Ostatnia aktualizacja 4 lipca 2024 przez Marek Skiba
Ministerstwo Cyfryzacji podaje, że rośnie liczba wyłudzeń kredytów na dane osobowe osób trzecich. Jak wspominaliśmy w grudniowym wydaniu Wiadomości Lokalnych, 17 listopada 2023 r. ruszył Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL. Jednak do 31 maja banki nie musiały weryfikować czy nasz numer znajduje się w bazie.
Od 1 czerwca 2024 r., kiedy planujemy kredyt, pożyczkę, chwilówkę albo kupujemy „na raty”, wszystkie instytucje finansowe mają obowiązek weryfikacji czy nasz numer PESEL jest zastrzeżony. Takie działanie możemy wykonać m.in przez aplikację mObywatel, która pozwala nie tylko dokonać zastrzeżenia, ale również je cofnąć. Możemy w niej też sprawdzić historię akcji oraz dowiedzieć się kto je sprawdzał i z jakiego powodu to robił.
Jak skorzystać z tej usługi w mObywatelu?
Na ekranie głównym wybieramy „Zastrzeż PESEL”. Naciskamy przycisk Usługi, a następnie wybieramy z listy „Zastrzeż PESEL”. Pojawi nam się samouczek dotyczący tej usługi. Możemy go przeczytać albo nacisnąć „Pomiń”. Następnie zobaczymy status numeru PESEL. Po naciśnięciu „Zastrzeż PESEL” i potwierdzeniu tej dyspozycji nasz numer PESEL jest zastrzeżony. Przypominamy, że numer PESEL mogą zastrzec jedynie osoby pełnoletnie.
Po zastrzeżeniu numeru PESEL nadal będzie można korzystać ze służby zdrowia, realizować recepty, czy załatwiać sprawę w urzędzie. Nie bójmy się więc korzystać z tego instrumentu, zwłaszcza że możemy cofnąć zastrzeżenie w zaledwie kilka chwil.
Zatroszcz się o bezpieczeństwo swoje oraz bliskich, zastrzeż numer PESEL już dziś.