Skip to main content
search
Relacje

Sztandar to zaszczyt, ale i zobowiązanie

By 29 kwietnia 2015No Comments

Ostatnia aktualizacja 29 kwietnia 2015 przez admin

DSCN7286

28 kwietnia uroczyście poświęcono sztandar Szkoły Podstawowej im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Owczarach. Ufundował go dla szkoły ksiądz Jan Jurkowski, proboszcz parafii w Naramie, na terenie działania której znajduje się placówka. Święto było okazją do wspomnienia patrona szkoły: wybitnego działacza gospodarczego, zasłużonego dla budowy portu w Gdyni i Centralnego Okręgu Przemysłowego, wicepremiera rządu w latach 1935-1939.

Uroczysty dzień rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Naramie sprawowana przez księdza proboszcza Jana Jurkowskiego. W słowie do wiernych fundator sztandaru zaznaczył, że poświęcenie sztandaru i święto patrona szkoły odbywa się, kiedy kościół wspomina postać św. Ludwika Marii Grignion de Montfort, prezbitera z Wandei, twórcy duchowej potęgi tej prowincji francuskiej, która poniosła w czasie rewolucji francuskiej wielkie ofiary w obronie Boga i króla. Święty przekazał Wandejczykom wielkie umiłowanie i cześć dla Matki Bożej. To on jest autorem zawołania do Maryi: “Totus tuus! Cały twój!”, które stało się dewizą Jana Pawła II. Podobnie trzeba pamiętać i być wdzięcznym za skromne bohaterstwo Eugeniusza Kwiatkowskiego, którego zasługi i godne życie sprawiło, że został już zaproponowany jako kandydat do beatyfikacji.
Ksiądz Jan namawia do szczególnego uczczenia patrona, poprzez nawiązanie współpracy z inną szkołą jego imienia, w Polsce znalazł kilka takich placówek.
Sztandar z podobizną inżyniera Eugeniusza Kwiatkowskiego, od 15 lat patrona owczarskiej szkoły, został poświęcony przez księdza proboszcza Jana Jurkowskiego. Następnie po ucałowaniu przez przewodniczącego Rady Gminy Zielonki, sołtysa Owczar, Ryszarda Krawczyka oraz dyrektora szkoły Pawła Zegartowskiego sztandar został przekazany młodzieży. W skład pocztu sztandarowego weszło sześcioro uczniów z najstarszej, szóstej klasy: Julia Nowak, Małgorzata Wieczorek, Kamila Cieślik, Patrycja Szczepańska, Dominik Michalik i Dominik Dziechciarz. Będą opiekować się sztandarem na zmianę podczas uroczystości. – Wielki zaszczyt – w krótkich słowach odpowiada Dominik Michalik na pytanie, co oznacza dla uczniów fakt, że szkoła posiada sztandar. – Jesteśmy pierwszą klasą, która sztandar przyjmuje – podkreśla Paweł Bojarski, również uczeń klasy szóstej.
Szkoła podstawowa w Owczarach jest najmniejszą szkołą w gminie Zielonki, liczy 65 uczniów wraz z zerówkowiczami. Klasy czwarte, piąte i szóste wspomagane przez nauczycielki Małgorzatę Iskrę i Ewelinę Paluch podczas uroczystej akademii zaprezentowały młodszym uczniom i rodzicom biografię patrona szkoły. Podkreślano jego oddanie dla Polski i dążenie, by była państwem silnym gospodarczo z wykorzystanym dostępem do morza. – W tym bowiem miejscu Europy, gdzie leży Polska istnieć może tylko państwo silne, rządne, świadome swych trudności i swego celu, wolne, rozwijające bujne indywidualne wartości każdego człowieka, a więc demokratyczne, zwarte i zorganizowane, solidarne i silne wewnętrznie, budzące szacunek na zewnątrz, przeniknięte walorami kultury i cywilizacji, państwo nowoczesne – przywołano słowa patrona. Wykonano przedwojenną pieśń „Morze, nasze morze” przy akompaniamencie nauczycielki muzyki Agnieszki Jurkiewicz (pieśń w wykonaniu uczniów można wysłuchać na funpage’u gminy na Facebooku: tutaj). Od 1935 roku Eugeniusz Kwiatkowski był właścicielem dworu w Owczarach, w którym mieści się obecnie Dom Pomocy Społecznej. W uroczystości wziął udział dyrektor DPS Kazimierz Adamczyk. Odebrany rodzinie Kwiatkowskiego po wojnie majątek córki wicepremiera odzyskały w 1996 roku, ale zawarły ugodę, dzięki której chorzy mogli nadal mieszkać we dworze. Szczególną wiadomością dla córki Eugeniusza Kwiatkowskiego, jak wspomina pan dyrektor Adamczyk, było ustanowienie we dworze kaplicy przed ponad 20 laty.
– Tak jak król koronę i berło, tak my w Owczarach mamy patrona, a od dziś poświęcony sztandar szkoły. Będziemy chcieli, aby był eksponowany na każdej uroczystości szkolnej. Mając za patrona wielkiego człowieka, który nie poprzestawał na rzeczach małych, możecie myśleć nawet o budowie stoczni – mówił do uczestników uroczystości dyrektor Paweł Zegartowski. – Sztandar i patron zobowiązują do współpracy – przypominał przewodniczący Ryszard Krawczyk chwaląc szkołę za wrażenie, jakie zrobiła na wizytujacych niedawno obiekt radnych gminy, szczególnie za zadbane otoczenie. Wspomniał również, że to jedyna szkoła w gminie, w której pracuje się w małych oddziałach, największy liczy 12 uczniów. Zobowiązanie, jakie szkoła nakłada na siebie przyjmując sztandar podkreślił również przewodniczący Rady Rodziców Jarosław Bińczycki. W podniosłym dniu towarzyszyła uczniom także kierownik Gminnego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół w Zielonkach Anna Soblik-Milcz. Piękna uroczystość była wspólną zasługą dyrekcji, nauczycieli, rodziców i uczniów, którzy nie szczędzili trudu, by dzień ten był niezapomniany.
Po uroczystości można było na boisku szkolnym zagrać w wielkoformatową odmianę gry CUDER. Gra planszowa umożliwia rozwój w pięciu sferach: Ciało, Umysł, Duch, Emocje, Relacje, wygrali przedstawiciele klasy trzeciej i czwartej.
IO

 

Więcej zdjęć: tutaj

 

DSCN7339
DSCN7345
DSCN7355
 
Close Menu
 
16 kwietnia 2024
Skip to content