszej gminy, mieszkanka Trojanowic, studentka Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, a od 2009 roku zawodniczka AZS AWF Kraków, jest też członkinią zaplecza kadry narodowej. Pani Monika uprawia pchnięcie kulą, rzut młotem i rzut dyskiem. W karierze osiągnęła 3. miejsce na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski (pchnięcie kulą – wynik 13,90 m), 6. miejsce na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski (rzut dyskiem – wynik 49,87m) oraz 2. miejsce na Mistrzostwach Polski AZS (rzut młotem – wynik 39,21m).
W Zielonkach mieszkają również dwie młode gimnastyczki sportowe, a odtąd stypendystki gminy Zielonki: Aleksandra i Sonia Biskup. 21-letnia Aleksandra od 14 lat reprezentuje TS Wisła Kraków, zdobyła 4. miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Polski Seniorek oraz 8. miejsce w Międzynarodowych Mistrzostwach Polski – w finale skoku. Siostry są w składzie kadry narodowej na 2015 rok. 19-letnia Sonia poszła w ślady starszej siostry, jest w tym samym klubie i osiągnęła 4. miejsce na Międzynarodowych Mistrzostwach Polski oraz 1. miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Polski Seniorek w Gimnastyce Sportowej Kobiet.
W dniu spotkania na zawody pucharu Polski wyjechał kolejny piąty stypendysta Kacper Gabor z Dziekanowic. Kacper ma 14 lat, uprawia judo w TS Wisła Kraków. Był trzeci na Mistrzostwach Polski Młodzików, ponadto osiągnął 2. miejsce w XIII Międzynarodowym Turnieju International Judo Baltic Cup; 3. miejsce w International Judo League, 3.miejsce w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików i Młodziczek, 2. miejsce w XVIII Międzynarodowym Turnieju Judo i 1. miejsce w Turnieju Rankingowym Młodzików i Młodziczek w Judo. Jest członkiem kadry wojewódzkiej.
Prócz Huberta Meers nagrodę sportową przyznano Dominikowi Kwincie z Przybysławic, który gra w badmintona i idzie mu tak dobrze, że choć ma dopiero 12 lat w 2015 roku został mistrzem Małopolski, a ponadto osiągnął: 3 miejsce w grze pojedynczej w Ogólnopolskim Turnieju w Badmintonie, 1. miejsce w grze podwójnej w Ogólnopolskim Turnieju w Badmintonie, 1. miejsce w grze pojedynczej i podwójnej w International Children’s Badminton Tournament (Międzynarodowy Turniej Dziecięcy) i wiele innych.
Tegorocznych stypendystów jest więcej niż w latach ubiegłych, gmina na stypendia i nagrody sportowe przeznaczyła 22 tys. zł. Młodzi sportowcy prócz osiągnięć mają też wiele pomysłów – na szkółkę lekkoatletyczną w naszej gminie, czy pokazy widowiskowej akrobatyki sportowej  w gminie Zielonki. Wójt gminy Bogusław Król przypomniał, że hala w Zielonkach jest dostosowana do tej dyscypliny.
Wszystkim młodym sportowcom serdecznie gratulujemy sukcesów.
Red. IO

 

Więcej zdjęć: tutaj

 

DSCN9453
DSCN9455
DSCN9466
DSCN9498
DSCN9529
Close Menu
 
18 czerwca 2024
Skip to content