Skip to main content
search
Aktualności

Uśmiechnięte święto seniorów w Węgrzcach

By 3 października 2018No Comments

Ostatnia aktualizacja 3 października 2018 przez admin

DSC0252529 września węgrzeccy seniorzy wraz ze swoimi gośćmi świętowali Dzień Seniora w wyremontowanej sali tzw. Starej Kuźni. Wzruszeń dostarczyła patriotyczna poezja i piosenka, bo pamiętano o 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Życzenia urodzinowe tym razem popłynęły do Barbary Matejskiej, skarbniczki Koła Seniora z Węgrzc, na jej 80. jubileusz.

Koło skończyło już 11 lat. Na terenie gminy Zielonki była to pierwsza organizacja zrzeszająca seniorów, teraz działa w gminie Gminna Rada Seniorów, Uniwersytet Trzeciego Wieku i Akademia Sztuk Trzeciego Wieku, ale jak podkreślił wójt Bogusław Król to węgrzeckie koło jako pierwsze zaistniało w gminnej społeczności aktywizując starszych mieszkańców.
Program spotkania obfitował w niespodzianki. Przewodnicząca Koła Seniora w Węgrzcach Zofia Kot przygotowała wraz z koleżankami Krystyną Ulrik i Zofią Negiel recytację poezji patriotycznej, jako że spotkanie nawiązywało do obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Kulminacją tych obchodów w Węgrzcach będzie przygotowywane przez Grupę Teatralną przy węgrzeckiej parafii przedstawienie planowane na 17 listopada. Na przedstawienie wraz z przewodniczącą koła zapraszała radna gminy Zielonki z Węgrzc Renata Kosno. W przedstawieniu można jeszcze nawet wystąpić
Ale było nie tylko patriotycznie, słowem-kluczem był uśmiech – recepta na codzienne troski. – Uśmiech – najprostszą, najkrótszą jest drogą do szczęścia, do ludzkich serc. Świat się piękniejszy otworzy przed tobą, gdy tylko uśmiechniesz się – motywowała seniorów pani Zofia.
Dopisali goście, wśród nich samorządowcy. Wójt gminy Zielonki namawiał seniorów, by odciągali wnuków od smartfonów i internetu. Sołtys Węgrzc Magdalena Listoś podziękowała zebranym za udział w węgrzeckim pikniku na pożegnanie lata, który odbył się tydzień wcześniej. – Państwa stoisko było najbardziej oblegane – mówiła wspominając smakowity smalec. Zapraszała też na zajęcia w Starej Kuźni, w tym na najbliższe, na jogę. Radę Gminy Zielonki reprezentowała wiceprzewodnicząca Marzena Gadzik-Wójcik oraz wspomniana już radna gminy Renata Kosno. Zajrzał też Jarosław Raźny, pracujący w Urzędzie Marszałkowskim, żeby m.in. opowiedzieć seniorom o wojewódzkich programach dla nich. Zofia Kot przypomniała, że seniorzy udzielają się w Dyskusyjnym Klubie Książki w filii gminnej Biblioteki Publicznej w Węgrzcach, co potwierdził obecny na spotkaniu dyrektor Mariusz Zieliński. Z ramienia Gminnej Rady Seniorów odwiedziła Węgrzce przewodnicząca Zofia Kupiec-Czaplak z prezentami w postaci haftowanych poszewek i szydełkowych, misternych serwetek dla wszystkich seniorów z koła zdobywając głośny aplauz i specjalne „Sto lat”.
Prezentem dla seniorów był również występ zespołu wokalnego działającego przy Centrum Aktywności Seniorów Uskrzydlona Wieczysta w Krakowie pod opieką Grażyny Koniecznej, mieszkanki gminy Zielonki. Wokaliści zapraszali również na swój występ podczas Targów Seniora, które będą się odbywać w kolejny weekend. Członkowie zespołu po występie złożonym z piosenek patriotycznych rozdali śpiewniki, by kontynuować wspólne śpiewanie na ludowo i biesiadnie, zaśpiewano również hymn emerytów.
Zwyczajowo seniorzy świętują na spotkaniach swoje urodziny, tym razem był to 80. jubileusz Barbary Matejskiej, skarbniczki koła. Jubilatka przygotowała wspaniały, tort, przyjęła prezenty i gratulacje oraz gromkie, wyśpiewane życzenia. Nie brakowało smakołyków przyrządzonych przez seniorki i również obecne panie z Koła Gospodyń Wiejskich na czele z przewodniczącą Lucyną Jaskółką.
Jesień zawitała w kalendarzu i na stoły w postaci dekoracji z kasztanów i kwiatów, które ich autorka Zofia Kot zebrała w swoim ogrodzie. Dzień Seniora obchodzony jest jesienią, więc święto to jesienny dzień z seniorem. Tyle że, przebywając w towarzystwie klubowiczów z Węgrzc ma się raczej wiosnę w sercu i można się od nich uczyć uśmiechać.
IO

Więcej zdjęć: tutaj

DSC02408
DSC02430
DSC02441
DSC02476
DSC02502
DSC02548
DSC02574
Close Menu
 
22 czerwca 2024
Skip to content