Skip to main content
search
Aktualności

Uczniowie z Bibic … z dramatu Wyspiańskiego do Muzeum Narodowego

By 6 lutego 2019No Comments

Ostatnia aktualizacja 6 lutego 2019 przez admin

DSC06249W Muzeum Narodowym w Krakowie od 2017 r. można obejrzeć wystawę „Wyspiański”, od stycznia 2019 r. wzbogaconą o ekspozycję „Wyspiański nieznany”. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. S. Wyspiańskiego w Bibicach, dzięki inicjatywie radnej gminy Zielonki Marzeny Gadzik-Wójcik, zostali zaproszeni przez Muzeum do zaprezentowania 5 lutego 2019 r. przedstawienia „My wszyscy z niego… z dramatu Wyspiańskiego”. Obejrzeli go m.in. licealiści z VIII krakowskiego LO, z którym łączy młodych bibiczan wspólny szkolny patron. Wydarzeniem tym uczniowie bibickiej szkoły wpisali się w obchody 150. rocznicy urodzin artysty, która przypada w tym roku.

W przedstawieniu zagrali uczniowie klas 6d, 7c, 8c, 8 d oraz 3a i 3c gimnazjum. Inicjator Marzena Gadzik-Wójcik, radna gminy Zielonki, podziękowała młodym artystom, z których być może wyrośnie narybek dla krakowskich scen. W imieniu dyrekcji Muzeum swój zachwyt nad profesjonalnym podejściem do pracy scenicznej wyraziła Anna Grzelak z Działu Edukacji Muzeum Narodowego. Drobne upominki dla aktorów miał także Marek Płachta, dyrektor Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach.
Przedstawienie „My wszyscy z niego… z dramatu Wyspiańskiego” stanowi montaż słowno-muzyczny: można w nim usłyszeć i przeczytać na ekranie utwory poetyckie Stanisława Wyspiańskiego związane z Krakowem, malarstwem i teatrem. Następnie przenosi widzów do bronowickiej chaty, gdzie dzięki aktorom wcielającym się w weselników ze słynnego dramatu słyszymy jego poruszające fragmenty. Rozmowy Czepca z Dziennikarzem czy Wernyhory z Gospodarzem porywają i wzruszają. Przybliżają symbolikę i dramaturgię „Wesela”, które było tak celną charakterystyką naszej ojczyzny aspirującej do niepodległości. Ruch sceniczny wprowadza w atmosferę „Wesela” – jest i taniec jako element weselnej zabawy i chocholi taniec marazmu narodowego. Towarzysząca prezentacja multimedialna pokazuje spuściznę artystyczną Wyspiańskiego sprawiając, że dostajemy artystę w pigułce do dalszego poznawania, czytania i oglądania.
W muzeum dzięki dwóm już połączonym wystawom prezentującym dzieła artysty można to było zrobić od razu. Anna Grzelak zaproponowała performance. Postacie z „Wesela” przeprowadziła przez ekspozycję, w chocholim tańcu przemienionym w korowód. Postacie z dramatu Wyspiańskiego wzbogaciły sztukę artysty, budząc zainteresowanie zwiedzających, z których wielu poznawało, że odwiedził ich sam Wyspiański.
Przypomnijmy, że spektakl na podstawie dramatu „Wesele” i innych utworów S. Wyspiańskiego, pokazany już w szkole podczas styczniowego święta patrona, przygotowały Eliza Emerla i Magdalena Badura, prezentację – Józefa Nocoń. W spektaklu wykorzystano muzyczne kompozycje do tekstów S. Wyspiańskiego autorstwa Krzysztofa Lepiarczyka, nauczyciela w szkole i radnego gminy Zielonki. Uczniowie przekazali widzom, że utwory pochodzą z płyty „Jakżeż ja się uspokoję. W hołdzie Stanisławowi Wyspiańskiemu” wydanej w 2017 roku, który w gminie Zielonki obchodziliśmy jako Rok Stanisława Wyspiańskiego w 110. rocznicę śmierci artysty. Nauczyciele współtworzący przedstawienie wraz z dyrektor szkoły Anną Górką towarzyszyli uczniom podczas gościnnego występu.
Licealiści z VIII LO im. S. Wyspiańskiego dostali na pamiątkę zakładki z muralem autorstwa Mikołaja Rejsa przedstawiającym artystę, który powstał na ścianie szkoły w Bibicach w roku 2017. Rokiem Stanisława Wyspiańskiego ogłosiła go Rada Gminy Zielonki w 110. rocznicę śmierci artysty, który ostatnie 15 miesięcy życia mieszkał w Węgrzcach, w nieistniejącym już domu całkiem niedaleko od miejsca, gdzie w sąsiednich Bibicach tuż przy granicy z Węgrzcami mieści się Szkoła Podstawowa im. S. Wyspiańskiego. Speklakl niech będzie dla nich inspiracją do nieustannego poznawania artysty, odwiedzania wystaw jego sztuki, poznawania życia.
IO

Więcej zdjęć: tutaj

DSC06282
DSC06250
DSC06306
DSC06313
Close Menu
 
19 kwietnia 2024
Skip to content