Skip to main content
search
Aktualności

Sztuka jest też dla młodzieży

By 3 października 2016No Comments

Ostatnia aktualizacja 3 października 2016 przez admin

DSCN9451mos

Festiwal Graffiti i Sztuk Młodzieżowych to inicjatywa, która zintegrowała i edukowała młodzież m.in. w Krakowie, Tarnowie, Bielsku-Białej, Zabierzowie. Tym razem, od 30 września do 1 października festiwal zawitał do Zielonek. W czwartek i piątek skierowany był do gimnazjalistów, w sobotę w interesujących, bezpłatnych warsztatach przybliżających różne dziedziny sztuki mogli wziąć udział wszyscy chętni. Na pamiątkę po festiwalu zostanie mural wykonany techniką graffiti szablonowego na budynku w zieloneckim Parku Wiejskim.

Na początek odbyła się wycieczka szlakiem krakowskiego street artu i różnorodne warsztaty w Centrum Integracji Społecznej w Zielonkach i Parku Wiejskim. Sztukę współczesną w postaci wielkoformatowych murali odnajdujemy w przestrzeni publicznej coraz częściej, a jej twórcy nie ustępują talentem tradycyjnym malarzom. Historię znanych murali, osobowość ich twórców uczniowie z gminy Zielonki poznali dzięki gawędom Artura Wabika, który podczas wycieczki szlakiem krakowskiego street artu opowiedział o ciekawych krakowskich wykonaniach i ich historii. Gimnazjaliści przeszli szlakiem murali od okolic Małopolskiego Ogrodu Sztuki przez Dębniki, Kazimierz, po Zabłocie. Dla części uczestników to doświadczenie miało być inspiracją na następny dzień, kiedy to brali udział w warsztatach graffiti szablonowego i współtworzyli mural na budynku w parku w Zielonkach pod okiem street artowego artysty Wojciecha Wiśniewskiego. Muralowi poświęciło czas 16 uczniów.
Pozostali uczniowie z prawie stuosobowej grupy, z czterech gminnych szkół gimnazjalnych uczestniczyli w warsztatach: z Bollywood Dance z Anitą Singh, komiksu z Arturem Wabikiem, animacji poklatkowej z Anną Pankiewicz i Marcinem Kaproniem, DJingu z Rafałem Pilawką, twórczego pisania z Sylwią Winiarską, charakteryzacji scenicznej z Martą Tyrpą. Jak było, uczniowie jeszcze wypowiedzą się w ankiecie, ale organizator Fundacja ARTica postawiła przede wszystkim na dziedziny, w których młodzież czuje się jak ryba w wodzie – świetnie się bowiem odnajduje w sztukach wizualnych z użyciem nowotarskich metod wyrażania swoich emocji. Wykonali prace komiksowe, krótkie opisy jazdy komunikacji miejskiej, miksowali muzykę, pokazali taniec Bollywood swoim kolegom i odwiedzającym park wiejski mieszkańcom zieloneckiego Marszowca.
W sobotnich warsztatach wzięli udział nieco młodsi uczestnicy – w zajęciach teatralnych z Agnieszką Kolanowską, z historii sztuki – z Sylwią Winiarską przerabiali dzieła sztuki niezbyt poważnie, grali na bębnach pod kierunkiem Mateusza Sarapaty, śpiewali gospel z Leą Kjeldsen i tańczyli breakdance z Dawidem Decem i jego zespołem oraz bawili się też w Indian, których kulturę przybliżył Marcin Musiał.
Wytrwali współtwórcy muralu przybyli również w sobotę i zostawili na ścianie swój ślad – wykonane metodą szablonu postacie zwierząt. Mural traktuje o atrakcjach gminy Zielonki: od widoku na Tatry, po zabytki oraz atrakcje przyrodnicze i turystyczne gminy a udowadniać ma po raz kolejny, że park zielonecki żyje.
Festiwal organizowany przez Fundację Artica, którą kieruje Ligia Jaszczewska-Gacek, mógł się odbyć dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, gminy Zielonki i Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Zielonki oraz Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach. Odbył się też dzięki organizacyjnej współpracy Dyrekcji i pracowników CKPiR. Dziękujemy wszystkim. Specjalne podziękowania kierujemy do szkół, a szczególnie pań: Anny Dzierwy, Ewy Adamczyk, Lidii Janikowskiej i Joanny Sali-Gajewskiej, nauczycielkom towarzyszącym młodzieży z gimnazjów w Woli Zachariaszowskiej, Zielonkach, Bibicach i Korzkwi.
IO
Graffiti szablonowe – Wojciech Wiśniewski
Animacja poklatkowa – Marcin Kaproń, Anna Pankiewicz
Komiksowy świat – Artur Wabik
DJing – Rafał Pilawka
Bolywood dance – Anita Singh
Twórcze pisanie – 99 sposobów na opisanie jazdy komunikacją miejską – Sylwia Winiarska
Zombie, gwiazdy, celebryci – makijaż i charakteryzacja sceniczna – Marta Tyrpa
Bębny, dźwięki, rytmy – Mateusz Sarapata
Teatr! Aktorzy na scenę! – Agnieszka Kolanowska
Gospel – radość śpiewania – Lea Kjeldsen
Breakdance – beatboying – Dawid Dec
(Nie)poważna sztuka dla niepokornych, czyli radość tworzenia – Sylwia Winiarska
Indiańskie smykałki – Marcin Musiał

Zapraszamy do obejrzenia FOTORELACJI.

 

DSC06767
DSC06806
DSC06949
DSC06983
DSC07056
DSC07081
DSC07101
DSC07119
DSC07121
DSC07147
DSC07157
DSC07170
DSC07229
DSCN9275
DSCN9302
DSCN9336
DSCN9343
DSCN9362
DSCN9439
 
Close Menu
 
19 kwietnia 2024
Skip to content