Skip to main content
search
Aktualności

Świętowanie rzeczy najważniejszych w Woli Zachariaszowskiej

By 13 listopada 2013No Comments

Ostatnia aktualizacja 13 listopada 2013 przez admin

10.11wola5mos3

 

10 listopada spotkaliśmy się w Zespole Szkół w Woli Zachariaszowskiej na Wieczornicy Patriotycznej. – Chcielibyśmy, by w myśl zasady „muzyka łączy pokolenia”, wspólne muzykowanie w przeddzień Święta Niepodległości stało się autentycznym wyrazem naszego patriotyzmu – mówiła dyrektor szkoły Romana Chadysz-Michalska. – Abyśmy od najmłodszego do najstarszego wspólnie uczyli się świętowania rzeczy najważniejszych.

Zamysł pani dyrektor doczekał się spełnienia – na uroczystość przybyło wielu gości. Swoją obecnością uświetnili ją reprezentanci Związku Legionistów Polskich – komendant Krystian Waksmundzki, dr Danuta Różycka, dr Anna Morańska oraz Stanisław Chmurzyński. W patriotycznym spotkaniu uczestniczył także ksiądz prof. Józef Krzywda, ksiądz proboszcz Michał Kowalski oraz wójt gminy Zielonki Bogusław Król. Społeczność lokalna również dopisała – wiele osób całym sercem zaangażowało się we wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni.
Wrażeń nie brakowało. Koncert rozpoczęła jak zawsze niezawodna Orkiestra Dęta OSP Wola. Krótki rys historyczny w postaci prezentacji multimedialnej przygotowali gimnazjaliści przy pomocy historyka Roberta Grajnego – młodzież przypomniała zebranym drogę naszej Ojczyzny ku odzyskaniu niepodległości, znamienne wydarzenia roku 1918, sylwetki najwybitniejszych Polaków zasłużonych w walce o wolność oraz historię ustanowienia Święta Niepodległości 11 listopada.
Głównym punktem programu artystycznego był śpiew naszych uczniów, przygotowanych przez Agnieszkę Jurkiewicz. Dzieci śpiewały pieśni patriotyczne w takt muzyki wygrywanej na pianinie przez Michała Jurkiewicza, lidera zespołu Pan Śrubka i Orkiestra Taneczna; nasza uczennica Małgorzata Maślej zachwyciła publiczność grą na skrzypcach. Do wspólnego śpiewu zaproszono wszystkich zebranych. Piosenki były przeplatane recytacją poezji niepodległościowej w wykonaniu uczniów przygotowanych przez polonistkę Zofię Kucab.  Wrażenia artystyczne były tym mocniejsze, że recytację wzbogacono elementami pantomimy, w tle wyświetlano także polskie malarstwo, fotografie pejzaży nadwiślańskich, polskich zabytków i symboli patriotycznych.
Kolejnym punktem programu był niezapomniany występ działającej w naszej okolicy grupy „Przyjaciele”, w skład której wchodzą między innymi rodzice naszych uczniów, absolwenci i sami uczniowie. Z zachwytem słuchaliśmy przygotowanej przez członków grupy podróży muzycznej poprzez historię muzyki patriotycznej, począwszy od pieśni z czasów powstania listopadowego, po piosenkę Jana Pietrzaka z czasów całkiem już nieodległych. Ostatnim, jakże wzruszającym akcentem było wspólne odśpiewanie pieśni „Czerwone Maki na Monte Cassino” – do śpiewu zaprosił „Przyjaciół” pan Michał Jurkiewicz i jego zespół – Pan Śrubka i Orkiestra Taneczna.
Przygotowaniem Wieczornicy Patriotycznej zajmowali się nauczyciele historii z Zespołu Szkół w Woli Zachariaszowskiej – Marta Głuszek i Robert Grajny. O oprawę muzyczną zadbała Agnieszka Jurkiewicz, recytacje przygotowała pani Zofia Kucab, dekoracje – nauczyciel plastyki Anna Dzierwa. W przygotowania włączyły się również Agnieszka Białek i Katarzyna Buczak. Nieoceniona okazała się pomoc Rodziców – wielkie podziękowania należą się Radzie Rodziców, dzięki której mogliśmy cieszyć się wspaniałą nastrojową atmosferą i która zadbała także o atrakcje kulinarne, przygotowując bufet z ciastami domowego wypieku i żołnierską grochówką. Po raz kolejny okazało się, że społeczność związana z naszą szkołą potrafi wspaniale współpracować w imię szczytnych celów. Uzyskany przez organizatorów dochód z uroczystości zostanie przeznaczony na wzbogacenie zasobów naszej szkolnej świetlicy.
Pełni wrażeń opuszczaliśmy szkolne mury tego listopadowego wieczoru. Nie zapomnimy Wieczornicy Patriotycznej jeszcze długo. I zapamiętamy jej patriotyczne przesłanie, wyrażone przez komendanta Krystiana Waksmundzkiego : – Największym osiągnięciem walczących o  Polskę było po roku 1918  ukształtowanie świadomości narodu polskiego, co oznacza niepodległość – myśl ta zawsze powinna nam przyświecać. To nasz testament i zobowiązanie.
Marta Głuszek

 

Więcej zdjęć: tutaj

 

10.11.wola7mos1
10.11Wola4mos2
10.11wolamos4
Close Menu
 
10 września 2024
Skip to content