Skip to main content
search
Stulecie Odzyskania Niepodległości Polski

Szkoła Młodych Patriotów

By 1 czerwca 2018No Comments

Ostatnia aktualizacja 1 czerwca 2018 przez admin

mlodzi1Dzięki zaangażowaniu uczniów i nauczycieli Szkoła Podstawowa w Woli Zachariaszowskiej zdobyła certyfikat w Ogólnopolskim Konkursie dla szkół pod nazwą Szkoła Młodych Patriotów edycja V.

Konkursu trwał od 16 października 2017 roku do 30 kwietnia 2018 roku. Regulamin zakładał wykonanie 7 spośród 9 zaproponowanych zadań. Pierwszym zadaniem obowiązkowym było zgłoszenie przedstawicieli grona pedagogicznego do kursu „Szkoła młodych patriotów” w formule e-learningowej przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie. Zadanie to wykonały zdając egzamin on-line nauczycielki Zofia Kucab i Marta Głuszek. Drugim zadaniem, angażującym tym razem całą społeczność szkolną, było wykonanie plakatu pod hasłem „100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości”. W tym zadaniu wykazały się wszystkie klasy wraz z wychowawcami, które na początku Roku dla Niepodległej zajęły się pracą oraz wystawą swoich propozycji. Plakaty zostały wyeksponowane i zdobić będą przez cały rok jubileuszowy korytarz szkolny. Trzecie zadanie – przeprowadzenie sondażu wśród uczniów, nauczycieli i mieszkańców miejscowości na temat postaw patriotycznych oraz roli patriotyzmu lokalnego, monitorowały nauczycielki Renata Wierzbiak, Zofia Kucab i Marta Głuszek wraz z uczniami klasy 7 sp. Podczas jesiennej wieczornicy patriotycznej uczniowie rozdawali ankiety przygotowane do tego celu, które później opracowywano na lekcjach matematyki. Kolejne, czwarte zadanie należało do nauczycieli historii. Marta Głuszek wraz z Arturem Pietrzykiem przygotowali i przeprowadzili ogólnoszkolny konkurs wiedzy na temat „Historia Polski a patriotyzm”. Uczniowie konkurowali w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 4-6 sp i 7sp -3 gimnazjum.
Nauczyciele poloniści, Zofia Kucab, Anna Dzierwa, Natalia Pielewska,  zajęli się piątym zadaniem – zorganizowaniem ogólnoszkolnego konkursu recytatorskiego o tematyce patriotycznej. Odbył się on 1 marca w Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczniowie w trzech kategoriach wiekowych recytowali różnorodne utwory pod hasłem „Strofy dla Niepodległej”. Warto odnotować, iż konkurs ten otrzymał zgodę na identyfikację wizualną programu wieloletniego „Niepodległa” oraz wsparcie gminy Zielonki, która objęła patronatem ten konkurs.
Zadaniem szóstym było zorganizowanie ogólnoszkolnego konkursu pieśni patriotycznych. Zajęli się tym zadaniem szkolny muzycy – pani Angelika Poznańska oraz Maria Komenda. Konkurs odbył się pod koniec kwietnia pod hasłem „W pieśni historia zaklęta”. Uczniowie rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 2-4 sp oraz 5 sp-2 gimnazjum.
Ostatnie, siódme zadanie należało do Samorządu Uczniowskiego wraz z jego opiekunem panem Andrzejem Cieślakiem. Samorząd pracował nad przygotowaniem Kodeksu Postaw Patriotycznych, który przedstawił w formie prezentacji multimedialnej. Kolejne postanowienia kodeksu zilustrowały zdjęcia z życia naszej szkoły, co potwierdziło, że od lat jesteśmy szkołą, która uczy i pielęgnuje postawy patriotyczne.
Podsumowując konkurs musimy powiedzieć, że jesteśmy bardzo dumni z tego, iż w roku dla nas podwójnie jubileuszowym: 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i 100-lecia szkoły w Woli Zachariaszowskiej, otrzymaliśmy tytuł Szkoły Młodych Patriotów. Zobowiązuje nas do niego ogłoszony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej Rok dla Niepodległej, postać Patrona szkoły – Marszałka Józefa Piłsudskiego i nasze polskie obywatelstwo. Zadania konkursowe wykonywane przez niemal pół roku szkolnego, znacznie poszerzyły wiedzę o tym, czym jest patriotyzm, w jaki sposób możemy realizować miłość i przywiązanie do naszej ojczyzny, dlaczego warto przekazywać postawy patriotyczne kolejnym pokoleniom. Wiersze, piosenki, plakaty, materiały oraz pytania o kształt współczesnego patriotyzmu pozostały, by przez cały rok 2018 przypominać o Polsce Niepodległej – mówi Zofia Kucab, koordynator projektu.
Zofia Kucab, Red KB

mlodzi2

mlodzi3

młodzi4
                          

Close Menu
 
20 lipca 2024
Skip to content