Skip to main content
search
Aktualności

Ulewy nawiedziły gminę

By 10 lipca 2014No Comments

Ostatnia aktualizacja 10 lipca 2014 przez admin

Martamale

Ulewne deszcze padające 9 lipca w godzinach popołudniowych i nocnych na terenie gminy spowodowały szkody w Zielonkach, Bibicach, Węgrzcach, Dziekanowicach, Garlicy Duchownej i Owczarach. W miejscowości Zielonki w dwóch miejscach obsunęła się ziemia ze skarp na drogę wojewódzką 794 (Kraków – Skała). Woda płynęła drogami, gwałtownie przybrał potok Garliczka.

W celu zabezpieczenia przed zalaniem przygotowano piasek i worki z piaskiem. Uruchomiony został Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego, akcję koordynował wójt gminy Bogusław Król.
Osunięcie się ziemi na drogę wojewódzką spowodowane ulewnymi opadami deszczu miało miejsce w Zielonkach za skrzyżowaniem drogi wojewódzkiej 794 z ul. Trojanowicką oraz mniej groźne – bliżej Krakowa – naprzeciwko składu budowlanego. – Dwie jednostki przy użyciu ciężkiego sprzętu (koparki i ciężarówki) przez trzy godziny od ok. 18 zabezpieczały teren i usuwały skutki obsunięcia się ziemi na drogę wojewódzką – relacjonuje Jan Palimąka, komendant gminny OSP w Zielonkach. – Wystąpiły utrudnienia w ruchu, bo ruch został ograniczony do jednego pasa.
Czasowemu zalaniu uległo wiele dróg na terenie gminy, m.in. w miejscowości Zielonki ok. godz. 17: ul. ks. A Zięby (droga powiatowa), ul. W. Baranówny, ul. Bankowa, ul. Na Ogrody i ul. Na Piaski; w Węgrzcach – ul. C3 i C12.
W Zielonkach z brzegów wystąpił potok Garliczka wylewając w okolicy transformatora oraz na ul. Bankową, zalewając parę piwnic domów przy ul. Rzyczyska. Zabezpieczaliśmy posesje workami z piaskiem – opowiada komendant Jan Palimąka.
W Bibicach workami z piaskiem strażacy-ochotnicy zabezpieczali przed zalaniem posesje przy ul. Spacerowej i Galicyjskiej, usunęli też walące się na sieć telekomunikacyjną drzewo na ul. Lipowej, przy pomocy wezwanej w tym celu z Krakowa zawodowej straży – JRP nr 5. W Węgrzcach strażacy udrożnili m.in. przepust, by woda nie zalała domów, w Dziekanowicach (stacja PKP Batowice) udrożnili drogę biegnącą wzdłuż torów kolejowych i usuwali z niej zalane samochody, które tam utknęły. To tylko część akcji, jakie podejmowali tego wieczora i nocy strażacy-ochotnicy.
– Dziewięć jednostek OSP z terenu gminy akcję zakończyło po godz. 1 w nocy. Dziś od rana zaangażowani jesteśmy do wypompowywania wody z piwnic – podsumowuje gminny komendant OSP Jan Palimąka.
Wśród strat spowodowanych ulewnym deszczem na terenie gminy odnotowano: lokalne zapadnięcie się nawierzchni drogi przy ul. Marszowieckiej w Zielonkach, w Bibicach ul. Brzozowa i Zagaje: zniszczona droga (ubytki w nawierzchni z recykliny), zatkane przepusty pod drogami w Zielonkach: ul. Bursztynowy Szlak i ul. Na Ogrody, zamulony rów w Pękowicach przy ul. Jurajskiej. Zamulonych zostało też wiele dróg, m.in.: w Bibicach ul. Spacerowa i ul. Na Czekaj, w Dziekanowicach droga powiatowa przy nastawni kolejowej, droga powiatowa w Garlicy Duchownej oraz w Owczarach: ul. Gajowa, Górna i Długa, w Węgrzcach ul.B1, w Bosutowie: ul. Krakowska i Leśna. Zalaniu uległy też piwnice domów m.in. w miejscowościach Zielonki i Garlica Duchowna.
MKF

 1Ziel Baranowny
 Zielonki, ul. W. Baranówny
 1Ziel .AZieby
 Zielonki, ul. A. Zięby
 1Ziel Bankowa4
 1Ziel Bankowa5
 Skarpa1
 Zielonki, ul.Krakowskie Przedmieście
 Skarpa2
 Skarpa3
 Skarpa4
 
 Skarpa6
 Skarpa7
Skarpa8
Skarpa9
1Garliczka Ziel Bankowa
Skarpa
Skarpa 2
Ziel Bankowa
Ziel Bankowa2
Ziel Bankowa3
Ziel Zieby2
 
 
 
 
 
 
Close Menu
 
17 czerwca 2024
Skip to content