Skip to main content
search
Aktualności

Świętowanie Niepodległości w gminie Zielonki

By 14 listopada 2022No Comments

Ostatnia aktualizacja 14 listopada 2022 przez KB

Wspólne odśpiewanie hymnu, spotkania patriotyczne i występy artystyczne – tak świętowaliśmy Dzień Niepodległości w naszej małej Ojczyźnie m.in. w Zielonkach, Węgrzcach i Korzkwi.

11 listopada, po Mszy Świętej za Ojczyznę, którą odprawiono w kościele parafialnym w Zielonkach mieszkańcy gminy mogli uczestniczyć we wspólnym świętowaniu, które zorganizowało Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach wraz ze Szkołą Podstawową w Zielonkach. Uroczystość odbyła się w zieloneckiej hali sportowej. Jako pierwsza wystąpiła Parafialno-Gminna Orkiestra Dęta w Zielonkach pod batutą Wojciecha Karwata, a po nich poloneza oraz kujawiaka z oberkiem zatańczyli członkowie zespołu Folklove. Zespół, który niedawno gościł z występami we Francji przygotowywał się do występu pod okiem instruktorki CKPiR Magdaleny Łopacińskiej.  Zespół Folklove nie tylko zatańczył, ale także i zaśpiewał wraz z dziećmi z zespołu Czerwone Korale m.in. „Przybyli ułani po okienko” oraz „Szara Piechota”. Utwory patriotyczne zaśpiewały także  dzieci z chóru Mezzoforte oraz z oddziału przedszkolnego 0 „C”, a krakowiaka zatańczyła młodzież z klas ósmych Szkoły Podstawowej w Zielonkach.

11 listopada punktualnie o godzinie 12.00 przy obelisku Stanisława Wyspiańskiego, zebrali się mieszkańcy Węgrzc, rodziny i sąsiedzi.  Wspólnie zaśpiewano najpierw Mazurka Dąbrowskiego, a później kolejne utwory ze Śpiewnika Polskich Pieśni Patriotycznych przygotowane na to wydarzenie. Miejscowość Węgrzce została udekorowana w biało-czerwone dekoracje przez uczniów szkoły w Bibicach, przedszkolaki i panie wychowawczynie z Kubisiowego Ogrodu oraz panie z KGW Przyjaciele Węgrzc, które zorganizowały tegoroczne, listopadowe obchody.

Na Wieczór Niepodległości w Zielonkach zaprosiła Biblioteka Publiczna w Zielonkach oraz sołectwo Zielonki. Koncert Pieśni Patriotycznych zaprezentowała Jurajska Kapela Folklorystyczna Gminy Zielonki kierowana przez Jana Regulskiego. Do wspólnego, patriotycznego śpiewania zachęcali sołtys Zielonek Władysław Orzechowski oraz dyrektor biblioteki Mariusz Zieliński.

10 listopada Stowarzyszenie Korzkiew zorganizowało dziesiąte patriotyczne spotkanie w XIV-wiecznym zamku w Korzkwi. W części artystycznej wystąpiła Orkiestra Korzkiew pod batutą Michała Kwiatkowskiego.

KB

Więcej zdjęć w albumie.

Close Menu
 
15 lipca 2024
Skip to content