Skip to main content
search
Ogłoszenia

Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa

By 22 marca 2021No Comments
Print Friendly, PDF & Email

Ostatnia aktualizacja 22 marca 2021 przez admin

21 marca 2021 roku po raz kolejny będziemy świętować Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Tegoroczne obchody pod hasłem #CONNECT, podobnie jak w 2020 r., są szczególne. Nie możemy się spotkać i świętować razem, więc zrobimy to wirtualnie – w mediach społecznościowych uczcimy ten wyjątkowy dzień przy muzyce!
Połączeni muzyką
W najbliższą niedzielę, 21 marca będziemy wspólnie świętować w mediach społecznościowych – połączy nas nie tylko solidarność z Osobami z zespołem Downa, ale również muzyka. Małopolski Oddział PFRON podzieli się z Państwem niespodzianką, którą specjalnie na tegoroczne obchody Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa przygotowała 9 – letnia niezwykła dziewczynka Ola Jarosz wraz ze swoim tatą Tomaszem – muzykiem, zwycięzcą wiosennej edycji Szansy na Sukces – Opole 2020 oraz wokalistą zespołu Lachersi. Muzyka to jedna z wielu pasji, która Ich łączy!

W najbliższą niedzielę zapraszamy do śledzenia profilu Małopolskiego Oddziału PFRON i wspólnego świętowania przy muzyce.
Dlaczego #CONNECT?
Za nami trudny rok, który postawił przed wszystkimi wiele wyzwań. Wprowadzone obostrzenia w szczególny sposób dotknęły osoby niepełnosprawne, m.in. Osoby z zespołem Downa. Bardzo dużo placówek i ośrodków było zamkniętych. Uczestnicy zajęć przez dłuższy czas pozostawali w domach. Wszyscy szukali alternatywnych rozwiązań, by nikt nie pozostał w tyle. Terapeuci szukali nowych sposobów łączenia się, prowadzili zajęcia zdalne, dzwonili do swoich podopiecznych, dostarczali materiały na zajęcia on-line. Uczestnicy zajęć, będąc w domu kontaktowali się z terapeutami i przyjaciółmi. W mediach społecznościowych wszyscy dzielili się pomysłami, doświadczeniem i wiedzą. Pozytywnym aspektem zamknięcia jest otworzenie się społeczeństwa na nowe możliwości. Pomimo zamknięcia wszyscy się łączyli i starali się wprowadzać pozytywne zmiany, by być dla siebie wsparciem w trudnych chwilach. Pandemia przywróciła solidarność i chęć niesienia pomocy innym. #CONNECT – hasło tegorocznych obchodów, ma na celu zwrócenie uwagi na problemy z jakimi borykały się ostatnio Osoby z zespołem Downa i jak ważne jest znalezienie nowych sposobów łączenia się, które są dostępne dla każdego.
Pokaż nam jak świętujesz: #Connect #ŁączmySię #WDSD2021
Zachęcamy wszystkich do założenia dwóch różnych kolorowych skarpetek i śledzenia profilu Oddziału Małopolskiego PFRON na Facebook`u. Tam poznacie dwójkę niezwykłych ludzi – Olę i Tomasza, którzy zechcieli podzielić się z Wami tym, co dla Nich najważniejsze – pasją i miłością! Na znak solidarności z Osobami z zespołem Downa oraz w celu promowania Ich praw do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym na nogi załóżcie kolorowe niedopasowane skarpetki i posłuchajcie muzycznej niespodzianki!
Pokażcie nam jak świętujecie Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa – zróbcie sobie zdjęcie. Zdjęcia zamieszczajcie pod naszymi postami dotyczącymi niedzielnych obchodów i oznaczajcie tegorocznym hasłem Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa #CONNECT oraz hasztagami: #ŁączmySię #WDSD2021. Dwie różne skarpetki założone 21 marca są symbolem niedopasowania genotypowego, które występuje u Osób z Zespołem Downa.
Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa to święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. 21. dzień trzeciego miesiąca roku – nie jest przypadkowy, ponieważ wiąże się z istotą wady genetycznej – trisomią chromosomu 21. Pamiętajmy, że Osoby z zespołem Downa mogą i decydują o sobie. Mają też prawo do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym. Pandemia koronawirusa i wprowadzone w związku z tym obostrzenia bardzo dotknęły osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunów.
Okażmy szacunek i wsparcie nie tylko 21 marca, ale przez cały rok! Bądźmy #CONNECT – łączmy się, pomagajmy i nie pozwólmy nikomu pozostać w tyle!  
Link do zaproszenia na profilu Oddziału Małopolskiego PFRON (film z napisami):
https://fb.watch/4jgfBtNW-V/

 

Close Menu
 
2 października 2023
Skip to content