Skip to main content
search
Relacje

Świąteczny czas w Węgrzcach

By 22 grudnia 2017No Comments

Ostatnia aktualizacja 22 grudnia 2017 przez admin

bombki 217 grudnia odbyło się w Węgrzcach pierwsze, wspólne ubieranie choinki przez mieszkańców Węgrzc. Pomysłodawczyni akcji sołtys Magdalena Listoś zadbała, aby wprowadzić mieszkańców w świąteczny nastrój.Witała wszystkich uśmiechem i cukierkami. Po złożeniu życzeń wszystkim mieszkańcom Węgrzc, z głośników popłynęły znane kolędy i pastorałki. Wiele dzieci i osób dorosłych nuciło je podczas wieszania na choince przyniesionych przez siebie ozdób. Były różnokolorowe bombki, błyszczące łańcuchy oraz samodzielnie wykonane ozdoby, wśród których rzucał się w oczy łańcuch z piernikowych literek tworzący napis WĘGRZCE. Na najwyższych gałęziach choinki bombki zawieszali strażacy z OSP Węgrzce, którzy dbając o bezpieczeństwo uczestników akcji, zabezpieczali ulice wokół ubieranego drzewka. Wszystkim dookoła udzielała się radosna atmosfera spotkania, a efekt akcji można oglądać na tzw. “rondzie w centrum” przy pomniku w Węgrzcach przy ul. A4/A5/A10. Mieszkańcy Węgrzc zapraszają do oglądania i do dowieszania ozdób.
tekst: Joanna Pasek, zdjęcia: Dariusz Pasek

bombki 1
Zanim w domach pojawiła się w Polsce choinka, w okresie bożonarodzeniowym wieszano u sufitu podłaźniczkę, która symbolizowała wiecznie zielone drzewko. Bywała też nazywana podłaźnikiem, sadem, wiechą, bożym czy rajskim drzewkiem. Był to czubek jodły lub sama jej gałąź. Gałąź jodłową przyozdabiano jabłkami, orzechami, ciasteczkami, kolorową bibułą, ozdobami ze słomy, a przede wszystkim światami, czyli kolorowymi krążkami opłatków. Zawieszenie tych ozdób zapewnić miało powodzenie i urodzaj.
Na wsiach zwyczaj przetrwał do lat dwudziestych XX wieku, zwłaszcza na terenach ziemi sądeckiej, krakowskiej, a także na Pogórzu, Podhalu i na Śląsku.
W sołectwie Węgrzce postanowiono przywrócić tradycję wieszania podłaźniczki. Mieszkanki Węgrzc – Panie: Renata Kosno, Danuta Kuziel, Magdalena Listoś, Izabella Truskolaska i Anna Uthke, wspierane przez młodsze węgrzcanki: Amelkę Kosno i Karolinkę Listoś, przygotowały podłaźniczkę z gałęzi jodłowych, przystrajając ją własnoręcznie wykonanymi ozdobami. 17 grudnia strażacy z OSP w Węgrzcach w towarzystwie licznie przybyłych mieszkańców i gości zawiesili podłaźniczkę nad Rondem Wyspiańskiego. Liczymy na to, że według dawnej tradycji, drzewko zawieszone nad Węgrzcami przyniesie wszystkim mieszkańcom zgodę, powodzenie oraz zapewni ochronę przed wszelkimi nieszczęściami!
tekst: Joanna Myrta, zdjęcia: Dariusz Pasek

podłaźniczka 1

podłaźniczka 2

 

 

Close Menu
 
14 lipca 2024
Skip to content