Skip to main content
search
Relacje

Uczniowie niemieccy z rewizytą w Zespole Szkół w Korzkwi

By 20 maja 2016No Comments

Ostatnia aktualizacja 20 maja 2016 przez admin

Korzkiew MindenOd 9 do 14 maja 2016 roku po raz kolejny uczniowie Zespołu Szkół w Korzkwi mieli okazję gościć partnerów z Ratsgymnasium Minden w Niemczech. Młodzież wraz z opiekunami przyjechała, aby poznać nasz kraj, okolicę oraz uczestniczyć w bogatym programie przygotowanym przez nauczycielki ze szkoły polskiej, a dofinansowanym przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.

Goście zostali ciepło przywitani w szkole przez dyrektor Reginę Styn. Obejrzeli krótki film o Polsce przygotowany przez jednego z uczniów oraz kompilację zdjęć z wrześniowego pobytu w Minden, wykonaną przez uczestniczkę wymiany. Uczestniczyli także w grach i zabawach integracyjnych. Następnie grupa polsko-niemiecka spędziła wspólnie czas na zwiedzaniu krakowskiego Starego Miasta.
Młodzież uczestniczyła w warsztatach w Muzeum Żydowskim „Galicja”, gdzie spotkała się z panią Lidią Maksymowicz, która jako trzyletnie dziecko trafiła do obozu w Auschwitz-Birkenau. Jako jedna z nielicznych dzieci ocalała, a swoją opowieścią o warunkach w obozie poruszyła serca słuchaczy i wycisnęła łzy z ich oczu. Uczestnicy wymiany zwiedzili dawną żydowską dzielnicę Krakowa – Kazimierz i Muzeum Fabryka Schindlera. Następnego ranka wyruszyli do Oświęcimia, gdzie zwiedzali były obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau, mierząc się z bolesną historią.
Wizyta młodzieży niemieckiej niosła też ze sobą momenty relaksujące i radosne, jak choćby wycieczka do kopalni soli w Wieliczce, spacer po Ojcowskim Parku Narodowym, czy wspólny pożegnalny grill, przygotowany wspaniale przez rodziny goszczące.
Kolejne w długoletniej tradycji wymian uczniowskich ze szkołą w Minden spotkanie młodzieży polskiej i niemieckiej przeszło do historii. Pozostawiło wiele wspomnień i przyjaźni, a także otworzyło młodzież polską na kontakty międzynarodowe i porozumiewanie się w języku obcym. Już myślimy o następnej wizycie w roku szkolnym 2017/2018.
Agnieszka Kapel

Close Menu
 
23 lipca 2024
Skip to content