Skip to main content
search
Aktualności

Urząd od podszewki

By 27 lutego 2017No Comments

Ostatnia aktualizacja 27 lutego 2017 przez admin

DSCN0277mosUczniowie klasy IB i IA gimnazjum w Zielonkach od listopada 2016 uczestniczyli w projekcie edukacyjnym „Urząd od podszewki” organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Za cel podjęli wnikliwe zapoznanie się z funkcjonowaniem samorządu terytorialnego w Zielonkach – szczególnie budżetem gminy oraz zmianami, jakie zaszły w gminie Zielonki w ciągu ostatnich 10 lat. Projekt podsumowano na otwartym spotkaniu 24 lutego w Centrum Integracji Społecznej w Zielonkach.

Spotkanie podsumowujące stanowiło uroczyste zwieńczenie kilkumiesięcznej pracy 14 uczniów pod opieką nauczycielek Magdaleny Zbroi i Marty Kozyry, na którą poświęcali oni czas również poza godzinami pracy w szkole. W ramach projektu odbyły się spotkania m.in. z przedstawicielami władz gminy Zielonki. Podczas wywiadu z wójtem gminy Bogusławem Królem, 2 grudnia, uczniowie pytali o jego pracę, kompetencje i plany na przyszłość. Zadano także trudne pytania dotyczące zanieczyszczenia i ochrony środowiska naturalnego w Zielonkach oraz inwestycji gminnych. 16 grudnia uczniowie spotkali się ze skarbnik gminy Agatą Adamczuk, ta rozmowa toczyła się wokół kwestii finansowych, a 19 grudnia z przewodniczącym Rady Gminy Ryszardem Krawczykiem rozmawiali o zadaniach rady gminy. 29 grudnia grupa uczestniczyła w sesji rady gminy, podczas której został uchwalony budżet na rok 2017. 10 stycznia, już w nowym roku, odbyły się warsztaty w Centrum Edukacji Obywatelskiej, które prowadziła Barbara Rostak.
Podsumowanie projektu 24 lutego było zachętą do wspólnej rozmowy z zaproszonymi gośćmi na temat spraw, które zainteresowały uczniów podczas prac nad projektem  – były to m.in. kwestie zanieczyszczenia powietrza i działania gminy celem poprawy jego jakości. Zaprezentowano film, podczas którego młodzież przeprowadza wywiad z kierownik referatu gospodarki komunalnej UG Zielonki Małgorzatą Fordymacką – i dowiaduje się o kontroli palenisk w gminie Zielonki, przygotowaniach do programu wymiany pieców, monitoringu zanieczyszczeń. Młodzi chcieli poznać zdanie publiczności na ten temat – cennym głosem była zachęta do kontaktów między sąsiadami – uświadamiania osobom z najbliższego otoczenia, jak ważna jest dbałość o to, czym się ogrzewa. Gimnazjaliści pytali również samorządowców o inne istotne dla nich sprawy – rozbudowę szkół, budowę dróg i chodników, kanalizację i wodociągi, tereny rekreacyjne, organizację koncertów.
Uczestników projektu interesowała gmina wczoraj, dziś i jutro. Do archiwalnych zdjęć sprzed 10 lat, kiedy jeszcze byli małymi dziećmi, dołożyli aktualne, zrobione przez siebie i zaprezentowali je na wystawie. Jak jeszcze zmieni się gmina w najbliższym czasie obrazowały wizualizacje planowanych, nowych budynków szkolnych.
Na zaproszenie młodzieży do udziału w spotkaniu odpowiedzieli wójt gminy Bogusław Król, przewodniczący Rady Gminy Zielonki Ryszard Krawczyk, wiceprzewodnicząca rady Marzena Gadzik-Wójcik, radna gminy Anna Sieńko, radny gminy i sołtys Zielonek Władysław Orzechowski, kierownik referatu gospodarki komunalnej UG Zielonki Małgorzata Fordymacka, dyrektor Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji Marek Płachta i dyrektor biblioteki Mariusz Zieliński. Przybyłych gości, a wśród nich rodziców uczniów i mieszkańców gminy, powitała Bożena Nowak, dyrektor Zespołu Szkół w Zielonkach, a Magdalena Zbroja, opiekun projektu, prowadziła spotkanie. Uroczystą formę podsumowania dopełniły kwiaty od uczniów dla opiekun projektu i ciasta przygotowane przez rodziców na poczęstunek dla wszystkich przybyłych.
Red. IO

 

Więcej zdjęć: tutaj

DSCN0213
DSCN0231
DSCN0258
DSCN0191
DSCN0189
DSCN0188
Close Menu
 
21 lipca 2024
Skip to content