Skip to main content
search
Aktualności

Umowa z projektantem odcinka Trasy Wolbromskiej od Zielonek do Trojanowic podpisana

By 18 lutego 2020No Comments

Ostatnia aktualizacja 18 lutego 2020 przez admin

obwodnica zielonek TWolbromska GOT1DSC0584318 lutego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego podpisano umowę z wykonawcą projektów budowlanych i wykonawczych wraz z uzyskaniem pozwolenia na realizację inwestycji drogowej (decyzji ZRID) drugiego tzw. północnego odcinka Trasy Wolbromskiej – zachodniej obwodnicy Zielonek w ciągu drogi wojewódzkiej nr 794. Ten etap obejmuje odcinek od węzła z Północną Obwodnicą Krakowa w Zielonkach do skrzyżowania z ulicą Krakowskie Przedmieście w Trojanowicach w gminie Zielonki.

Przetarg (link) został ogłoszony 17 września, zgłosiło się 11 oferentów, ze zwycięzcą przetargu firmą YOUR Investment z Krakowa reprezentowaną przez prezesa zarządu Michała Reja umowę podpisała dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie Marta Maj. W spotkaniu 18 lutego 2020 r., podczas którego uroczyście podpisano i przekazano umowę, uczestniczyli także: wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka, wójt gminy Zielonki Bogusław Król oraz przewodniczący Komisji Infrastruktury Liniowej Rady Gminy Zielonki Krzysztof Gaweł. Przedstawiciele gminy Zielonki na spotkaniu z dziennikarzami podkreślali wagę tej inwestycji dla całego układu komunikacyjnego na północ od Krakowa.
Wójt B. Król wyraził nadzieję, że wykonawca bardzo szybko zrealizuje projekt i że znajdą się środki na budowę tego odcinka. – To jest domknięcie ważnego wlotu do Krakowa – podkreślał. Gmina Zielonki partycypuje w kosztach wykonania projektu zachodniej obwodnicy Zielonek od węzła Północnej Obwodnicy Krakowa do włączenia do drogi wojewódzkiej nr 794 w Trojanowicach. Uchwałą z 10 października 2019 roku radni gminy zdecydowali o pomocy finansowej dla Województwa Małopolskiego w ramach inicjatyw samorządowych czyli przeznaczeniu 0,5 mln zł w latach 2020-2021 na zadanie „Budowa zachodniej obwodnicy Zielonek w ciągu drogi wojewódzkiej nr 794”. Drogę radni określili jako niezwykle ważną dla lokalnej społeczności jak również mieszkańców gmin ościennych codziennie podróżujących drogą wojewódzką nr 794 do Krakowa. Dzięki jej budowie zostanie znacznie ograniczony ruch pojazdów w centrum Zielonek, jak również zostanie uruchomione wygodne połączenie komunikacyjne z węzłem Północnej Obwodnicy Krakowa.
W ramach 2-kilometrowego odcinka zachodniej obwodnicy Zielonek w ciągu drogi wojewódzkiej nr 794 – etap II, od węzła z Północną Obwodnicą Krakowa do skrzyżowania z ul. Krakowskie Przedmieście w Trojanowicach zaprojektowane zostaną m.in. dwa wiadukty, most, chodniki i ścieżki rowerowe, a także drogi dojazdowe do obsługi terenów przyległych. Planowany koszt opracowania dokumentacji projektowej to ponad 720 tys. zł. Zadanie projektowe ma być wykonane w ciągu 18 miesięcy od dnia podpisania umowy.
Dla mieszkańców gminy Zielonki oraz wszystkich osób, które przemieszczają się chociażby z Wolbromia,  przez Zielonki do Krakowa, i z Olkusza sprawność komunikacyjna będzie łatwiejsza – podkreślił wicemarszałek Łukasz Smółka. – Oczywiście to jest drugi etap jeżeli chodzi o obwodnicę Zielonek. Pierwszy etap (czyli odcinek od węzła POK do ul. Pachońskiego w Krakowie – od red.) jest w trakcie oceny oferty, są zabezpieczone środki na projektowanie i na wybudowanie. Myślę, że lada dzień zostanie podpisana umowa właśnie na tę inwestycję – poinformował dziennikarzy wicemarszałek. Przypomnijmy, że 28 sierpnia 2019 r. ogłoszony został przetarg na pierwszy etap tej inwestycji tzw. odcinek południowy Trasy Wolbromskiej (zachodniej obwodnicy Zielonek), który połączy ul. Pachońskiego w Krakowie z węzłem Północnej Obwodnicy Krakowa (S52) w Zielonkach, szczegóły: link.

Red. IO

DSC05817
DSC05811
DSC05813

 

 

Close Menu
 
18 czerwca 2024
Skip to content