Skip to main content
search
Aktualności

Święto Pucheroków w Bibicach

By 3 kwietnia 20236 kwietnia, 2023No Comments

Ostatnia aktualizacja 6 kwietnia 2023 przez TN

W Niedzielę Palmową, Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach wraz z sołectwem Bibice zaprosiło na Gminny Przegląd Pucheroków. Kolorowe czapki, kożuchy na lewą stronę i umorusane twarze – tak przygotowane dzieci wystąpiły na bibickiej scenie.

Zwyczaj Pucheroków (z łac. Puer – chłopiec) nawiązuje do znanej już w XVII w. tradycji krakowskich żaków, którzy przed kościołami, a następnie chodząc po domach, zbierali datki, recytując oracje o swej biedzie. Gdy w 1780 r. zakazano tego zwyczaju w Krakowie, żacy przenieśli się do podkrakowskich wsi, gdzie z czasem zwyczaj ten przejęli miejscowi chłopi. Ta tradycja do dziś kultywowana jest w gminie Zielonki.

Tegoroczny przegląd rozpoczął się o godzinie 12:15. Na początku gości i uczestników powitali: przewodniczący Rady Gminy Zielonki Mirosław Golanko, sołtys Bibic Tadeusz Łysek oraz dyrektor CKPiR w Zielonkach Marek Płachta. Nawiązali oni do zwyczaju Pucheroków, a korzystając z okazji, złożyli życzenia na nadchodzące Święta Wielkanocne.

Na bibickiej scenie zaprezentowało się 59 dzieci. Najmłodszy Pucherok miał 3 lata, a najstarszy 12 lat. Oracje wygłosiły dzieci z: Grupy Sołeckiej Bibice, Samorządowego Przedszkola w Węgrzcach z siedzibą w Bibicach, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Przybysławicach, Szkoły Podstawowej w Bibicach oraz Samorządowego Przedszkola w Zielonkach. W występach indywidualnych wystąpiły: Magda, Milena, Hubert i Antoni.

Podczas przeglądu recytowano oracje z książki Henryka Banasia pt. „Bibicka pieśń” tj.: „Przyjechałem z Pińczowa na kwietno niedziele”, „Pucheroki, nieboroki po Bibicach chodzą” oraz „Dziś kwietna niedziela, od rana do wieczora”. Nie zabrakło również autorskich oracji.

– Tak jak co roku w kwietną niedzielę na Rynku w Bibicach Pucheroki się spotkali. Tak samo od ponad 60 lat tak i dzisiaj piękne oracje, nowe aranżacje, nowy sposób podejścia – mówi Tadeusz Łysek, sołtys Bibic – rozmawiałem z panią Marią Banaś – żoną pana Henryka. Jest bardzo szczęśliwa, że te ten przegląd tak pięknie się rozwija.

W każdej grupie, która zaprezentowała się podczas przeglądu, wyróżniono Pucheroki w kategorii „najbardziej tradycyjny strój Pucheroka”. Nagrody otrzymali: z Grupy Sołeckiej z Bibic – Bartłomiej Langner; z Przedszkola Samorządowego w Węgrzcach z siedzibą w Bibicach – Jakub Kękuś; ze zgłoszeń indywidualnych – Milena Miszczyk oraz Antoni Białota; ze szkoły w Bibicach – Maksymilian, Jakub Litwiccy, Maksymilian Fioł i Jakub Zybula, ze szkoły w Przybysławicach – Miłosz Marczyk; a z Przedszkola Samorządowego w Zielonkach – Jan Pietrzyk.

W tym roku, ze względu na złe warunki atmosferyczne przegląd musiał odbyć się w Domu Ludowym w Bibicach. – Przegląd na zewnątrz nie miałby szans przy obecnych warunkach atmosferycznych. W pomieszczeniu może nieco ciasno, ale udało się przeprowadzić przegląd. Dzieci nie zmarzły i można było się skupić na tym, co się działo na scenie – mówi Marek Płachta, dyrektor CKPiR w Zielonkach, po czym dodaje – Bardzo mi się podobało przygotowanie dzieci. Opiekunowie włożyli w to zadanie duże zaangażowanie i to było widać. Jako ciekawostkę dodam, że dawniej próbowano maskować, że dziewczyny występują jako Pucheroki. Teraz jednak już się od tego odchodzi i nie. Ja to tłumaczę w prosty sposób – tradycja wywodzi się od żaków, a w tamtych czasach zdecydowana większość żaków to byli mężczyźni. Gdyby dziewczyny wtedy studiowały, to myślę, że też na pewno chodziłyby po pucherach.

Wśród przybyłych gości nie zabrakło również sympatyków zwyczajów ludowych. W tym roku gościliśmy Adriannę Wernecką i Jerzego Werneckiego – Interesuje się zwyczajami polskimi. W tym roku planowałam wyjazd do Lipnicy (na konkurs Palm Wielkanocnych red.) i udało nam się połączyć dwa wyjazdy: zarówno do Lipnicy, jak i na Pucheroki. Niezwykle pasjonuje mnie kreatywność ludzka, która podążała za takimi zwyczajami – mówi pani Adrianna.

Po każdym z występów Pucheroki dostawały – uwspółcześniając stary zwyczaj – czekoladowe jajka oraz nową książkę wydaną przez Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Zielonki we współpracy z CKPiR „Bądź jak Pucherok”. Wszyscy uczestnicy mogli również poczęstować się pączkami.

Dbajmy o nasz unikatowy zwyczaj i pielęgnujmy tradycję, wspierając młodzież naszej gminy zarówno do chodzenia po Pucherach, jak i do brania udziału w przeglądzie. Bez naszego zaangażowania zwyczaj nie przetrwa. A przecież jest się czym szczycić.

MS

Wideorelacja z wydarzenia.

Galeria zdjęć: cz.1., cz.2.

Poniżej prezentujemy galerię zdjęć z Przeglądu Pucheroków w Bibicach:

Close Menu
 
16 marca 2025
The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.
Skip to content