Skip to main content
search
Aktualności

Unijne środki dobrze wykorzystywane

By 7 maja 2014No Comments

Ostatnia aktualizacja 7 maja 2014 przez admin

unia11 maja obchodziliśmy 10. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Skorzystała na tym również gmina Zielonki. Dzięki funduszom europejskim udało się zrealizować wiele ważnych inwestycji, jedną z nich jest projekt “Gospodarka ściekowa Gminy Zielonki – kanalizacja w zlewniach rzek Prądnik, Bibiczanka i Rozrywka”. W ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich zorganizowanych przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju wraz z Urzędem Gminy Zielonki młodzież z Zespołu Szkół w Bibicach dowiedziała się wiele o inwestycjach wodociągowych, zwiedziła przepompownię zbudowaną w ramach projektu rozbudowy sieci kanalizacyjnej i poznała system monitoringu.

5 maja gimnazjaliści odwiedzili przepompownię w Bibicach, która funkcjonuje już trzeci rok. Dzięki niej ścieki z najdalszych części gminy trafiają do oczyszczalni ścieków w Krakowie. Przepompownia powstała w ramach projektu “Gospodarka ściekowa Gminy Zielonki – kanalizacja w zlewniach rzek: Prądnik, Bibiczanka, Rozrywka”, który był współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dzięki wsparciu z Unii Europejskiej udało się dotychczas w gminie wybudować 170 km sieci kanalizacyjnej, która stale jest rozbudowywana, a dotacja sięgnęła już ponad 23 mln zł.
Radosław Małysz – kierownik Referatu Infrastruktury Sieciowej w Urzędzie Gminy wraz z Arturem Gołdą z Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Zielonkach oprowadzali po obiekcie, opowiadali o zasadach funkcjonowania systemu i odpowiadali na pytania. Podczas spotkania gimnazjaliści dowiedzieli się m.in. o tym, że wrzucane do ścieków nawilżane chusteczki jednorazowe są zagrożeniem dla pracujących urządzeń, i jak niewiele trzeba, aby zmniejszyć swoje rachunki za wodę.
Zmiana przyzwyczajeń: prysznic zamiast kąpieli w wannie czy też dwufunkcyjna spłuczka w toalecie pozwalają zaoszczędzić w ciągu roku bardzo dużo wody, a co za tym idzie i pieniędzy – mówił Radosław Małysz.
Młodzież poznała także zasady funkcjonowania systemu monitoringu i sterowania, który został wdrożony w PUK Zielonki. Pozwala on za pomocą komputera, na bieżąco nadzorować pracę poszczególnych elementów systemu, w tym przepompowni umiejscowionych w różnych częściach gminy i w sytuacji awarii szybko zareagować.
Do zrealizowania pozostaje kolejny projekt “Gospodarka wodno-ściekowa gminy Zielonki – III etap”, w którym została ujęta budowa trzech zbiorników wodnych, 6 km sieci wodociągowej oraz 11 km kolektorów kanalizacyjnych. Projekt ma wartość 18 mln, a gmina będzie sie starać o dofinansowanie w wysokości około 10 mln zł.
KB

Więcej zdjęć w FOTOALBUMIE.

unia2

unia3

unia4

Close Menu
 
23 lipca 2024
Skip to content