Skip to main content
search
Aktualności

Uchroń siebie i bliskich przed wyłudzeniem kredytu

By 3 czerwca 2024No Comments

Ostatnia aktualizacja 4 czerwca 2024 przez Marek Skiba

Ministerstwo Cyfryzacji podaje, że rośnie liczba wyłudzeń kredytów na dane osobowe osób trzecich. Jak wspominaliśmy w grudniowym wydaniu Wiadomości Lokalnych, 17 listopada 2023 roku ruszył Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL. Jednak do 31 maja banki nie musiały weryfikować jego zastrzeżenia.

Od 1 czerwca 2024 roku, aby zaciągnąć kredyt, pożyczkę, chwilówkę albo kupować „na raty” wszystkie instytucje finansowe mają obowiązek weryfikacji zastrzeżenia numeru PESEL. Tej procedury możemy dokonać w urzędzie gminy albo przez Internet. My zachęcamy do zrobienia tego przy pomocy aplikacji mObywatel, o której wielokrotnie już wspominaliśmy zarówno na łamach naszej gazety, jak i strony internetowej zielonki.pl. Aplikacja pozwala nie tylko dokonać zastrzeżenia, ale również cofnąć zastrzeżenie, sprawdzić historię tego działania oraz informacje o tym, kto sprawdzał zastrzeżenie naszego numeru i z jakiego powodu to robił.

Jak skorzystać z tej usługi w mObywatelu?

Na ekranie głównym wybieramy „Zastrzeż PESEL”. Jeśli widać ikony z tą opcją, w dolnym menu naciskamy przycisk Usługi, a następnie wybieramy z listy „Zastrzeż PESEL”. Pojawi nam się samouczek dotyczący tej usługi. Możemy go przeczytać albo nacisnąć „Pomiń”. Następnie zobaczymy status numeru PESEL. Po naciśnięciu „Zastrzeż PESEL” aplikacja zapyta, czy na pewno chcemy tego dokonać. Po zatwierdzeniu zobaczymy ekran z informacją, że nasz numer PESEL jest zastrzeżony.

Poniżej, w części „Historia” możemy zobaczyć, kto sprawdzał nasz PESEL oraz historię zastrzeżeń. Przypominamy, że numer PESEL mogą zastrzec jedynie osoby pełnoletnie.

Po zastrzeżeniu numeru PESEL nadal będzie można iść do lekarza, zrealizować receptę, czy załatwić sprawę w urzędzie. Nie bójmy się więc korzystać z tego instrumentu. Zwłaszcza że w przypadku potrzeby zakupów „na raty” albo skorzystania z kredytu możemy cofnąć zastrzeżenie w zaledwie kilka chwil.

Zatroszcz się o bezpieczeństwo swoje oraz bliskich, zastrzeż numer PESEL już dziś.

MS

 

Poniżej prezentujemy ulotki informacyjne.

Close Menu
 
18 czerwca 2024
Skip to content