Skip to main content
search
Aktualności

” Świat jego widzę ogromny…” – S.Wyspiański bohaterem węgrzeckiego spektaklu

By 26 czerwca 2018No Comments

Ostatnia aktualizacja 26 czerwca 2018 przez admin

wegrzce122 czerwca w kościele parafialnym w Węgrzcach odbył się spektakl pt. ” Świat jego widzę ogromny! Rzecz o Stanisławie Wyspiańskim”, w wykonaniu Amatorskiego Zespołu Teatralnego działającego przy tej parafii. Był on drugą odsłoną życia i postaci Stanisława Wyspiańskiego.

Pierwszą można było obejrzeć podczas Dożynek Gminnych w Węgrzcach w zeszłym roku. Wówczas spektakl nosił tytuł ” Wyspiański w 5 smakach czyli lekkostrawny spektakl o naturze Polaków”. Te dwa spektakle opowiadały o tym samym artyście, ale były w zupełnie innym klimacie. Pierwszy był wesoły, groteskowy, przez pryzmat Wyspiańskiego z humorem opowiadał o przywarach Polaków. Drugi natomiast pokazał Wyspiańskiego jako człowieka rozdartego, niezrozumiałego i osądzanego przez ówczesne elity, artystycznymi pomysłami wyprzedzającego swoją epokę. Autorem scenariusza oraz reżyserem spektaklu był  Krystian Gut, który zagrał również rolę Anioła Śmierci. Do współpracy zespół zaprosił Chór Parafialny z kościoła w Węgrzcach pod kierunkiem Małgorzaty Plewniak, który wykonał piękną oprawę muzyczną spektaklu. W tym artystycznym przedsięwzięciu gościnnie wystąpili Magdalena Malajka jako Anioł oraz Łukasz Leśniewicz jako Wyspiański znany już widzom z poprzedniego spektaklu o Wyspiańskim (oboje Państwo są aktorami). Ponadto w przedstawieniu wystąpili członkowie Zespołu Teatralnego – mieszkańcy Węgrzc: Karolina Listoś jako Aniołek, Lucyna Gut – Włodarska jako Ciocia Wyspiańskiego, Marcin Listoś jako przyjaciel Wyspiańskiego – Rydel, Joanna Gadzińska-Galant jako Annah – modelka z Jawy, którą Wyspiański poznał w Paryżu, Ania Galant jako Córka Wyspiańskiego – Helenka, Joanna Myrta jako Żona Wyspiańskiego, Magdalena Listoś (sołtys Węgrzc) jako Matka Wyspiańskiego, Jerzy Pławecki jako Wuj Wyspiańskiego, Marian Jeleń jako Wiarus z “Warszawianki”.
Spektakl mógł powstać dzięki wsparciu gminy Zielonki, za którą serdecznie dziękujemy! Szczególne podziękowania za pomoc przy realizacji spektaklu kierujemy do radnej gminy Zielonki Renaty Kosno oraz Zofii Kot. To nasz niezawodny Zespół Logistyczny! Dziękujemy wszystkim, którzy nawet w najdrobniejszy sposób przyczynili się do realizacji tego wydarzenia.
Dziękujemy wszystkim, którzy obejrzeli nasz spektakl. Bez widzów teatr nie istnieje!
Joanna Pasek, red.
Fot. Dariusz Pasek

wegrzce2

wegrzce3

wegrzce4

wegrzce5

wegrzce6

 

Close Menu
 
18 czerwca 2024
Skip to content