Ostatnia aktualizacja 5 października 2022 przez IO
Szkoła Podstawowa w Woli Zachariaszowskiej dołączyła do 524 szkół w ESA, czyli Edukacyjnej Sieci Antysmogowej, projektu wspólnych działań na rzecz poprawy jakości powietrza. W piątek 30 września na szkole zawisł wyświetlacz LED pokazujący wyniki pomiarów stężenia pyłu PM2,5 na zewnątrz szkoły. Wyniki będzie można sprawdzać też na stronie esa.nask.pl. Jakość powietrza w gminie Zielonki jest od 2016 roku monitorowana dzięki kilkudziesięciu czujnikom Airly, teraz w Woli Zachariaszowskiej będzie można poznać liczbowe stężenie pyłu PM2,5.
Jest to informacja nie tylko dla nauczycieli, uczniów i odprowadzających dzieci do szkoły rodziców, ale również dla całej społeczności lokalnej – każdy może na bieżąco śledzić wyniki pomiarów i obserwować, w jakim stopniu problem zanieczyszczonego powietrza dotyczy jego najbliższej okolicy. Pozwala to świadomie decydować o podejmowanych aktywnościach w zależności od stopnia zanieczyszczenia powietrza, a jeśli wskazania są alarmujące – w miarę możliwości ograniczyć tego dnia przebywanie na zewnątrz.
Prowadzone pomiary są również istotnym elementem zajęć edukacyjnych prowadzonych przez nauczycieli w szkole. Nauczyciele mogą odnosić się bezpośrednio do wskazań z miejscowości, w której znajduje się szkoła. Dane pomiarowe mogą być ponadto wykorzystywane do dalszych analiz, przetwarzania i programowania. Projekt ESA zapewnia też różnorodne materiały edukacyjne dla dzieci i dorosłych pomagające znaleźć odpowiedzi na pytania: skąd bierze się smog, jak wpływa na nasze zdrowie, co każdy z nas może zrobić dla poprawy jakości powietrza. Stale rozbudowywane zasoby eduESA to: interaktywne zajęcia i e-lekcje dla wszystkich poziomów edukacyjnych; materiały szkoleniowe dla nauczycieli, w tym filmy i prezentacje; testy i certyfikaty dla uczestników kursów.
Krzysztof Lepiarczyk, red. IO