Skip to main content
search
Aktualności

Święto Niepodległości w gminie Zielonki

By 13 listopada 2017No Comments

Ostatnia aktualizacja 13 listopada 2017 przez admin

listopad

Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, tańce i występy artystyczne – tak w gminie Zielonki obchodzono Święto Niepodległości. A świętowano m.in. w Zielonkach, Owczarach, Korzkwi i Woli Zachariaszowskiej.

10 listopada dzieci z Samorządowego Przedszkola w Zielonkach w uroczysty sposób obchodziły Święto Niepodległości. Przystrojone w biało-czerwone symbole narodowe zaprezentowały specjalny program artystyczny.
Po wspólnym odśpiewaniu hymnu Polski, przedszkolaki zaprezentowały program artystyczny.
– Dzisiaj wielka jest rocznica, Jedenasty listopada! Tym co zmarli za Ojczyznę hołd wdzięczności Polska składa – deklamowała mały Michał.
Były wiersze i piosenki, a także inscenizacje polskich legend. Na scenie pojawili się: Wars i Sawa, król Krak i Smok Wawelski.
Zwieńczeniem akademii z okazji Święta Niepodległości było wspólne śpiewanie, do którego przyłączyli się: Władysław Orzechowski – sołtys Zielonek, Marek Płachta – dyrektor Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji, Mariusz Zieliński – dyrektor Biblioteki Publicznej w Zielonkach, Anna Zielowska – zastępcę dyrektora Szkoły Podstawowej w Zielonkach, Agnieszka Krztoń z Rady Rodziców.
Tego samego dnia w Zespole Szkół w Zielonkach prócz występów artystycznych młodzież miała okazję posłuchać opowieści z czasów wojny od dwóch wyjątkowych osób: dh. mjr. Władysława Zawiślaka oraz Romana Heila. W pierwszej części spotkania zaprezentowano montaż słowno- muzyczny w wykonaniu uczniów szkoły, których do występu przygotowała Magdalena Zbroja. Muzyczną oprawę spotkania zapewnił chór prowadzony przez Ewę Adamczyk.
Pan Władysław Zawiślak oraz Roman Hail są żywymi świadkami historii, o których możecie przeczytać w podręcznikach albo oglądać filmy. Tym bardziej jest to cenne przeżycie, że można posłuchać opowieści o niektórych wydarzeniach z tamtego okresu od nich samych – mówiła Bożena Nowak, zapowiadając występ wyjątkowych gości.
Pamiętajcie, że możecie spełniać swoje marzenia, swojej plany w zupełnie innej sytuacji od mojej, wojennej, dlatego zazdroszczę wam tego i życzę wszystkiego dobrego – mówił Roman Heil uświadamiając młodzieży jak cenne jest życie w wolnym kraju.
Na zakończenie spotkania młodzież zaśpiewała sto lat dla Władysława Zawiślaka, a kwiaty i życzenia z okazji 95. urodzin złożyli majorowi sołtys Władysław Orzechowski i Bożena Nowak.
Wieczornica patriotyczna odbyła się też 10 listopada w Owczarach, przygotowana została przez społeczność miejscowej szkoły podstawowej pod dyrekcją Małgorzaty Iskry. Za montaż słowno-muzyczny odpowiadał Andrzej Niemiec z klasami starszymi. Każda z klas Szkoły Podstawowej w Owczarach zaprezentowała się w krótkim występie wokalnym, a roztańczone klasy II-IV wykonały krakowiaka. Z minirecitalami wystąpili też absolwenci szkoły: Norbert Kociarz, który wykonał kilka patriotycznych pieśni i Bartosz Sioła na akordeonie. Potem zgromadzeni – w tym przewodniczący Rady Gminy Ryszard Krawczyk oraz rodzice i dziadkowie występujących – śpiewali wspólnie patriotyczne pieśni.
Też, 10 listopada, w murach XIV-wiecznego zamku w Korzkwi odbył się Bal Niepodległości. Po raz siódmy Stowarzyszenie Korzkiew zorganizowało patriotyczne spotkanie, a patronat nad nim objął wójt gminy Zielonki. Chór „Terca canonica” rozpoczął wieczór, a po nim wystąpili mali legioniści, czyli Brygada Strzelecka „Junior”. Tradycją korzkiewskiego balu jest polonez, a dzięki profesjonalnym wskazówką wodzireja wszystkie pary zatańczyły wyjątkowy układ choreograficzny. W chwili wytchnienia można było zjeść np. „sałatkę konstytucyjną” lub „pychotę legionową”. Nie zabrakło także wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych przy akompaniamencie Bogusławy Knapik-Gruzy (keyboard) i Grażyny Knapik-Dąbrowskiej (skrzypce).
11 listopada odbyła się Wieczornica Patriotyczna w Woli Zachariaszowskiej – uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w parafialnym kościele, a kontynuowane były w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego. Świętowano 99. rocznicę odzyskania niepodległości oraz jubileusz 5-lecia istnienia grupy „Przyjaciele”. Listopadowy wieczór bogaty był w przepiękne występy teatralne, muzyczne oraz słowno-muzyczne.
Jako pierwsi zaprezentowali się muzycy z Orkiestry „Wola”. Po nich na scenie pojawili się uczniowie szkoły. Występ teatralny przeplatany był pieśniami patriotycznymi – można było usłyszeć m.in. „Pierwszą Brygadę” czy „Taki kraj”. Przed publicznością stanęli jubilaci, czyli grupa „Przyjaciele” obchodząca 5-lecie istnienia. Jako ostatni swój występ dali „Sami swoi” czyli grupa pochodząca z sąsiedniej miejscowości – Górnej Wsi.
KB,MKF,KK
Więcej zdjęć: tutaj.

listopad2

listopad3

listopad4

listopad5

listopad6

 

Close Menu
 
7 grudnia 2024
The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.
Skip to content