Skip to main content
search
Rok Wyspiańskiego

Szlak śladami Stanisława Wyspiańskiego w gminie Zielonki – inauguracja

By 28 września 2017No Comments

Ostatnia aktualizacja 28 września 2017 przez admin

tablicaSpacer szlakami Stanisława Wyspiańskiego w gminie Zielonki najlepiej będzie odbyć korzystając z nowo wytyczonego szlaku turystycznego. Inauguracja i test szlaku został przeprowadzony podczas rajdu pieszego zorganizowanego przez stowarzyszenie Zachariasz oraz Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach 23 września.

Szlak spod Szkoły Podstawowej w Bibicach prowadzi obok odrestaurowanego fortu Węgrzce oraz fortu Łysa Góra, drogami asfaltowymi i polnymi. Po drodze można przyjrzeć się panoramie Krakowa, dalej trasa wiedzie do obelisku w miejscu domu Stanisława Wyspiańskiego. Aby „zrobić” kolejne kilometry warto skorzystać z odnogi szlaku prowadzącej do dworku w Boleniu. Wracając szlakiem do szkoły w Bibicach mijamy popiersie Stanisława Wyspiańskiego. Opisy miejsc na nowo powstałym szlaku znajdziecie Państwo poniżej.
Szlak oraz rajd został zorganizowany dzięki projektowi „Szlakiem Wyspiańskiego – nowe szlaki turystyczne w gminie Zielonki”, który udało się zorganizować dzięki wsparciu Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert z turystyki pt. „Małopolska Gościnna”.
W organizacji rajdu przeszkodziła pogoda, ale i tak znalazło się kilku śmiałków, by przetestować pętlę szlaku pomimo intensywnego deszczu. W nagrodę czekały atrakcyjne nagrody do wylosowania. Przejście szlaku ułatwiają oznakowania na trasie – koloru zielonego i niebieskiego oraz tablice usytuowane w kluczowych miejscach szlaku. Przykładowo tablica uwidoczniła schowany w cieniu drzew obelisk w miejscu domu S. Wyspiańskiego.
W ramach projektu zorganizowano też konkurs plastyczny na projekt witrażu z motywami kwiatowymi, prace można było podziwiać podczas imprezy w Bibicach.
IO

Na szlaku Stanisława Wyspiańskiego warto zobaczyć:

Obelisk w miejscu domu Stanisława Wyspiańskiego w Węgrzcach – ciężko chory Stanisław Wyspiański wraz z żoną Teodorą Teofilą zakupił dom w Węgrzcach i zamieszkał w nim  w sierpniu 1906 roku. Mimo częściowego paraliżu nadal pracował – chromą ręką  wykonał kilka rysunków, dyktował  dramaty: „Juliusz II” i „Zygmunt August”.  Latem 1907 r., gdy nastąpiła poprawa zdrowia artysty, uporządkował dorobek, a także urządził w swym obejściu słynne dożynki. Zmarł 28 listopada 1907 r. w wieku 38 lat. W 1914 r. dom S. Wyspiańskiego w Węgrzcach został wyburzony, wraz z praktycznie całą zabudową wsi, przez wojsko austriackie celem oczyszczenia przedpola fortu „Łysa Góra”. W miejscu domu artysty w 1974 r. wystawiono pamiątkowy obelisk.

Dwór w Boleniu – majątek w Boleniu zakupił na początku lat 90. XIX wieku Jan Matejko (1838 – 1893), malarz, profesor w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie i mentor Stanisława Wyspiańskiego, dla swojej córki Heleny. Jako wyróżniającemu się studentowi Matejko powierzał Wyspiańskiemu pierwsze prace, m.in. współudział w wykonaniu zaprojektowanej przez siebie polichromii w odnawianym kościele Mariackim w Krakowie.

Popiersie Stanisława Wyspiańskiego przed budynkiem przedszkola i szkoły w Bibicach – wykonane w 1987 r. według projektu prof. Bolesława Chromego, znajduje się w sąsiadujących z Węgrzcami Bibicach, od strony drogi krajowej E7 Kraków – Warszawa. Szkoła Podstawowa w Bibicach od 1970 roku nosi imię Stanisława Wyspiańskiego.

Należy wspomnieć, że oglądając popiersie warto przejść parę kroków i na fasadzie szkoły od strony wschodniej zobaczyć mural poświęcony artyście autorstwa Mikołaja Rejsa.

na kolaż6

Close Menu
 
24 stycznia 2025
The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.
Skip to content