Skip to main content
search
Aktualności

Święto Niepodległości w gminie Zielonki

By 13 listopada 2017No Comments

Ostatnia aktualizacja 13 listopada 2017 przez admin

listopad

Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, tańce i występy artystyczne – tak w gminie Zielonki obchodzono Święto Niepodległości. A świętowano m.in. w Zielonkach, Owczarach, Korzkwi i Woli Zachariaszowskiej.

10 listopada dzieci z Samorządowego Przedszkola w Zielonkach w uroczysty sposób obchodziły Święto Niepodległości. Przystrojone w biało-czerwone symbole narodowe zaprezentowały specjalny program artystyczny.
Po wspólnym odśpiewaniu hymnu Polski, przedszkolaki zaprezentowały program artystyczny.
– Dzisiaj wielka jest rocznica, Jedenasty listopada! Tym co zmarli za Ojczyznę hołd wdzięczności Polska składa – deklamowała mały Michał.
Były wiersze i piosenki, a także inscenizacje polskich legend. Na scenie pojawili się: Wars i Sawa, król Krak i Smok Wawelski.
Zwieńczeniem akademii z okazji Święta Niepodległości było wspólne śpiewanie, do którego przyłączyli się: Władysław Orzechowski – sołtys Zielonek, Marek Płachta – dyrektor Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji, Mariusz Zieliński – dyrektor Biblioteki Publicznej w Zielonkach, Anna Zielowska – zastępcę dyrektora Szkoły Podstawowej w Zielonkach, Agnieszka Krztoń z Rady Rodziców.
Tego samego dnia w Zespole Szkół w Zielonkach prócz występów artystycznych młodzież miała okazję posłuchać opowieści z czasów wojny od dwóch wyjątkowych osób: dh. mjr. Władysława Zawiślaka oraz Romana Heila. W pierwszej części spotkania zaprezentowano montaż słowno- muzyczny w wykonaniu uczniów szkoły, których do występu przygotowała Magdalena Zbroja. Muzyczną oprawę spotkania zapewnił chór prowadzony przez Ewę Adamczyk.
Pan Władysław Zawiślak oraz Roman Hail są żywymi świadkami historii, o których możecie przeczytać w podręcznikach albo oglądać filmy. Tym bardziej jest to cenne przeżycie, że można posłuchać opowieści o niektórych wydarzeniach z tamtego okresu od nich samych – mówiła Bożena Nowak, zapowiadając występ wyjątkowych gości.
Pamiętajcie, że możecie spełniać swoje marzenia, swojej plany w zupełnie innej sytuacji od mojej, wojennej, dlatego zazdroszczę wam tego i życzę wszystkiego dobrego – mówił Roman Heil uświadamiając młodzieży jak cenne jest życie w wolnym kraju.
Na zakończenie spotkania młodzież zaśpiewała sto lat dla Władysława Zawiślaka, a kwiaty i życzenia z okazji 95. urodzin złożyli majorowi sołtys Władysław Orzechowski i Bożena Nowak.
Wieczornica patriotyczna odbyła się też 10 listopada w Owczarach, przygotowana została przez społeczność miejscowej szkoły podstawowej pod dyrekcją Małgorzaty Iskry. Za montaż słowno-muzyczny odpowiadał Andrzej Niemiec z klasami starszymi. Każda z klas Szkoły Podstawowej w Owczarach zaprezentowała się w krótkim występie wokalnym, a roztańczone klasy II-IV wykonały krakowiaka. Z minirecitalami wystąpili też absolwenci szkoły: Norbert Kociarz, który wykonał kilka patriotycznych pieśni i Bartosz Sioła na akordeonie. Potem zgromadzeni – w tym przewodniczący Rady Gminy Ryszard Krawczyk oraz rodzice i dziadkowie występujących – śpiewali wspólnie patriotyczne pieśni.
Też, 10 listopada, w murach XIV-wiecznego zamku w Korzkwi odbył się Bal Niepodległości. Po raz siódmy Stowarzyszenie Korzkiew zorganizowało patriotyczne spotkanie, a patronat nad nim objął wójt gminy Zielonki. Chór „Terca canonica” rozpoczął wieczór, a po nim wystąpili mali legioniści, czyli Brygada Strzelecka „Junior”. Tradycją korzkiewskiego balu jest polonez, a dzięki profesjonalnym wskazówką wodzireja wszystkie pary zatańczyły wyjątkowy układ choreograficzny. W chwili wytchnienia można było zjeść np. „sałatkę konstytucyjną” lub „pychotę legionową”. Nie zabrakło także wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych przy akompaniamencie Bogusławy Knapik-Gruzy (keyboard) i Grażyny Knapik-Dąbrowskiej (skrzypce).
11 listopada odbyła się Wieczornica Patriotyczna w Woli Zachariaszowskiej – uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w parafialnym kościele, a kontynuowane były w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego. Świętowano 99. rocznicę odzyskania niepodległości oraz jubileusz 5-lecia istnienia grupy „Przyjaciele”. Listopadowy wieczór bogaty był w przepiękne występy teatralne, muzyczne oraz słowno-muzyczne.
Jako pierwsi zaprezentowali się muzycy z Orkiestry „Wola”. Po nich na scenie pojawili się uczniowie szkoły. Występ teatralny przeplatany był pieśniami patriotycznymi – można było usłyszeć m.in. „Pierwszą Brygadę” czy „Taki kraj”. Przed publicznością stanęli jubilaci, czyli grupa „Przyjaciele” obchodząca 5-lecie istnienia. Jako ostatni swój występ dali „Sami swoi” czyli grupa pochodząca z sąsiedniej miejscowości – Górnej Wsi.
KB,MKF,KK
Więcej zdjęć: tutaj.

listopad2

listopad3

listopad4

listopad5

listopad6

 

Close Menu
 
13 lipca 2024
Skip to content