Skip to main content
search
Barszcz Sosnowskiego

Uwaga na barszcz Sosnowskiego

By 19 kwietnia 2023No Comments

Ostatnia aktualizacja 19 kwietnia 2023 przez BL

barszcz sUrząd Gminy Zielonki przypomina, że na terenie województwa małopolskiego, w tym również Gminy Zielonki zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt może stanowić barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi Manden). Roślina ta występuje głównie na terenach wilgotnych, w pobliżu cieków wodnych, rowów i kanałów, także na poboczach dróg i przy szlakach turystycznych.

Ma silne działanie toksyczne i alergizujące, wydziela parzącą substancję, która może powodować zapalenie skóry, powstawanie pęcherzy i trudno gojących się ran. Jego parzące działanie nasila się podczas słonecznej pogody, wysokiej temperatury oraz dużej wilgotności powietrza.
Ustawa z dnia 11 sierpnia 2021 r. o gatunkach obcych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1718)  – tzw. ustawa “IGO”  m.in. przewiduje, iż na właścicielu nieruchomości spoczywa obowiązek przeprowadzenia działań zaradczych w przypadku stwierdzenia inwazyjnego gatunku obcego na terenie prywatnym. W związku z powyższym, apelujemy o wykaszanie działek prywatnych oraz walkę z chwastem jakim jest barszcz Sosnowskiego, ponieważ tylko wspólnymi siłami możemy go zlikwidować. Zaleca się zwalczanie barszczu Sosnowskiego poprzez mechaniczne wycinanie całych roślin, a w szczególności kwiatostanów w fazie kwitnienia, przed zawiązaniem nasion, tak aby nie dopuścić do ich dalszego rozsiewania się oraz poprzez opryskiwanie roślin preparatami chemicznymi przeznaczonymi do zwalczania roślin wieloletnich. Chemiczny oprysk zaleca się stosować co najmniej dwa razy w roku, gdyż pomimo zżółknięcia roślin, często następuje ponowny rozwój pędu. Można również powierzyć wyżej wymienione zadanie do wykonania firmie specjalizującej się w tego typu usługach.

Close Menu
 
18 czerwca 2024
Skip to content