Skip to main content
search
Aktualności

Uroczyste otwarcie Instytutu Truskawki

By 1 czerwca 2015No Comments

Ostatnia aktualizacja 1 czerwca 2015 przez admin

święto truskawkiodpPonad 200 uczestników: plantatorów z Małopolski, ale  także gości z Polski i z zagranicy wzięło udział w Święcie Kwitnącej Truskawki, które odbyło się 29 maja w Stacji Doświadczalnej Katedry Sadownictwa i Pszczelnictwa Uniwersytetu Rolniczego w Garlicy Murowanej (gm. Zielonki).  Podczas uroczystości wójt gminy Zielonki Bogusław Król  wraz z pracownikami  naukowymi  Uniwersytetu Rolniczego oraz właścicielem firmy Stan Flex  dokonał uroczystego otwarcia Instytutu Truskawki.

 

Projekt kryjący się pod tą nazwą to eksperymentalna, pokazowa plantacja truskawek  pozyskiwanych dość mało jeszcze rozpowszechnioną w Polsce metodą uprawy w rynnach. Obiektem badawczym jest 6 zadaszonych rynien umieszczonych  na stelażach, dostarczonych przez producenta  firmę Stan Flex, natomiast przedmiotem eksperymentu naukowego są wybrane deserowe odmiany owoców, rodzaje podłoża, sposoby nawadniania  oraz pożywki. Wyniki  badań przeprowadzonych przez pracowników naukowych UR  skierowane  będą do polskich producentów. Mają  dostarczyć plantatorom rzetelnych,   naukowych  informacji  o wydajności odmian i ich najbardziej efektywnej uprawie.

Impreza  odbyła się przy wyjątkowo udanej pogodzie, co po długich, deszczowych dniach  cieszyło zarówno organizatorów jak i przybyłych gości. Zainaugurował ją cykl wykładów. Naukowcy dzielili się z słuchaczami fachową wiedzą na temat  uprawy truskawki, jej ochrony, odpowiedniego odżywiania. Dla samych odwiedzających była to również okazja do nawiązania kontaktów branżowych i wymiany doświadczeń.

 Po części wykładowej nastąpiła część oficjalna. Rektor UR, prof.dr hab.inż  Włodzimierz Sady  przywitał  wszystkich zgromadzonych. Po symbolicznym przecięciu wstęgi  głos zabrał wójt  Bogusław Król, który zaprosił środowisko naukowe do współpracy z gminą Zielonki w kwestii  wytyczenia nowych kierunków i metod współdziałania  w polityce wdrażania innowacyjności na terenach gminy. Podziękował również za truskawkową inicjatywę i zapowiedział,  że impreza ta będzie odbywała się cyklicznie co roku, po to by propagować odmiany badane w eksperymencie. Dostarczyciel rozwiązań technicznych , Stanisław Bogdał,  pokrótce opowiedział o wspólnych z naukowcami przygotowaniach do projektu oraz zaprosił gości na teren nowo otwartej plantacji. Każdy mógł z bliska przyglądnąć się zastosowanym rozwiązaniom.  Spore zainteresowanie wzbudził  prezentowany komputerowy mieszalnik nawozowy z podajnikiem, urządzenie dające możliwość regulacji ilości nawozów, nawodnienia oraz zapewnienia optymalnego stanu podłoża, co pozwala plantatorowi uzyskać zbiory  niemal w całym sezonie wegetacyjnym.

Podczas imprezy odbyły się również warsztaty z technik sadzenia sadzonek, informowano również o możliwościach zdobycia środków unijnych na sfinansowanie inwestycji, a dr hab. inż. Monika Bieniasz pokazała chętnym uniwersytecką winnicę.

Katarzyna Łasica-Kolos

Więcej zdjęć tutaj

Close Menu
 
20 kwietnia 2024
Skip to content